Argentinsko-chilské potěšení

2. 5. 2016

      Kdo očekával rakouské veltlíny a další vína ze tři vinařství z Rakouska, nemusel být zklamán. Zdravotně handicapovaného dovozce rakouských vín a našeho pravidelného hosta Michaele Aignera bleskově, doslova přes noc, nahradilo „duo Productos Latinos” – Josef Uhlík a Rodrigo Schmidt, kteří představili výborné novinky z Chile a Argentiny.
      Ochutnali jsme deset vín z vinařství Campero a Viňa Chocalan (Chile), a k tomu ještě několik vzorků z argentinského vinařství Andeluna Cellars.
      Prvním vínem byl Andeluna 1300 Torontes 2015, typická argentinská odrůda s vůní vyzrálých světlých peckovin a citrusů. Ovocité, šťavnaté a pikantní víno s lehounkým náznakem minerálů. Cena byla poněkud vyšší, než jakou jsem očekával.
      Následovalo Campero Chardonnay Reserve 2015, které zrálo 3 měsíce v bariku. Ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemná stopa vanilky a náznak karamelových tónů. V chuti téměř identické, pikantní se zřetelnější stopou vanilky. Nechal bych ho ještě pár měsíců ležet.
      Jedním ze „šlágrů” večera byl Chocalán Sauvignon Blanc Reserve 2015. Sauvignon podobný novozélandským, jen možná trošinku „ostřejší”. Ve vůni kombinace citrusů včetně grepu s výrazným „štychem” černého rybízu a možná i černého bezu. V chuti šťavnatý, velmi pikantní a bohatý na citrusy. Kořeněný byl černým rybízem a černým bezem.
      Mile mne překvapila plná „růžovka” Chocalan Rosé Reserve 2015, cuvée odrůd Syrah (80 %) a Petit Verdot (20 %). Bohatá vůně malin a jahod. V ovocité chuti (maliny, jahody) suché, šťavnaté a pikantní. V závěru jsem cítil lehkou stopu bylin.
      Prvním červeným bylo Campero Merlot Reserve 2015, ještě poměrně mladé víno s vůní lesní směsi a lehkých tónů dubu. V chuti džemovitá tmavá lesní směs, stopa vanilky a ještě výrazné třísloviny.
      Následovala krásná argentinská trojka z odrůdy Malbec. Nejprve Andeluna Filosour Malbec 2015, nebarikované víno s vůní i chutí lehce kořenitého tmavého ovoce. Ještě mladý Malbec s pěkným poměrem cena/výkon.
      Elegantnější a bohatší byl Andeluna 1300 Malbec 2014 s vůní vyzrálého tmavého ovoce s lehkou stopou kůže. V chuti téměř identický se zřetelnějším živočišným „štychem”. Tělo uhlazené s delikátně pikantním ocáskem.
      Pro mne nejlepším vínem večera byl Andeluna Altitud Malbec 2013. Ve vůni džemovitá tmavá lesní směs s delikátní stopou sušených plodů a špetkou čokolády. V plné chuti jsem cítil vyzrálé tmavé ovoce v džemovitém provedené. Tělo uhlazené, a v koncovce měkce pikantní. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu.
      O závěr se postarala dvě chilská vína z řady Grand Reserve. Prvním byl Chocalán Syrah 2014. Krásná vůně borůvek a ostružin v lehce džemovité formě. Také v chuti džem z lesní směsi, třísloviny byly již na ústupu, tělo plné a elegantní. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.
      O tečku se postaralo Chocalán Grand Reserve Carmenére 2014. Víno z prestižní chilské odrůdy vonělo po tmavém ovoci a sušené paprice včetně chilli. V chuti přímo nasládlé tmavé ovoce, uhlazené třísloviny, a opět výrazná stopa papriky v různé formě – sušené i čerstvé zelené.
      Byla to narychlo připravená degustace, ale sáhla na vysokou kvalitu. Výborná vína, z nichž další vzorky nepochybně ochutnáme ještě letos na podzim. Moc děkuji za vstřícný přístup našim hostům z firmy Productos Latinos.
      A ještě hodnocení početně výrazně oslabeným „vrcholovým týmem”:
Andeluna Altitud Malbec – 9,2 bodu (z 10 možných), Chocalán Grand Reserve Syrah – 9,1 b., Andeluna 1300 Malbec a Chocalán Grand Reserve Carmenére – 9 b., Chocalán Sauvignon Blanc Reserve – 8,8 b., Andeluna Filosour Malbec, Chocalán Rosé Reserve a Andeluna 1300 Torontes – 8,7 b., Campero Merlot Reserve a Campero Chardonnay Reserve – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist