Novinky

Ze Znojemska až do Bordeaux

26.3.2018 9:15:00

Již potřetí jsme měli možnost během jedné degustace ve Viničním altánu ochutnat moravská a francouzská vína. V tomto případě tři z Vinařství Vinice-Hnanice, jedno z Alsaska, po jednom z apelace Gigondas z Jižní Rhôny a Limoux v Languedocku. A nakonec nás čekala čtyři vína Z Bordeaux. Nejprve vertikální degustace tří vín z apelace Médoc AOC, a konečně závěrečný kousek z apelace Listrac-Médoc AOC. Vína z Vinice-Hnanice nám představil sommelier vinařství Jiří Březina... Celý článek

„Modré” potěšení z Mutěnic

22.3.2018 7:00:00

Opět po roce nám Libor Čížek představil novinky z mutěnického Modrého vinařství. Letos již po osmé. Ochutnali jsme jich celkem třináct - jedenáct z ročníku 2017 a dvě červená ze sklizně 2015 a 2016. Byla to bohatá, příjemná a velmi vyrovnaná sestava. Zavínili jsme se kabinetním Müllerem-Thurgau, suchým vínem s vůní nazrálého světlého ovoce v jemném minerálním závoji. Také chuť ovocně-... Celý článek

Bořetické potěšení, zvláště z Teras

19.3.2018 7:00:00

Již loňská degustace naznačila, že vína z Rodinného vinařství Jedlička v Bořeticích budou stále lepší díky Jaroslavu Suskému, technologu a enologu vinařství. Loni jsme totiž ochutnali jen několik vín, která pocházela z jeho „dílny”. Zkušený a charismatický vinař nám představil deset vín z ročníků 2015 a 2016, ... Celý článek

Co šlechtí „Šlechtitelku”

12.3.2018 6:00:00

S několikaletých odstupem jsme mohli ve Viničním altánu opět přechutnat vína z velkopavlovické „Šlechtitelky”, a to s prezentací sklepmistra vinařství Libora Jestřába. Večer to byl nejen velmi příjemný, ale v mnohém i poučný, a to nejen pro degustační „nováčky”. Za účasti obchodního ředitele vinařství Jaromíra Ličmana jsme ochutnali jedenáct vín 2015 až 2017. Jeden sekt, pět bílých tichých vín, jedno růžové a čtyři červená. Skvěle nás naladil vstupní ... Celý článek

Společenský klub

Alsasko – spíše v aromatickém stylu

6.4.2011 12:50:00

Alsaská vína jsme v počtu větším než jedno ve Viničním altánu ještě neochutnávali. Tentokrát jich bylo sedm, a k tomu navíc dva sekty známé burgundské firmy, jen s poněkud utajeným původem hroznů. Jiří Čáp z dovozní společnosti Víno Plus, s.r.o. nám představil produkty alsaského rodinného vinařství Louis Sipp, které patří mezi nejznámější v této stylem spíše „německé“ vinařské oblasti Francie.

„Předskokanem“ byl již zmíněný sekt Geisweiler Monopole Blanc de Blanc Brut. Jednoduchý, ovocný, se středně bohatým perlením, vyráběný metodou charmat. Osvěží, ale za stejnou cenu jsou již k mání moravské sekty, navíc vyráběné tradiční metodou zráním v láhvi - a lepší.

Prvním ze sedmičlenné vinné rodinky Sippů byl Sylvaner 2009. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehce minerálním závojem. V těle bylo sylvánské zaoblené, plnější, až jemně máslové. V dochuti jemně pikantní a uhlazenější. Méně živé a svěží, ale s bohatší a elegantní strukturou.

Louis Sipp Pinot Blanc 2008 byl ve vůni, lehce máslový a výrazně bohatší (broskve, meruňky). V chuti měkce ovocné, prakticky identické, hezky zakulacené s příjemnou dochutí, v níž vyniká měkce pikantní, ovocitý ocásek.

Ještě vzácnější než samotná alsaská vína je ve Viničním altánu přítomnost odrůdy Auxerrois. Námi ochutnávaná byla z ročníku 2009 a své tradiční vlastnosti nikterak nezapřela. Ve vůni příjemné ovocité tóny (obdobné jako u Pinot Blanc). V těle pak ještě kulatější, lehce nasládlé s jemnou pikantností a uhlazeným závěrem. Víno s mazlivým stylem, který u našich vín není tak častý. Ale chybí my šťavnaté tělo a pikantnost.

Pro mne vrcholem večera byl Louis Sipp Riesling 2007. Víno s výraznou vůní světlého ovoce (především meruňky) a s lehce minerální stopou, která dává tušit brzký příchod „petrolejových“ tónů. V chuti suché, výrazně ovocité s pikantní kyselinou. V dochuti jen náznak medu a květin, ale také signál, že známá „petrolejová“ dochuť udělala již první krůček i do těla toho výborného a stále velmi svěžího vína.

Alsaský závěr byl ve znamení tří spíše aromatických odrůd, což možná trochu rozmrzelo nás, milovníky tamních ryzlinků. Louis Sipp Muscat 2009 nabídlo plnou, ale spíše jemnou vůni zralého hroznu se špetkou muškátových květů. V chuti převládaly nasládlé citrusy, možná kombinace pomerančů, mandarinek a grepu. Zakulacené, malinko nasládlé víno s jemnou pikantností na patře.

Louis Sipp Pinot Gris bojoval o mou přízeň s ryzlinkem. Ve vůni hodně nazrálé jižní ovoce, meruňka, citrusy, ale také zpočátku zřetelný živočišný závan. V chuti velmi bohaté a plné víno, macaté s lehce nasládlou koncovkou. Opravdová elegance...

Závěrečným pozdravem z Alsaska byl tamní, jistě proslulý Gewürtztraminer - tento z ročníku 2009. V mnohovrstevné vůni můžete cítit nazrálé světlé ovoce (například meruňku), ale také jemné čajové růže, exotické liči i různý byliny. A navíc lehounký minerální závan. V ovocně-kořenité, vlastně identické chuti, byl tento Tramín kořenný nasládlý, hodně zakulacený, jen s malou jiskřičkou (ale byla tam) pikantnosti v závěru. A právě na patře jste mohli zaznamenat příjemnou dochuť sladkého grepu a sušené citrusové kůry. Hezké víno, ale řekl bych - jen s mírou!

Nasládlou alsaskou chuť jsme na závěr spláchli sektem Geisweiler Monopole Rosé Brut. Suchý, ovocitý a nekomplikovaný sekt, dobře pitelný s velmi jemným perlením. Příjemný a osvěžující závěr - v tomto případě nebyla cena tak dramatická!

Celkově působila alsaská vína ze základní řady vinařství Louis Sipp trošku nevýrazným, nicméně solidním dojmem. Škoda, že jsme neměli možnost ochutnat více nearomatických odrůd. Tím spíše, že právě ta aromatická měla nejméně příznivý poměr cena/výkon.

Takto vína hodnotil velmi oslabený „vrcholový tým“:

Louis Sipp Pinot Gris - 9 bodů (z 10 možných), Louis Sipp Riesling - 8,8 b., Louis Sipp Pinot Blanc - 8,7 b., Louis Sipp Muscat - 8,5 b., Louis Sipp Gewurztraminer a Louis Sipp Auxerrois - 8,4 b., Louis Sipp Sylvaner - 8,2 b., Geisweiler Monopole Rosé Brut - 7,9 b. a Geisweiler Monopole Blanc de Blanc Brut - 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist