Atraktivní, ale sladší lechovický návrat

8. 7. 2013

      Konečně jsme mohli ve Viničním altánu opět přivítat technologa Vinných sklepů Lechovice Jana Hrachovského, aby nám představil novinky z produkce tohoto významného vinařství na Znojemsku. Celkem jsme ochutnali dvanáct vín z ročníků 2010 až 2012, včetně dvou sektů a závěrečného ledového vína.
      O vstup se postaraly dva sekty, nejprve bílý Lechovice brut, vyrobený ze Sauvignonu a Ryzlinku rýnského (sklizeň 2011). Tradičně kvalitní „bublinky” vyrobené metodou zrání v láhvi. Vůně ovocná s lehkým náznakem minerálních tónů. Stejně tak chuť, v níž byla zřetelná jemná stopa černého rybízu. Ale také chlebovinky a jemných kvasnic. Decentní a poměrně bohaté perlení.
      Velmi mne překvapil Sekt Lechovice rosédemi-sec. Očekával jsem výrazně sladké „bublinky”, ale i při 35 g/l zbytkového cukru mne potěšila živost a svěžest tohoto poměrně elegantního vína z odrůdy Zweigeltrebe (sklizeň 2010). Vyšší kyselina (6,7 g/l) zajistila osvěžující charakter vína s vůní jemných peckovin. V chuti jen lehce nasládlé, měkce ovocné a příjemně pikantní přibohatém perlení. Je zajímavé, že víno leželo nějaký čas na jemných kalech.     Opravdu zdařilý sekt, opět vyrobený tradiční metodou zrání v láhvi.
      Kabinetní Müller Thurgau 2011 mne příliš neoslovil. Suché víno s nevýraznou ovocně-květinovou vůní. V chuti lehce nazrálé, opět kombinace ovoce a květin. Tělo ploché, málo živé a šťavnaté. Navíc nevstřícný poměr cena výkon!
      Zcela něco jiného bylo Veltlínské zelené 2012 v pozdním sběru. Suché víno, sice ještě mladé, ale již nyní s velmi zajímavým charakterem. Ve vůni nazrálé, lehce kořenité (pepř, stopa mandlí) světlé ovoce. V chuti identické, v její ovocné složce jsou objevil zralé ryngle. Dochuť jemně kořenitá a měkce pikantní.
      Pro mne nejlepším vínem večera byl Sauvignon VOC 2012 z viniční trati U Lipky v Oleksovicích. Polosuché víno s bohatou vůní světlého ovoce (angrešt) a lehkých tónů černého rybízu, a hlavně černého bezu. V identické chuti bylo víno šťavnaté a pikantní. Za několik měsíců bude zřejmě na vrcholu, na což se rozhodně těším.
      Ochutnali jsme ještě jeden Sauvignon VOC 2012. Ten druhý byl z viniční trati nad Kolářovým sklepem v Boroticích. Rovněž polosuchý, ale s o něco nižším zbytkovým cukrem (8,6 g/l). Trošku jiná vůně i chuť, absence černého rybízu a černého bezu, ale zato výraznější tóny jižního ovoce, především přezrálých broskví. V těle plnější a poměrně šťavnatý s pikantní dochutí. Na můj vkus byl trošku navoněný v porovnání s předchozím sauvignonem.   Nicméně rovněž zdařilý.
      Ryzlink rýnský 2012 v pozdním sběru byl polosladký (27 g/l zbytkového cukru). Ve vůni světlé ovoce (citrusy, žlutý meloun). V chuti spíše meruňky a broskve. Tělo šťavnaté, pikantní se zřetelně nasládlým ocáskem.
      Rulandské šedé 2011 mělo ještě vyšší zbytkový cukr (40 g/l). Zřetelně nazrálé ovoce ve vůni i chuti, především citrusy a další jižní plody. Ale také lehká minerální stopa. Tělo plné, šťavnaté a výrazně nasládlé s lehounkým minerálním „štychem”.
      A v cukrech jsme šli ještě výše. Chardonnay 2012 v pozdním sběru (48 g/l zbytkového cukru). Ve vůni výrazně jižní ovoce a lehounké máslové tóny. V chuti hodně nasládlé především v podobě přezrálých broskví. Plné, šťavnaté tělo s pikantním závěrem a zřetelně nižším alkoholem (10,5 %).
      Nejsladší, nicméně ze všech čtyř vín s výrazně vyšším zbytkovým cukrem byl Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů. Víno s 68 g/l zbytkového cukru mělo tradiční aroma u většiny hodně sladkých tramínů – tedy spíše ovocné (citrusy) a lehce medové. Takév chuti med. Samozřejmě sladké, ale zároveň měkce pikantní.
      Jediným klasickým červeným vínem bylo Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů. Polosuché, výrazně extraktivní víno (35 g/l bezcukerného extraktu) patří k určitým raritám, a to nejen na Znojemsku. Jsou milovníci vín, kteří červené s vyšším zbytkovým cukrem nemusí. Patřím mezi ně i já, i když tento modrý pinot měl cukr v těle poměrně nenápadně zakomponován. Víno vonělo po džemovité lesní směsi, v chuti byly zřetelné nazrálé lesní plody, kůže, jemná minerálnost, ale také kouřové tóny. Zajímavé víno, u něhož si mnozí ani nevšimnou, že je trošku sladší.
      A na závěr opravdu ten nejsladší vzorek – Cabernet Sauvignon 2010, ledové víno. Nesmírně bohaté víno se 195 g/l zbytkového cukru, ale i s obrovskou kyselinou (13,2 g/l). Nízký alkohol (7,5 %) a koncentrovaná vůně kořenitého tmavého ovoce v džemovitém provedení s tóny černého rybízu a jemné zelené papriky. Chuď sladká, hutná, opět plná kořeněného tmavého ovoce. A to vše s velmi pikantním závěrem. Takový lék, který je nutné dávkovat po kapkách.
      A takto vína hodnotil početně velmi oslabený „vrcholový tým”:
      Cabernet Sauvignon 2010, ledové – 8,9 bodu (z 10 možných), Sauvignon VOC 2012 (Oleksovice) – 8,8 b., Sekt Lechovice rosédemi-sec a Sauvignon VOC 2012 (Borotice) – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2012 a Sekt Lechovice brut – 8,6 b., Rulandské šedé 2011, Tramín červený 2011 a Rulandské modré 2011 – 8,5 b., Chardonnay 2011 a Veltlínské zelené 2012 – 8,4 b. a Müller Thurgau 2011 – 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist