Atraktivní červeno-bílá kombinace

14. 11. 2014

     Mimořádně atraktivní rakousko-španělské přechutnávání pro nás ve Viničním altánu opět připravil Petr Mikeska z internetové vinotéky WINE-BAR.CZ. Z Rakouska jsme ochutnali bílá vína – dva veltlíny a dva ryzlinky. Ze Španělska pak osm červených ze čtyř španělských vinařských denominací – Valdepeňas DO, Rioja DOCa., Priorat DOCa. a Ribera del Duero DO.
     Prvním ze dvou rakouských vinařství byl Weingut Leth z Wagramu. Ochutnali jsme Grüner Veltliner Klassik fresh & easy 2013. Suchý, překvapivě bohatý základní veltlín vinařství. Ve vůni jemně kořenité světlé ovoce, stejně tak v chuti, kde jsem cítil také minerální stopu. Tělo lehce zakulacené, svěží a pikantní.
     O něco plnější, ale zároveň i méně pikantní byl Grüner Veltliner „Zwillingslauser“ DAC 2013 z Winzer Sax v Kamptalu. Rovněž suché víno s bohatší vůní, která se postupně otevírala. Převládaly tóny jižního ovoce a minerálů. V chuti plnější, zakulacené a šťavnaté s trošku delší dochutí, ale menší pikantností v závěru na patře.
     Následovaly dva ryzlinky z Kamptalu z vinařství Sax. První byl Riesling Kamptal DAC 2013, suché víno s se zřetelnou kyselinou (7,2 g/l). Vůně ovocně-minerální. V chuti nazrálé světlé peckoviny, lehký minerální „štych“, v závěru poměrně šťavnaté a pikantní.
     Jednoznačným vrcholem bílých vín byl Riesling Steinmassl Kamptal DAC Reserve 2013. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,6 g/l) a dostatečnou kyselinou (7,5 g/l). Bohatá ovocně-minerální vůně s lehkým petrolejovým závojem. V chutí plné, šťavnaté, bohaté na jižní ovoce s pikantním závěrem v delší dochuti.
      Ze Španělska jsme nejdříve navštívili méně známou oblast Valdepeňas. A to vínem Miguel Calatayud Vegaval Plata Tempranillo Crianza 2010. Ještě trošku tvrdší crianza s vůní tmavého ovoce a s tóny dubu. V chuti tmavé ovoce (tmavé třešně) čokoláda, zřetelné třísloviny a lehké vanilkové tóny po osmiměsíčním zrání v bariku. Víno mne příliš neoslovilo, jako většina vín z Vadepeňas na našem trhu.
Ze stejné oblasti i vinařství bylo víno Miguel Calatayud Vegaval Plata Tempranillo Reserva 2006. Vůně malinko odlišná od předchozího vína, možně o něco delikátnější se stopou tmavé lesní směsi a náznaku kůže. Chuť uhlazenější s tóny vanilky, třísloviny již začínají sládnout, dochuť byla o něco delší. Víno zrálo 14 měsíců v bariku.
     Skokem v kvalitě bylo pro mne následující víno z oblasti Rioja – Finca Egomei Carpess Crianza 2010. Stoprocentní Tempranillo s pěknou vůní nazrálého tmavého ovoce a s tóny čokolády. V těle uhlazená směs tmavých peckovin a lesní směsi. V závěru jemně pikantní a o trošku delší. Pěkně pitelné a vstřícné víno již nyní.
     Naopak nechutnalo mi další víno z Rioji – Viňa Santurnia Crianza 2009 z Bodegas Ramón de Ayala. Vyšší alkohol (14 %) a dlouhé zrání v bariku z amerického a francouzského dubu (24 měsíců). Ve vůni kořenitá tmavé ovoce a tóny dřeva. Aroma připomínalo něco, co někdo nazývá „bakelitem“, nebo také „plesnivou jahodou“. Tento styl zůstal i v chuti, která byla navíc překvapivě pikantní v závěru s čokoládou a tóny kůže.
     Naopak nejlepším červeným vínem večera byl pro mne Dominicus 2011 z Bodega Puig v téměř již kultovní vinařské oblasti Priorat. Cuvée odrůd Garnacha (50 %), Cariňena (35 %) a Syrah (15 %). Ve vůni i chuti koncentrované tmavé ovoce a vysoký alkohol již tradiční u vín z Prioratu (15 %).  Aroma nezapře tóny čokolády a jemného dubu. Tělo plné džemovitého ovoce s lehce kořenitým dotykem v koncovce. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z amerického a francouzského dubu.
     Závěrečná trojka byla ze známé a mnou oblíbené oblasti Ribera del Duero. Nejprve Prios Maximus Roble 2012 z Bodegas de los Rios Prieto. Ve vůni kombinace lesní směsi a tmavých peckovin. V aromatické chuti spíše ostružiny a borůvky, vanilka a jemné třísloviny. V závěru je víno lehce pikantní.
     Z vinařství Montevannos jsme ochutnali dvě závěrečná vína. První bylo Roble 2011 z odrůd Tempranillo (83 %) Merlot (17 %). Ve vůni tmavé ovoce s lehounkou stopou vanilky. Chuť ovocná, uhlazená a měkce pikantní.
     O trošku více mi chutnala Crianza 2009 s bohatou vůní višní v čokoládě. Chuť uhlazená, opět výrazně ovocná, spíše jemná a elegantní. Víno zrálo 12 měsíců v bariku. Pěkná tečka za bohatou nabídkou vín ze zcela odlišných vinařských zemí v Evropě. Favoritů bylo dost, stačilo si jen vybrat.

     A „vrcholový tým“ je ohodnotil takto:
     Dominicus 2011 – 9 bodů (z 10 možných), Montevannos Crianza 2009 – 8,9 b., Riesling Steinmassl Kamptal DAC Reserve 8,8 b., Finca Egomei Carpess Crianza, Viňa Santurnia Crianza 2009 a Montevannos Roble – 8,7 b., Riesling Kamptal DAC 2013, Miguel Calatayud Vegaval Plata Tempranillo  Reserva – 8,5 b., Miguel Calatayud Vegaval Plata Tempranillo Crianza a Prios Maximus Roble – 8,4 b., Grüner Veltliner „Zwillingslauser“ DAC – 8,3 b. a Grüner Veltliner Klassik fresh & easy – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist