A na závěr – tradiční síla „Šlechtitelky”

23. 1. 2012

Z nepochybně veké nabídky vín z velkopavlovické „Šlechtitelky” nám mohl Luboš Osička představil jen zlomek, nicméně i tak jsme si mohli udělat názor na vývoj vín v tomto nesmírně zajímavém vinařství na počátku jeho významných změn – vlastnických i výrobních.
Ochutnali jsme devět vín, převážně z ročníku 2009, ale také jednu novinku z „dílny” nového sklepmistra. Nejprve čtyři bílá a po nich šest červených, která tradičně patří k silným stránkám vinařství.
Zahájili jsme Neuburským 2009 v pozdním sběru ze základní řady Floriánek. Ovocně-minerální víno příliš nepřesvědčilo. Málo bohaté ve vůni i chuti, bez šťavnatosti a plnějšího těla.
Veltlínské zelené 2010 v pozdním sběru z vyšší řady Ch. C. André mne naopak velmi oslovilo. Ostatně i většinu degustujících, kteří v hlasování hodnotili tento „veltlín” jako nejlepší bílé víno večera. Ve vůni nazrálé ovoce, jemné minerální tóny, bílý pepř a decentní medová kacabajka. V chuti identické, příjemně pikantní se zřetelným pepřovým závojem v dochuti. Dva členové „vrcholového týmu” (ochutnávali jinou láhev) tvrdili, že víno má vadu v podobě hořkosti v chuti. Naše láhev však byla v naprostém pořádku.
Chardonnay 2009 v pozdním sběru (opět řada Ch. C. André) mne zaujalo pěknou vůní (nazrálé ovoce, máslové tóny, závan květin). V chuti obdobné, možná výrazněji květinové, ale také s poněkud drsnějším závěrem na patře. Zbytečně suché víno – trochu cukříčku by slušelo, aby tělo bylo korpulentnější.
Líbil se mi Tramín červený 2009 ve výběru z hroznů (řada Ch. C. André), a příliš mu neublížil ani vyšší alkohol (14 %). Polosladké víno (17,6 g/l zbytkového cukru) s hezkou chutí vyzrálého jižního ovoce s převahou exotického liči. V chuti pikantní jižní ovoce, především grep, mandarinka a další citrusy.
Prvním červeným bylo Svatovavřinecké 2008, jakostní víno z řady Floriánek. Zajímavá vůně (tmavé peckoviny, jemné živočišné tóny), v chuti zřetelné živočišné tóny (kůže) a čokoláda v pikantním závěru. Tělo má však toto víno poněkud kratší.
Následující červená čtyřka z řady Ch. C. André byla již ve vyšší kvalitě. Nejprve Zweigeltrebe 2006 v pozdním sběru s vůní višní v čokoládě. V chuti ovocné, uhlazené, lehce pikantní s jemnými tříslovinami. Na prvotřídní ročník 2006 se mi však zdálo trošku lehčí, než jsem očekával. Ale velmi pěkně pitelné víno.
Opravdu potěšilo o tři roky mladší Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni delikátní kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V chuti navíc tóny čokolády a jemné vanilky. Uhlazené, ještě příjemně pikantní a elegantní víno, které se bude nepochybně pozitivně vyvíjet.
André je kultovní odrůdou „Šlechtitelky”. Víno z ročníku 2009 v pozdním sběru bylo opravdu ještě mladé. Ve vůni nabízelo tmavou lesní směs s lehce živočišnou stopou. V chuti tmavé peckoviny (višně) a náznak kůže. Suché víno s ještě výraznou pikantní dochutí a zřetelnými tříslovinami. Potřebuje čas a jen čas…
Na závěr se nám představil Cabernet Sauvignon v pozdním sběru ze stejného ročníku. Ve vůni ostružiny, snad i borůvky, a lehká stopa černého rybízu. V chuti tmavá lesní směs, višně a živočišné tóny (kůže). Tělo sice zpočátku jeví náznak uhlazenosti, ale dochuť je stále ještě pikantní. Také tady doporučuji ležení v láhvi. Minimálně rok. A pak se uvidí.
A ještě hodnocení „vrcholového týmu”:
Rulandské modré a Cabernet Sauvignon – 8,9 bodu (z 10 možných), André – 8,8 b., Veltlínské zelené (1. láhev) – 8,7 b., Tramín červený a Zweigeltrebe – 8,5 b., Svatovavřinecké – 8 b., Chardonnay – 7,9 b., Neuburské – 7,8 b. a Veltlínské zelené (2. láhev) – 7,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist