Altán v zajetí pinotů
15. 6. 2018
Zdeněk Vybíral z malého Vinařství sv. Tomáše z Malých Žernosek nás ve Viničním altánu opět potěšil svými pinoty. Představil nám jich sedm, včetně jednoho cuvée. Znovu jsme si ověřili zkušenosti dávných předků: tato část české krajiny kolem Labe na Litoměřicku je pro pinoty zemí zaslíbenou. A tak zde vznikají bez okázalosti, ale chuťově okázalá vína – Pinot Noir, Pinot Gris, Pinot Blanc. Tedy v historickém sklepě Zdeňka Vybírala.
Nicméně zavínili jsme se velmi, opravdu velmi vzdáleným příbuzným pinotů – Svatovavřineckým 2016, nedeklarovaným pozdním sběrem. Víno, které z jedné třetiny zrálo v hodně starém bariku, mělo příjemnou vůni po tmavých peckovinách, včetně švestek. V identické chuti bylo víno jemně kořenité, malinko pikantní a lehounce nasládlé. Pěkné víno na delší pití i k jídlu.
Prvním z delší řady pinotů byl Pinot Noir 2016 (cukernatost moštu – pozdní sběr). Ve vůni kořenité tmavé ovoce s jemnou stopou čokolády. V lehce džemovité a kořenité chuti byl cítit kromě tmavého ovoce také dotek kůže a čokolády. Uhlazené tělo bylo v koncovce lehounce pikantní. Víno má pěkný potenciál zrání.
Sérii bílých vín zahájil Pinot Gris 2017 (kabinetní). Suché víno s bohatou vůní světlého ovoce včetně jižních plodů. Na mladé víno bylo v chuti plnější, cítil jsem světlé peckoviny, ale i náznak hrušky. Lehounce minerální, malinko nasládlé a měkce pikantní. Již nyní je víno velmi pěkné, ležením v láhvi určitě ještě zkrásní.
Velmi vyrovnaný zbytkový cukr a kyselinu 5,5 g/l a 6 g/l) měl klaret z odrůdy Pinot Noir (nedeklarovaný pozdní sběr). Ve vůni lehounce minerální směs tmavých a světlých peckovin. V chuti spíše třešně a višně, šťavnaté, malinko zakulacené a nasládlé s pěkně pikantním ocáskem. Mazlivé víno na celý rok.
Krásně harmonické bylo cuvée s historickým názvem Pfannschmidt 2017 (nedeklarovaný pozdní sběr), příjemně suché víno z odrůd Pinot Gris a klaret Pinot Noir (50/50). Ve vůni vyzrálé světlé ovoce se vzdálenou medovostí. V chuti kompotované světlé ovoce a stopa medu, lehce nasládlé, plnější a uhlazené. V závěru na patře měkce pikantní.
Potěšil také Pinot Noir Rosé 2017 (nedeklarovaný pozdní sběr). Suché víno s vůní lehce džemovité kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. Také v lehounce kořenité chuti. Plnější „růžovka” vhodná i na delší pití, a to po celý rok.
A další pěkné víno – Pinot Gris 2017 (nedeklarovaný pozdní sběr). Polosuché víno s bohatou vůní vyzrálého světlého ovoce. V chuti nazrálé světlé peckoviny, šťavnaté, lehounce nasládlé a měkce pikantní. Příjemně mazlivé víno s potenciálem dalšího ležení v láhvi.
Nakonec nejsladší, a pro mnohé i nejlepší víno večera – polosladký Pinot Blanc 2017 (nedeklarovaný pozdní sběr). Ve vůni vyzrálé broskve a meruňky. Chuť krásně ovocná, výrazně nasládlá, kompotovaná se stopou medu. Měkce pikantní víno, které bylo lehce pohlazeno dubovým sudem. Opravdu příjemné tečka za utěšeným večerem se sympatickým vinařem a jeho skvělými pinoty.
Vína z Malých Žernosek hodnotil početně trochu oslabený „vrcholový tým“ takto:
Pinot Blanc 2017 – 9 bodů (z 10 možných), Pinot Gris 2017 (pozdní sběr) – 8,9 b., Pinot Gris 2017 (kabinet), Pfannschmidt 2017 a Pinot Noir Rosé – 8,7 b., Pinot Noir 2017 klaret – 8,6 b., Svatovavřinecké 2016 – 8,5 b. a Pinot Noir 2016 – 8,4 b. (moje hodnocení, jiná láhev – 8,8 b.).
Text a fotografie Libor Chlupatý