A ještě. Předvánoční kvalita – bez vinaře, ale s nadějí

12. 1. 2017

      Poslední ochutnávka v roce, již tradiční Moravské Vánoce s Vinařstvím Kubík, se i letos konala pod patronací „pražského tykadla” vinařství Honzy Vorby, a samozřejmě s nadějí, že příští rok po mnoha letech určitě přijede i sám vinař Michal Kubík.
      Tolik tradice, jak to šlo tentokrát?
      Ochutnali jsme deset vín – sedm bílých, jedno růžové a dvě červená. Až na červená všechna z ročníku 2015. Myslím, že se vydařil, třebaže asi to nejlepší zůstalo ve sklepě. Mám tím na mysli vína červená.
      Zahájili jsme Veltlínským zeleným v pozdním sběru, suchým vínem s vůní světlých peckovin v lehounkém minerálním závoji. V trošku lehčím těle byl veltlín jemně zakulacený, měkce ovocný a šťavnatý s pikantním ocáskem.   Příjemné zavínění.
      Sauvignon v pozdním sběru měl trochu vyšší zbytkový cukr (téměř 7 g/l), ale i stejnou kyselinu. Byl to spíše broskvový sauvignon, jak ve vůni i chuti. V těle šťavnatý a pikantní s trošku delším závěrem. Rozhodně mi chutnal mnohem více ve srovnání s předchozím ročníkem.
      A ještě více jsem si pochutnal na Ryzlinku rýnském v pozdním sběru. Rovněž suchém víně s téměř identickým zbytkovým cukrem a kyselinou. Ve vůni ovocně-minerální. Stejně tak ve šťavnaté a pikantní chuti s trošku delší koncovkou. Ryzlink je ještě mladý, předpokládám jeho další příznivý vývoj v láhvi.
      Nejvíce mne potěšil (na rozdíl od některých členů „vrcholového týmu”) Ryzlink vlašský v pozdním sběru. Bylo to jednak vstřícnou ovocnou vůní s jemným dotykem minerálů. A samozřejmě i chutí, která byla měkce ovocná, lehounce nasládlá, zakulacená a šťavnatá. Nechyběl náznak medových, možná i jemných karamelových tónů. I to je výsledek metody krášlení na kvasnicích, čili sur-lie. Příjemně mazlivé víno.
      Ocenil jsem i polosuchý Tramín červený v pozdním sběru s jemnou „tramínovou” vůní s dotykem citrusů. V bohatší chuti byly zřetelné tóny exotického liči a citrusů. Víno bylo lehce nasládlé a v závěru na patře měkce pikantní.
      Minimálně na stejnou úroveň bych zařadil polosuchý Hibernal v pozdním sběru. Bohatá vůně sladkých citrusů včetně grepu, ale spíše pomela. Chuť lehce nasládlá, šťavnatá a pikantní, bohatá na citrusy. Opravdu měkce pikantní „čistý” Hibernal.
      Asi nepřitažlivějším vínem, především pro ty „vypitější” bylo Rulandské šedé Opulent 2013 ve výběru z hroznů.  Víno, které jsme ochutnávali již loni, je zřejmě pomalu blíží svému vrcholu, příliš výrazný posun výš v řádu let již neočekávám. Ve vůni světlé ovoce, především hruška máslovka, možná i zralé jablko. V plné chuti bylo víno bohaté na přezrálé světlé ovoce. V kulatějším těle jsem cítil i lehce medové, smetanové a jemné karamelové tóny.
      Růžová Frankovka 2015 v pozdním sběru již byla výrazně sladší (18,2 g/l zbytkového cukru), i když pociťově působila maximálně jako polosuché víno, a to i díky 7 g/l kyselin. Ve vůni čistá lesní směs. V chuti navíc s přidáním zralých třešní a višní. V těle bylo víno šťavnaté a pikantní, nicméně pro sebe bych bral růžové s trochu nižším cukrem.
      Prvním červeným bylo Zweigeltrebe 2013 v pozdním sběru. Ve vůni jemné tmavé peckoviny s pecičkou, lehce kořenité. V plnější chuti identické, uhlazené, malinko pikantní se sladšími tříslovinami. Víno by se mohlo v láhvi ještě trochu zakulatit.
      Pro mne nejlepším vínem večera bylo nám již známé Cuvée Kubík 2012 v pozdním sběru z odrůd Merlot a Cabernet Moravia. Ve vůni tmavé ovoce a špetka čokolády. V chuti vyzrálé třešně, višně i trochu lesních plodů. Nechyběl dotyk čokolády a měkce pikantní závěr v uhlazeném těle. Víno zrálo minimálně rok v bariku.
      Protože to byla poslední předvánoční ochutnávka, tak nechyběla tradiční „karlovarská losovačka” o láhve vína, a také bufetové občerstvení. A samozřejmě vzájemná přání krásných Vánoc a všeho možného i nemožného do nového roku 2017, včetně naděje, že tentokrát konečně přijede vinař Michal Kubík. Degustační nový rok začne ve Viničním altánu ve čtvrtek 12. ledna víny Marka Štýbla z Křepic. Už se těšíme!
      Na předvánoční ochutnávce tradičně kompletní „vrcholový tým” hodnotil velkobílovická vína takto:
Rulandské šedé Opulent 2013 a Cuvée Kubík 2012 – 9 bodů (z 10 možných), Hibernal 2015 – 8,9 b., Ryzlink rýnský 2015 – 8,7 b., Ryzlink vlašský 2015 (moje hodnocení – 8,9 b.), Tramín červený 2015 a Frankovka rosé 2015 – 8,6 b., Zweigeltrebe 2013 – 8,5 b., Sauvignon 2015 a Veltlínské zelené 2015 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist