Krásný pozdrav ze Svätého Juru

9.4.2019 7:59:00

     Po více než čtyřech let se ve Viničním altánu objevil Peter Chowaniec, vinař ze Svätého Juru, aby nás opět potěšil svými víny. Pravda, některé jeho produkty jsme ochutnali v průběhu uplynulých let díky Otomaru Fruhaufovi, který nám jako dovozce pravidelně představoval vína několika slovenských vinařství.
      Jenže tentokrát jsme ochutnali celkem jedenáct vín z vinařství Chowaniec & Krajčírovič, Vínne pivnice Svätý Jur. A byl to opravdu příjemný vinný večer s velmi sympatickým vinařem.
      Vstupním vínem byl Müller-Thurgau 2018, neskorý zber. Víno s ovocně-květinovou vůní se vzdáleným dotykem minerálů. Také v chuti byla „milerka” ovocně-květinová, šťavnatá a měkce pikantní s lehounce nasládlým ocáskem.
      Příjemný byl Irsai Oliver 2018, akostné vino. Ve vůni světlé ovoce a výrazné muškátové tóny. Stejně tak ve šťavnaté a lehce zakulacené chuti s pikantní koncovkou.
      Ještě více mi chutnalo Veltlínské zelené 2018, neskorý zber. Trošku vyšší alkohol (13,5 %), ve vůni světlé ovoce, lehce kořenité. Zřetelná byla i jemná stopa po mandlích. V lehce zakulacené chuti bylo víno téměř identické, měkce pikantní s náznakem medovosti.
      Nejlepším bílým vínem večera byl pro mne Riezling vlašský 2017, neskorý zber. Ve vůni medově-ovocný, lehce kořenitý. A stejně tak ve šťavnaté, jemně minerální a příjemně pikantní chuti. Potěšila delikátní medová stopa.
      Zajímavé bylo Rulandské šedé 2017, neskorý zber. Bohatá a plná vůně vyzrálých světlých peckovin (především broskev) s jemným závanem medu. V nasládlé a plnější ovocné chuti jsem objevil i stopu květinového pylu, medu a jemných minerálů.
     U nás téměř neznámou odrůdou je Pesecká Leánka s původem nejspíš v Rumunsku. Víno z ročníků 2018 v neskorém zberu mělo poměrně výraznou aromatiku s převahou světlého ovoce. V chuti trošku sladší, hlavně ovocný kompot, šťavnaté a měkce pikantní.
      A další vinná hádanka, odrůda Medea, moravský novošlechtěnec. Polosladké bílé víno z ročníku 2018 mělo ovocně-medovou vůni. Chuť výrazně nasládlá, šťavnaté s medovými tóny, a přitom v závěru měkce pikantní. Vypadá to na velmi nadějnou, perspektivní odrůdu.
      Početně oslabený „vrcholový tým” ocenil vína Petera Chowaniece takto:
Dunaj 2017 a Rulandské modré 2015 - 8,9 bodu (z 10 možných), Rizling vlašský 2017 - 8,8 b., Veltlínske zelené 2018, Rulandské šedé, Rosé Alibernet 2018 a Alibernet 2017 - 8,7 b., Medea 2018 - 8,6 b., Müller-Thurgau 2018, Irsai Oliver 2018 a Pesecká Leánka 2018 - 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 


 

TOPlist