Argentinský „vetřelec“ mezi elegány z Errazuriz

23. 11. 2010

Jsou to již více než dva roky, co jsem ochutnával vína z chilského vinařství Errazuriz jako absolutní novinku na našem trhu. A po dvou letech jsme měli ve Viničním altánu znovu možnost přesvědčit se o kvalitách produktů této mimořádné vinařské společnosti.

Pravda, od září 2008 jsme vypili mnoho vín – skvělých, dobrých i průměrných, včetně chilských. Možná i proto nás kvalita z Viňa Errazuriz tolik nepřekvapí a hodnotíme tato vína poněkud přísnějším metrem.

Každopádně deset vzorků, které nám představil (jako již tradičně) šéf dovozní společnost Kupmeto CZ, s.r.o. Martin Kozák, opět potvrdilo sofistikovanou práci ve vinařství i mnou již dříve prezentované poznání, že totiž vína „základní“ řady Estate se kvalitou často velmi blíží (a někdy i přeskočí) dražší produkty z řady Max Reserva. Samozřejmě – jsou neoddiskutovatelné výjimky! Jedna z nich má název Cabernet Sauvignon Max Reserva!

A abych nezapomněl – mezi chilskou elitu pronikl opravdu záměrně jeden argentinský vetřelec se „čtyřmi očima“. A vedl si velmi zdatně!

Zahájili jsme pro Jižní Ameriku nepříliš obvyklou odrůdou. Sauvignon blanc 2008 z řady Estate předvedl příjemnou kombinaci světlého ovoce a minerálních tónů. Přítomný byl i černý rybíz a nechyběla svěžest v poměrně vyzrálém těle. Líbil se mi, i když některé „moravské“ huby nebyly uspokojeny. Nebyl rozhodně líbivě prvoplánový…

K tomu mělo trošku blíž Chardonnay 2009 ze stejné řady. Lehounce barikové s vůní nazrálého světlého ovoce (především broskve) a minerálních tónů. V téměř identické chuti přibyla lehká máslová stopa v pikantní dochuti, opět s minerálním „štychem“.

Chardonnay 2007 z vyšší řady Max Reserva zrálo asi z poloviny šest měsíců v bariku. Přidalo mu to na bohatší vůní (opět kombinace ovoce a minerálů), tentokrát s dotykem vanilky. Víno s velmi pikantním ovocným tělem v máslovém kabátku a vanilkovým závojem. Elegantní styl, dostatečná svěžest i fajnovost.

Prvním červeným byl Shiraz 2007 z řady Estate. Poněkud vyšší alkohol (14 %) trochu „zamlžoval“ ovocnou složku vína ve vůni (tmavé lesní plody), v níž byly zřetelné také tóny kůže a čokolády. Tělo hutné, výraznější dřevité tóny po zrání v dubu, bohatá vanilka i pikantnost v dochuti. Víno mne však ze všech nejméně oslovilo.

Naopak potěšilo mne Carmenére 2008 (řada Estate) nejen bohatou vůní kořenité lesní směsi, ale pěkně rostlým tělem. Přechutnával jsem vyzrálé borůvky, ostružiny a jemnou čokoládu. Plná, uhlazená chuť se stále ještě pikantním závěrem. Žádné „vlezle“ intenzivní Carmenére, kterého máte po dvou sklenkách dost!

Určitě nejlepším vínem z řady Estate byl Cabernet Sauvignon 2008. V plné vůni převládalo vyzrálé tmavé ovoce se záblesky černého rybízu v lehkém čokoládovém balení. V bohatě ovocité chuti bylo zřetelné lehounké políbení dubovým sudem, příjemná uhlazenost s neskrývaným elegantním závěrem. A nechyběl delikátní černý rybíz. Krásný poměr cena/výkon!

Jak jsem již naznačil, jediný argentinský „vetřelec“ mezi převahou Chilanů se rozhodně neztratil. Malbec Reserva 2007 z vinařství Quattrocchi dělal rozhodně čest této v Argentině prestižní odrůdě. Bohatě ovocná vůně (lesní směs), plné, sladké třísloviny v uhlazeném ovocitém těle. Krásně se pije a přímo se vemlouvá především dámám!

O gradující závěr se postarala trojka z řady Max Reserva. Nejprve Merlot 2006, který zrál 12 měsíců v dubovém sudu. Poměrně vysoký alkohol (14,5 %) příliš nevyčuhoval. Zaujala především jeho uhlazenost v plné vůni i chuti, které ovládla vyzrálá lesní směs. Bariková stopa byla sice zřejmé, ale nikoliv dramatická, spíše se dostávaly na povrch tóny rukavičkové kůže.

O rok mladší Shiraz byl bohatší ve vůni i chuti (opět tmavé lesní plody). Tělo měkce ovocné, plné a krásně pikantní v příjemně dlouhé ovocné dochuti, kterou krášlily sládnoucí třísloviny.

Vrchol byl jednoznačný. Cabernet Sauvignon 2007 Max Reserva patří na našem trhu mezi absolutní špičku ve své cenové kategorii. Bohaté ovocné aroma s delikátním černým rybízem. V chuti plný, krásně vyvážený – poměr mezi zřetelně sládnoucími tříslovinami a ovocitou pikantností byl dokonalý. To neovlivnil ani vyšší alkohol (14,5 %). Ale to je u těchto „nabušených“ vín zcela běžné. Důležitá je elegance v dochuti a jemňounce kousající kyselinka – to vše navíc signalizuje pěknou budoucnost tohoto výborného cabernetu.

Bohatě to ocenil i vrcholový tým:

Cabernet Sauvignon Max Reserva – 9,4 bodu (z 10 možných), Merlot 2006 Max Reserva – 9,1 b., Shiraz Max Reserva – 9 b., Malbec Reserva (Quattrocchi) a Cabernet Sauvignon Estate – 8,8 b., Carmenére Estate – 8,6 b., Chardonnay Max Reserva – 8,5 b., Shiraz Estate – 8,4 b., Sauvignon blanc Estate – 7,9 b. a Chardonnay Estate – 7,8 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist