Špičkové novinky z Rumunska

25.10.2018 8:05:00

     Po téměř dvou letech představil Ing. Casian Suciu Šubert ve Viničním altánu opět výborná rumunská vína, která k nám dováží prostřednictvím své společnosti Kassimex, s.r.o. A mohli jsme tak ochutnat mnoho novinek, hlavně z prestižního rumunského vinařství Vinuri Crameles Recas.
      Ochutnali jsme dvanáct vín - pět bílých, dvě růžová a pět červených. Vstupním vínem bylo perlivé Frizzy Balla Geza 2016 z Balla Geza Winery na západě Rumunska. Víno frizzante z místní odrůdy Mustoasa de Maderat, známé dostatkem kyseliny, mělo ovocně-minerální vůni s převahou světlých peckovin. V suché, šťavnaté a pikantní chuti bylo jemně perlivé a lehounce minerální. Hezké zavínění.
      Příjemně pitelný, i když pro nás nikoliv odrůdově charakteristický, byl Sauvignon Blanc 2017 Regno Recas. Vůně ovocná, lehounce minerální. V chuti suché, pikantní s minerálními a květinovými tóny s grepovou hořčinkou v koncovce.
      Víno I prefer Pinot Grigio rosé 2016 mělo lehce cibulovou barvu. V ovocné vůni nabídlo především tóny tmavé lesní směsi. V jemnější ovocné chuti bylo víno šťavnaté a měkce pikantní.
      Chutnalo mi Cuvée Feteasca Regala/Sauvignon Blanc Legendary 2015. Ještě suché víno s vyváženým zbytkovým cukrem (kolem 6 g/l) a kyselinou nabídlo ve vůni vyzrálé světlé ovoce a minerální stopu se vzdálenými petrolejovými tóny. V harmonické chuti bylo ovocné (především citrusy), zakulacené a měkce pikantní. Příjemně pitelné víno s výborným poměrem cena/výkon.
      A možná ještě o trochu vstřícnější bylo polosuché víno Feteasca Regala Castel Huniade 2017 s vůní po broskvích a jemných citrusech. V ovocné (opět broskve a stopa citrusů) chuti bylo zakulacené, šťavnaté a měkce pikantní.
      Rosé I am ze stejného vínařství určené pro nizozemský trh bylo polosladké. Cuvée odrůd Merlot a Feteasca Neagra bylo ve vůni ovocně-minerální. Ve zřetelně nasládlé chuti bylo opět ovocně-minerální, plnější a zakulacené s jemně pikantním ocáskem. Mazlivější typ „růžovky”.
      Následující víno Tamaioasa Romaneasca 2016 z vinařství Balla Geza bylo ze stejnojmenné staré rumunské odrůdy. Polosladké víno nabídlo příjemnou vůni citrusů a květin. V nasládlé, citrusově-muškátové chuti bylo lehounce kořenité (citrusová kůra) a měkce pikantní v závěru na patře. Velmi vstřícné přípitkové víno pro širší rodinu či společnost.
Prvním červeným byl náš dobře známý Kohout z vinic (Cocosul Dintre) Pinot Noir, v tomto případě ročník 2013. Vstřícná vůně kořenité lesní směsi. V uhlazené, opět lehce kořenité chuti převládaly tmavé lesní plody. Potěšil jemně pikantní ocásek. Velmi příjemné víno na delší pití s pěkným poměrem cena/výkon.
      Následovala dvě špičková červená vína, na kterých jsem si opravdu pochutnal. Prvním byl Syrah Regno 2017, víno s netradiční a zřejmě i atraktivní etiketou, ale především s velmi utěšeným obsahem. Alespoň pro mne.Ve vůni borůvky a ostružiny v jemném živočišném závoji. V chuti lehouce pikantní lesní směs s náznaky džemu. V jemně pikantním závěru byly cítil lehounké vanilkové tóny.
      Možná o malinko atraktivnější byla Feteasca Neagra Alamina 2015, víno z vinařství Cramele Recas (oblast Banát na západě země) určené speciálně pro britský trh. Vyšší alkohol (14,5 %), ve vůni výrazné tmavé peckoviny, stopa kůže a čokolády. V chuti plnější, tmavé ovoce, jemná kůže a stopa vanilky.
      Trochu jiný styl nabídla dvě závěrečná vína. Merlot I love 2013 (opět pro britský trh) byl polosuchý. Ve vůni jsem cítil jemně kořenité tmavé ovoce. V chuti lehounce nasládlé s jemnou stopou džemu, a opět malinko kořenité tmavé ovoce. Na můj vkus poněkud podbízivé, spíše „dámské” víno.
      A závěr byl výrazně sladký. Cabernet Sauvignon Dacia 2017 měl 54 g/l zbytkového cukru. Ve vůni tmavé ovoce včetně lesních plodů (borůvky) v džemovitém či kompotovém provedení. Ve sladké chuti jemně kořenité tmavé ovoce s lehkým dotykem tříslovin.
      Početně trochu oslabený „vrcholový tým“ ocenil rumunská vína takto:
Syrah Regon a Feteasca Neagra Alamina – 8,9 bodu (z 10 možných), Feteasca Neagra Castel Huniade – 8,8 b., Cuvée Feteasca Regala /Sauvignon Blanc, Tamaioasa Romaneasca, Pinot Noir Cocosul Dintre a Merlot I love – 8,7 b., Sauvignon Blanc Regno Recas, Rosé I am a Cabernet Sauvignon Dacia – 8,6 b., Frizzi Balla Geza a Pinot Grigio rosé I Prefer – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 


 

TOPlist