Argentinské vinařské tango na Vinohradech

30. 9. 2008

Zatímco loni v únoru se na premiérové velké prezentaci argentinských vín v Praze představil v Národním domě na Vinohradech tucet vinařství z této jihoamerické země, letos v září jich bylo na akci pořádané opět asociací Wines of Argentina, již více než třicet. Slavná i méně známá jména, malé bodegy, ale také nadnárodní uskupení. Nepočítal jsem to, ale odhaduji, že počet nabízeních vín překročil tři stovky. Ochutnat (byť jen symbolicky) alespoň jednu třetinu z nich, je téměř nadlidský výkon a tvrdá práce.

Po absolvování tiskové konference spojené s degustací pěti vybraných vín a počátečním zděšení z toho množství vzorků, které na mne ve velkém sále čekaly, jsem se nakonec pokusil vybrat si alespoň hrozinky z nádherného vinného koláče „upečeného“ v argentinských sklepech pod Andami.

Protože bílá vína byla zastoupena viditelně skromněji, připomenu jen několik, která jsem ochutnal a výrazně mne zaujala. Z vinařství Pascual Toso, které je již pravidelně zastoupeno na různých prezentacích nejen v Praze, to byl velmi pikantní a elegantní Sauvignon Blanc. Stejně tak mi však chutnají Sauvignon Blanc a Viognier z vinařství Las Moras. Skvělá bílá vína (Santa Julia Chardonnay, cuvée Zucardi Serie A – Chardonnay-Viognier, San Julia Tardio Torrontes) nabízelo vinařství rodiny Zuccardi. Potěšil také originální Viognier z vinařství Chakana. Z vinařství Familia Schroeder to byl Sauvignon Blanc Saurus a Chardonnay Saurus Patagonia Select.

Svou pikantností a vynikající svěžestí mne zaujala především bílá nebarikovaná vína z nejvyšších poloh (často v nadmořské výšce kolem 1000 metrů a výše).

I růžové favority jsem si našel. Především to byl Syrah Santa Julia 2008 z oblasti Mendoza, produkovaný vinařstvím rodiny Zuccardi. A dále ze stejné oblasti Crios 2008 z odrůdy Malbec – vinařství Dominio del Plata.

Nevím, kolik jsem ochutnal malbeců, cabernetů, syrahů či vín z odrůdy Pinot Noir. Minimálně padesát, a to včetně různých cuvée. Pravda je, že vůně i chuť vín z čisté odrůdy Malbec mi postupně splývaly, a bylo pro mne nesmírně obtížné vybrat favority. Každopádně zaujala mne tato vína z tradiční argentinské odrůdy dovezené do země z jihozápadní Francie: Anubís 2007 (bohatě ovocný a nekomplikovaný) z vinařství Dominio del Plata, Pascual Toso Reserva Malbec, Andeluna Grand Reserve 2004, Saurus Malbec 2007 (Familia Schroeder), Altosur Malbec 2007 (Finca Sophenia – oblast Mendoza) a Zuccardi Q 2006 z Bodega Familia Zuccardi. Minimálně další deset vín z odrůdy Malbec mne potěšilo svou bohatou a měkkou ovocnou chutí. Ale chtěl bych se zmínit ještě o vínech z jiných modrých odrůd. Výborný byl Syrah 2007 Zuccardi seria A, Cabernet Sauvignon 2007 La Boca Varietal z vinařství Filus, Sangiovese 2005 1884 Reserve (vinařství Escorihuela Gascón) či Pinot Noir Saur 2007 (Familia Schroeder).

Přes velké množství skvělých odrůdových červených vín mne však nejvíce zaujala exkluzivní cuvée, často prezentovaná jako „vlajková loď“ vinařství. Základ u nich tvořila většinou odrůda Malbec, ale chuťové vyváženosti a zajímavosti jim často dodávalo zastoupení většího či menšího množství dalších odrůd (Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, Sangiovese, Bonarda, Petit Verdot, Cabernet Franc či Tannat.

Jedním z nejzajímavějším vín tohoto typu bylo cuvée Ben Marco Expresivo 2006 složené z pěti odrůd – 60 % Malbec a po 10 % Tannat, Syrah, Cabernet Sauvignon a Petit Verdot. Dalším skvělým představitelem těchto cuvée je Susana Balbo Brioso 2005 s dominující odrůdy Cabernet Sauvignon – dále jsou zastoupeny odrůdy Malbec, Cabernet Franc, Petit Verdot a Merlot.

Výbornou kvalitu však předvedla i další cuvée – Viňa San José 2007 (Tempranillo-Shiraz), Amalaya de Colome 2006 (Malbec, Cabernet Sauvignon, Syrah, Tannat a Bonarda), „1492“ Red Blend 2007 (Merlot, Bonarda a Sangiovese), Chakana Estate Selection 2006, Familia Schroeder 2004 (Pinot Noir, Malbec) a především na odrůdy bohaté cuvée La Celia Supremo 2002 (Malbec, Cabernet Sauvignon, Syrah, Merlot, Cabernet Franc a Petit Verdot). V drtivé většině to jsou chuťově velmi plná, extraktivní vína s alkoholem mezi 13,5 % – 14 % a neopakovatelnou elegancí. To vše za patřičnou, byť samozřejmě vyšší cenu.

V poslední době se také stále výrazněji prosazují i argentinská šumivá vína, některá se svou kvalitou minimálně vyrovnají prvotřídním španělským cavám. V tomto směru mne vždy povzbudí šumivá vína z vinařství Pascual Toso, ať již z odrůdy Chardonnay, nebo Pinot Noir. Nejinak tomu bylo i na tomto velkém festivalu argentinských vín. Je zajímavé, jak svěží a ovocitý sekt dokáže „srovnat“ člověka před další várkou výrazných malbeců a cabernetů!

Proti loňsku výrazně vzrostl nejen počet prezentujících se vinařství, ale (a to se dalo očekávat) i počet hostů. Ti však dostali nesrovnatelně kvalitnější, opravdu přehledný katalog, a také možnost ochutnat z velké nabídky specialit argentinské kuchyně. To se nedá s loňskou, v tomto směru skromnou premiérou, vůbec srovnávat. A ještě něco – tango na pódiu k této akci již jaksi patří. Mne však těší, že to „vinařské“, plné skvělých vín, je stále uvolněnější a vášnivější.

Je také potěšitelné, že oproti minulému festivalu přibyli i naši dovozci argentinských vín. Nicméně velký prostor pro zastoupení dalších vinařství, zvláště střední a nejvyšší kvality, ještě zůstává. A proto se těším na příští setkání s argentinskými víny i jejich dovozci. Některé z nich máme možnost pravidelně vídat na degustacích ve Viničním altánu v pražské Gröbovce. Moje kontakty během festivalu argentinských vín mne utvrzují v naději, že přibudou další…

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist