A vrcholem bylo Grand Cuvée Caberner!

26. 10. 2009

Čejkovický vinařský kouzelník Petr Bíza opět okouzlil hosty Viničního altánu (tolik dívek a žen na degustaci bývá jen na portských a dalších sladkých vínech), třebaže některá vína, zvláště bílá, jsou podle mne poněkud „srovnaná“ do vkusu většinového gastro-konzumenta, bez ohledu na často velmi promyšlený a náročný způsob jejich zrodu. A tak s trochou nostalgie vzpomínám na mnohá voňavá a šťavnatá vína z dřívějších ročníků.

Vstupní Veltlínské zelené 2008 v kabinetním provedení svou roli „zavíňovacího“ vína splnilo – ve vůni jemné, ovocité víno (hruška, jablko) s minerální stopou, v identické chuti spíše lehčí, nekomplikované víno, poměrně svěží.

Bízův sauvignon není neznámý pojem. V případě Sauvignonu 2008 v pozdním sběru se hrozny sklízely na čtyřikrát (při cukernatosti 20°, 21° 22° a 24°) – jednotlivé mošty samostatně vykvasily a na závěr byla vína smíchána. Tento sauvignon je čistý, harmonický, ovocitý ve vůni (broskev, banán) i chuti (možná navíc vyzrálý angrešt). V těle uhlazený, pikantní, ale na můj vkus mohl být poněkud šťavnatější.

To platí i o Chardonnay 2008 v pozdním sběru. Další enologické cuvée (hrozny postupně sbírány při cukernatosti 21°, 22° a 25°) bylo polosuché, ve vůni broskve a ananas, v chuti se objevila také stopa medu a citrusů. V těle pikantní, o něco méně plné, než jsem očekával. Poněkud „profesorské“ chardonnay, které se dobře pije, ale nevzruší…

Prvním červeným bylo u nás poměrně málo pěstované Agni, v tomto případě z ročníku 2008 v pozdním sběru. Víno se zvláštní, velmi obtížně popsatelnou vůní i chutí – náznak koření, například anýzu na ovocném základě (tmavé peckoviny). K tomu navíc hořká čokoláda, špetka pendreku a jemný náznak vanilky po kratším zrání ve starším barikovém sudu. Svým způsobem „divočina“, která se více osvědčila v růžovém provedení. U tohoto Agni, trošku tenčího se zřetelnou kyselinkou a jemnými třísly, bych volil variantu „červené letní pití“.

Modrý Portugal 2008 v pozdním sběru měl pěknou vůni i chuť (tmavé peckoviny – třešně, višně), byl lehce pikantní, ale v těle hodně štíhlý. Hlubší zážitek nezanechá.

Mnohem více mne oslovilo víno z odrůdy, která patří k prominentům Bízova sklepa – Cabernet Sauvignon 2008 ve výběru z hroznů. Bohatá vůně (kombinace tmavých peckovin a „lesní směsi“), v chuti navíc zřetelnější čokoládové a také vanilkové tóny. Třísloviny jsou ještě zřetelné, ale již na cestě sládnutí. To znamená, že mne vrcholně potěší tak za dva tři roky. Už se těším!

Pak jsme se opět vrátili k bílým vínům, jen s vyšším zbytkovým cukrem. A byl to krásný návrat: Rulandské šedé 2008 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s krásnou a plnou vůní (hruška, banán, náznak minerálů), jemně nasládlá a velmi bohatá ovocná chuť s příjemně pikantním ocáskem. Nesmírně zdařilá „šedivka“!

Následující 3sekt 2006 Brut, vyrobený tradiční metodou, znám již z loňska. Je rok od roku lepší – to bublinkové cuvée (Chardonnay, Ryzlink rýnský a Rulandské modré v klaretu). Elegantní ovocná vůně se zřetelnou chlebovinkou, v chuti je jemná kvasnicová stopa. Bohaté a čisté perlení, velmi svěží v měkce ovocité dochuti s malinkým otiskem minerálů. Špičkový moravský sekt vyráběný ve stylu champagne.

Přiznám se, že původní okouzlení odrůdou Neronet už u mne poněkud zmizelo. Protože stárnu, stále častěji sahám po kvalitním modrém pinotu. Neronet mne na chvíli osvěží svojí originální chutí, ale dost brzy se mi přepije. Bízův z ročníku 2008 v pozdním sběru byl vyroben metodou bílého vína a zřejmě se zařadí mezi nejlepší vína z této moravské barvířky. Lesní směs (borůvky, ostružiny), vanilka, čokoláda i náznak kávy – a to ve vůni i chuti. Středně plné tělo a ještě zřetelná kyselinka. Chvíli se dobře pije, pak jeho výrazný charakter malinko obtěžuje.

Naprostým a jednoznačným vrcholem večera bylo Grand Cuvée Caberner 2006 ve výběru z hroznů. Krásně vyzrálý Cabernet Sauvignon (0,5 – 0,7 kg hroznů na hlavě) a k tomu Neronet vyzrávající na slámové víno (cukernatost 25°) – a to v poměru 75 % a 25 %. Víno zrálo rok v barikových sudech z francouzského dubu (70 % nových, zbytek jednou až dvakrát použité). Ve vůni plné tmavé plody, hořká čokoláda a jemný černý rybíz. Ve velmi plné chutí se zřetelnými, ale sládnoucími tříslovinami, je v závěru zřetelná pikantnost. Silný zážitek z elegantního vína, které zaplňuje ústa a láká k dalšímu doušku!

Netradiční a velmi příjemná sladká tečka na závěr – „tekuté borůvky“ ve formě slámového Neronetu 2006. Nízký alkohol (8,5 %), vysoký zbytkový cukr (200 g/l) a pěkná kyselinka (8,5 g/l). Sladké, lehce „kouřové“ a vysoce extraktivní víno s tělem plným borůvek a ostružin. Jemně pikantní a delikátní, vždy potěší… Pěkná tečka za večerem se špičkovými víny, především těmi v druhé polovině ochutnávky.

A hodnocení „vrcholového týmu“?

Grand Cuvée Caberner – 9,5 bodu (z 10 možných), Neronet slámové – 9,2 b., Rulandské šedé – 9,1 b., Neronet 2008 – 9 b., 3sekt – 8,9 b., Cabernet Sauvignon – 8,7 b., Sauvignon a Chardonnay – 8,6 b., Agni – 8,2 b., Veltlínské zelené – 8,1 b. a Modrý Portugal – 8 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist