A králem byl… mělnický ryzlink

9. 1. 2012

První „jednoodrůdová” degustace ve Viničním altánu měla úspěch. Luboš Osička z dovozní a prodejní společnosti Domaine R&W, s.r.o. pro nás připravil pomyslný souboj českých a moravských Ryzlinků rýnských. Ochutnali jsme jich devět ze tří českých a pěti moravských vinařství, opravdu zajímavé a v drtivé většině krásně pitelné a atraktivní ryzlinky. Moje chuťové buňky se tetelily blahem.
Vstup byl poněkud provokativní, ale pro mne neprosto okouzlující: Májový ryzlink 2009 z Dobré vinice v Novém Šaldorfu. Víno v tlustostěnné láhvi uzavřené obyčejnou „pivní” korunkou. Jemně perlivé, nefiltrované víno, prakticky nesířené, rozdělilo hosty (a také „vrcholový tým”) na rozhodné odpůrce a stejně tak jednoznačné příznivce. V chuti nazrálé ovoce, lehká chlebovinka a zřetelné minerální tóny. Ne zrovna „petrolejové”, ale spíše „asfaltové”. Suché a příjemně pikantní víno s jemnou perličkou, zcela „jiné”, ale neuvěřitelně přitažlivé. Alespoň pro mne…
Následující velmi suchý Ryzlink rýnský 2009 v kabinetním provedení z mělnického vinařství Bettiny Lobkowicz byl po „bublinkovém” ryzlinku z „experimentální dílny” Petra Nejedlíka v Dobré vinici malinko handicapovaný. Ovocně-minerální víno (náznak petroleje) bylo velmi pikantní a přímější se zřetelným ovocitým závěrem (světlé peckoviny).
Velkým překvapením večera byl jakostní Ryzlink rýnský 2008 Floriánek z velkopavlovické „Šlechtitelky”. Vůně ovocně-květinová se stopou lipoviny. V těle zakulacené a pikantní víno s dostatkem ovoce a tónů lipového květu. Příjemné víno se skvělým poměrem cena/výkon.
Poněkud jiný, ale velmi atraktivní byl Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru z Žernoseckého vinařství ve Velkých Žernosekách, konkrétně z jeho lovosické vinice. Ve vůni ovocně-minerální s jemným náznakem petrolejových tónů. V chuti ovocné, lehce minerální, pikantní s bohatší ovocnou dochutí. Český ryzlink v plné kráse!
A tak se představil i ten následující moravský – Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru z Vinařství Kovacs z Novosedel. Suchý s lehkým zbytkovým cukrem (4 g/l) a s vůní nazrálého ovoce v jemném medovém závoji. V plné chuti náznak nasládlosti, tělo zakulacené se stopou medu a lipoviny. Příjemně pitelné víno.
A další ryzlinkové potěšení – Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru (sur-lie) z dobšického Vinařství Lahofer. Víno na hranici suchého a polosuchého s výraznou vůni, v níž byly zpočátku intenzivní živočišné tóny. Ty postupně mizely a objevila se bohatá ovocná vůně i chuť. Tělo plné, zakulacené a krásně ovocné (meruňka). Velmi šťavnaté víno s příjemně delší dochutí.
Následovala další originalita z Dobré vinice. Zemský Ryzlink rýnský 2007, suché víno s příjemnou ovocně-minerální vůní. V těle bohatě ovocné, zakulacené s opravdu dlouhou dochutí. Víno leželo 14 měsíců na kalech a prošlo procesem míchání, tedy batonáží. Atraktivní víno s výrazným stylem!
Vína ze Školního statku Mělník z proslulé „dílny” Vojtěcha Kušiny jsou pro mne srdeční záležitostí. Ochutnali jsme dva ryzlinky. Nejprve Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru s ovocnou, delikátně minerální vůní. V chuti vyzrálý, uhlazený, bohatě ovocný s atraktivním minerálním kabátkem. Dochuť příjemně pikantní a delší, víno je již plně připraveno potěšit vaše patro!
Naproti tomu o rok starší „rýňák” v pozdním sběru ze stejného vinařství to má teprve před sebou. Je totiž mnohem pikantnější díky minimálně o gram vyšší kyselině. Víno bylo lahvováno až letos a zráno ve velkém dubovém sudu (jeho mladší bratříček pouze v nerezu). Víno je výrazně minerální ve vůni i chuti (petrolejové tóny), v tuto chvíle o něco méně ovocné, ale s velkou perspektivou zrání v láhvi, třeba i několik let.
Závěr lehké ryzlinkové konfrontace měl podobu jakési sladší tečky. Kabinetní Ryzlink rýnský 2009 z Ampelosu Znojmo s provozem ve Vrbovci bylo polosladké (17 g/l zbytkového cukru), ale díky vyšší kyselině (7,8 g/l) bylo příjemně pitelné s pikantním, sladkokyselým ocáskem. Vůně ovocně-minerální s příjemným závanem „petroleje”. Chuť zakulacená, nasládlá, pikantní s výrazně delším závěrem. Opravdu hezký závěr za atraktivní prezentací pouhého zlomku krásných českých a moravských ryzlinků. Díky Luboši Osičkovi jsme měli možnost poznat také vína, která se ve Viničním altánu běžně neobjevují. A stálo to za to! Následovalo i ocenění „vrcholového týmu”:
Ryzlink rýnský 2007 (Školní statek Mělník) – 9,2 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2009 (Lahofer) a Ryzlink rýnský 2009 (Ampelos) – 9,1 b., Ryzlink rýnský 2009 (Kovacs) – 9 b., Ryzlink rýnský (Velké Žernoseky) a Ryzlink rýnský 2006 (Školní statek Mělník) – 8,9 b., Ryzlink rýnský Floriánek („Šlechtitelka”) – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2009 (Bettina Lobkowicz, Mělník) – 8,6 b. a Májový ryzlink 2009 (Dobrá vinice) – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist