André a Neuburská – deviza „Šlechtitelky”

18. 4. 2019

     Enolog velkopavlovické „Šlechtitelky” Libor Jestřáb přivezl na prezentaci deset vín, převážně z ročníku 2018. O starší se pak postarala tři červená. A ani mne nepřekvapilo, že jedno z nich ocenil „vrcholový tým” jako nejlepší víno večera.
      Nicméně začali jsme „bublinkami”, konkrétně sektem brut André, vyrobeným metodou charmat, tedy druhotným kvašením v nerezovém tanku. Vstup se vydařil – suchý sekt voněl po světlých peckovinách s jemnou minerální stopou. Ve středně perlivé chuti kompotované světlé ovoce se špetkou džemu. Lehce zakulacený, šťavnatý a měkce pikantní sekt.
      Líbilo se mi Veltlínské zelené 2018 v pozdním sběru. Suché víno s ovocnou, lehce kořenitou a malinko minerální vůní. V chuti světlé ovoce, lehce mandlové tóny s náznakem kořenitosti v měkce pikantní koncovce. Macerace před kvašením trvala pět dní.
      Standardní byl lehce polosuchý Aurelius 2018 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace světlého ovoce, květin a květinového pylu. V chuti jemně nasládlé, džemovité světlé ovoce, lehce kořenité se špetkou medu. V závěru bylo víno měkce pikantní.
      Ze všech bílých vín mi nejvíce chutnalo Neuburské 2018 v pozdním sběru, polosuché víno. Ve vůni světlé ovoce, náznak květin a mikrostopa medu. V chuti broskvový a meruňkový kompot, tělo zakulacené, lehce nasládlé a měkce pikantní. Mazlivé víno, jehož hrozny byl částečně napadeny ušlechtilou plísní.
      Jakostní Muškát moravský 2018 byl téměř polosladký. Vůně citrusově-muškátová, jemně minerální. V chuti sladké citrusy s dotykem muškátu. Tělo šťavnaté a měkce pikantní. Přímočarý, dokyselený muškát bez výraznější elegance.
      Polosladská Pálava 2018 v pozdním sběru měla „tradiční” vůni světlého ovoce, květin a jemně kořenitých tónů. Ve sladší chuti bylo víno ovocně-květinové s náznakem džemu a muškátu s lehce pikantním ocáskem.
      Polosladké bylo také André rosé 2018 v pozdním sběru. Ve vůni lehce džemovitá kombinace tmavých peckovin a lesních plodů. V chuti spíše džem z lesní směsi s převahou jahod. Sladší, plnější tělo, lehce pikantní se zřetelnou stopou tříslovin.
      Prvním červeným bylo Rulandské modré 2016 v pozdním sběru. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce. Také v uhlazené chuti, v níž jsem cítil i jemnou vanilku a džem. V lehounce pikantním závěru byla stopa po „pecičce”. Víno zrálo dva roky ve velkém sudu (2000 l).
      Vrcholem večera bylo pro mne André 2015 v pozdním sběru. Pravda, trošku chlapské víno se zřetelnými tříslovinami, ale také bohatým ovocitým tělem. Ve vůni kořenité tmavé ovoce s lehkým závanem vanilky a jemnou stopou kůže. V plném těle převládalo tmavé ovoce, zřetelná byla i kůže, stopa čokolády a bohaté třísloviny. Víno z více než 30 let starých vinic zrálo 2,5 roku v sudu.
      A na závěr pro mne trochu bláznivé víno – Agni 2017 ve výběru z hroznů. Polosladké a příliš aromatické. Ve vůni exotické květiny a stopa džemu. Chuť sladká, výrazně kořeněná, taková aromatická náplň do buchet. Pro mne nepitelné víno. Pro jiné možná „mňamka”…

      Téměř kompletní „vrcholový tým” ocenil vína ze „Šlechtitelky” takto:
André 2015 – 9 bodů (z 10 možných), Neuburské 2018 – 8,8 b., André rosé 2018, Pálava 2018 a Rulandské modré 2016 – 8,7 b., André sekt brut a Aurelius 2018 – 8,6 b., Veltlínské zelené 2018 a Muškát moravský 2018 – 8,5 b. a Agni 2017 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist