Nejen pinotové potěšení z Mikulčic

3.9.2018 7:53:00

     Mikulčický vinař „ve volném čase“ ing. Lubomír Dvořáček z rodinného Vinařství Dvořáček LTM nás mile překvapil bohatou a pestrou skladbou svých vín. Dvanáct vzorků z ročníků 2015 až 2017, z toho osm bílých (včetně dvou narůžovělých), jeden klaret a tři červená.
      Velmi příjemně nás zavínil Sauvignon 2017 v pozdním sběru, sur-lie. Výrazně suché víno s vůní nazrálých světlých peckovin s lehounkými bylinnými tóny. V suché chuti ovocné s dotykem květin, šťavnaté a velmi pikantní. Aromatika byla díky zrání na kvasinkách poněkud potlačena, což především u sauvignonu nevyhledávám.
      Chardonnay 2017 v pozdním sběru, opět sur-lie, bylo rovněž suché s vyšším zbytkovým cukrem (6,9 g/l). Ve vůni nazrálé ovoce, trochu smetanové s náznakem karamelu. V téměř identické chuti bylo šťavnaté a také zřetelně pikantní. Sur-lie u chardonnay nebývá v aromatice na závadu, často je to spíše přínos.
      Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru byl opět sur-lie, což bylo zřetelné již v jeho vůni. Kromě nazrálého, malinko utlumeného ovoce byl zde i náznak minerálních tónů. Velmi obdobné to bylo i v uhlazené, zakulacené a šťavnaté chuti s lehounkými vanilkovými tóny v pikantní koncovce.
      Chardonnay 2016 v pozdním sběru bylo suché, prošlo procesem kryomacerace. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, jemně minerální se stopou kvasnicových tónů. Chuť ovocná, zakulacená a šťavnatá s lehounkou vanilkovou stopou. Proti svému mladšímu bratříčkovi bylo o poznání vstřícnější i pitelnější.
      Ale ještě přitažlivější, alespoň pro mne, byl Pinot Gris 2016 ve výběru z hroznů. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,2 g/l) a s překvapivě vysokou kyselinou (10,2 g/l). Přesto bylo víno harmonické ve vůni i chuti. Vonělo po nazrálých světlých peckovinách se stopou jižních plodů a jemných minerálů. V chuti ovocné, uhlazené, šťavnaté a lehounce smetanové.
      Ještě více mi chutnalo Cuvée Pino 2015, zemské víno čistě z odrůdy Pinot Gris (navíc s cukernatostí v moštu na úrovni pozdního sběru). Polosladké víno, pociťově však spíše polosuché s pěknou ovocně-minerální, lehce kořenitou vůní. V chuti plné, bohaté a šťavnaté s jemně kořenitým a minerálním „štychem”. Víno s poměrně dlouhým závěrem.
      Zemský Tramín 2016 byl polosuchý, ve vůni spíše ovocně-minerální bez výraznějších květinových tónů. V jemnější chuti nazrálé ovoce, uhlazené, navíc se stopou po růžích a exotickém liči.
      Chutnal mi polosuchý Pinot Noir klaret 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemné tmavé peckoviny s náznakem smetanových tónů. Chuť ovocná, šťavnatá, jen malinko nasládlá a pěkně pikantní.
      Velmi pěkné, ale i zřetelně dražší bylo Cuvée Aubere Rezerva 2015. Barikové a nefiltrované polosuché víno z odrůd Chardonnay, Sauvignon a Pinot Gris. Ve vůni džemovité ovoce (především hruška), ale i jejich sušená varianta, a také náznak vanilky. V plné ovocné chuti s tóny sušených plodů jsem cítil lehce džemovitý „štych”. Zřetelnější byly vanilkové tóny v malinko nasládlém a delším závěru.
       Závěrečná červená „trojtečka” byla krásným vyvrcholeném celého večera. Naladilo mne Starokněžské červené 2015, známkové víno z odrůd Cabernet Moravia (jakostní), Cabernet Sauvignon (pozdní sběr) a Merlot (výběr z hroznů). Ve vůni jemně kořenité tmavé lesní plody a tmavé peckoviny. Chuť ovocná, jemně zakulacená, středně plná, v závěru lehce pikantní. Ideální červené na delší pití.
      Bohatší a ještě vstřícnější byl Merlot 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni vyzrálá lesní směs s lehkou stopou tmavých peckovin. V chuti pak kombinace lesních plodů, višní a tmavých třešní, lehounce kořenitá a jemně pikantní. Víno zrálo v několikrát použitém bariku.
      Na závěr pak Pinot Noir 2015 ve výběru z hroznů s vůní jemně kořenitých tmavých peckovin. V chuti identický, lehounce kořenitý a zřetelně pikantní. Víno zrálo ve starších sudech různých velikostí.
      I tentokrát ještě nekompletní „vrcholový tým“ ocenil vína z Mikulčic takto:
Pinot Gris 2016, Cuvée Pino 2015 a Pinot Noir 2015 – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay 2016, Cuvée Aubere 2015 a Merlot 2016 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2017, Pinot Noir klaret 2016 a Starokněžské červené 2015 – 8,7 b., Sauvignon 2017, Chardonnay 2017 a Tramín 2016 – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý


 

TOPlist