Atraktivní novinky na španělském přechutnávání

12. 10. 2015

     Spoustu novinek z nabídky dovozní společnost BMC Brno, s.r.o. nám představil pravidelný host Viničního altánu Vladimír Hrbek, velký milovník vín (hlavně španělských) a známý mezinárodní degustátor. Tucet španělských vín od severních až po jižní denominace jsme ve svižném tempu ochutnali, polaskali se s nimi, a ti zodpovědní si i nějaké láhve zakoupili. Při skvělém poměru cena/výkon u většiny vín to totiž nebyl tak velký problém.
      Ale nyní již ke konkrétním vínům. O trojnásobný svižný vstup se postarala vína z bílé odrůdy Verdejo, která patří mezi mé oblíbené. Vstupním bylo mladé Cal y Canto Verdejo z oblasti Tierra de Castilla. Jednoduché, nekomplikované víno s vůní vyzrálého světlého ovoce. Také v chuti bylo měkce ovocné, poměrně šťavnaté, ale malinko tenčí s pikantní koncovkou, v níž jsem zaznamenal také dotek květin a minerálů.
      Následoval již tradiční vzorek – Viňa Vilano Verdejo 2014 z oblasti Rueda D.O. Ve vůni mne trochu překvapila absence výraznějších grepových a černorybízových tónů. Jinak převládaly jen jemné a uhlazené citrus. V chuti spíše zralé peckoviny a jen vzdálený dotek grepu. V těle šťavnaté a pikantní víno s lehkou grepovou hořčinkou v dochuti.
      O třídu výš bylo třetí víno z odrůdy Verdejo – Vega Reina 2014 (D.O. Rueda). Rovněž suché víno s krásnou vůní vyzrálého světlého ovoce (náznak citrusů) a jemných minerálních tónů. V plnější a bohaté chuti převládalo jižní ovoce, ale cítil jsem i luční květiny. Vyzrálejší tělo s bohatě pikantní koncovkou.
      A následovala dlouhá červená série. Zahájilo ji Valcorso Roble 2013 z D.O. Yecla z odrůdy Monastrell. Vyšší alkohol (přes 14 %) a vůně džemovité lesní směsi. V chuti tmavé ovoce, ještě málo uhlazené s vyčuhujícími tříslovinami a hořkou čokoládou. Mám pocit, že víno bylo dubem trošku nešetrně políbeno.
      Další tradiční víno ve Viničním altánu – Viňa Vilano Roble 2012 (D.O. Ribera del Duero) – bylo již z jiného soudku. Velmi mladé víno, ale již nyní více než uspokojující. Pěkná vůně jemně džemovité lesní směsi, bez výrazných tónů dubového dřeva. V chuti měkce ovocné (tmavé lesní plody a náznak višní), lehká stopa čokolády, a již nyní poměrně uhlazené víno.
      Z mé oblíbené denominace Jumilla bylo následující víno Alaja Crianza 2012 z odrůd Monastrell a Cabernet Sauvignon. Víno s pěkným poměrem cena/výkon vonělo po lehce džemovité tmavé lesní směsi. V chuti bohatě ovocné (ostružiny), uhlazené a měkce pikantní v závěru na patře.
      Asi na stejnou úroveň bych zařadil dalšího „kámoše” z Viničního altánu – Finca Estacada 6 meses Barrica z nové a velmi malé denominace Uclés v samém centru Španělska. Stoprocentní Tempranillo nabídlo ve vůni přezrálé tmavé ovoce a jemnými živočišnými tóny. V uhlazené chuti jemné tmavé ovoce s lehounce pikantní koncovkou.
      A další víno z oblasti Jumilla – Luzón Roble 2013. Víno, které zrálo 4 měsíce v barikových sudech z francouzského a amerického dubu, vonělo po vyzrálé tmavé lesní směsi s jemnými tóny čokolády a sušeného ovoce. V chuti velmi vyzrálé, uhlazené a elegantní víno s bohatou nadílkou tmavých lesních plodů. U mne třetí nejlepší červené víno večera.
      Další víno mělo zase nejlepší poměr cena/výkon. Valcorso Syrah 2014 z denominace Yecla na jihovýchodě země. Víno, které patří ke špičce produktů z vinařství Bodegas La Purisima, nabídlo v krásné vůni vyzrálou směs borůvek a ostružin. Chuť bohatě ovocná s jemnými tříslovinami a měkce pikantní. Víno je ještě mladé, jeho vrchol na něj teprve čeká, třeba za pár let!
      Následovalo první ze dvou vín ze známého vinařství El Coto v denominaci Rioja DOCa. – Crianza 2011. Charakteristický jemný, takový „dámský styl” s trošku vyšší pikantností. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemným dotykem čokolády. V chuti téměř identické, uhlazené, vyzrálé s náznakem čokolády a jemná pikantnost v závěru na patře.
      Nejvíce mi chutnalo víno Luzón Crianza Seleccion 2011 (DO Jumilla). Vysoký, ale dobře zakomponovaný alkohol (14,5 %). Ve vůni velmi vyzrálé tmavé ovoce s delikátními griotkovými tóny. V chuti výrazně uhlazená kombinace přezrálých třešní, višní a lesní směsi s jemným „štychem” dřeva a čokolády. Elegantní víno s měkce pikantní koncovkou.
      Na závěr lahůdka z vinařství El Coto – Coto Imaz Reserva 2008. Víno dobře znám, takže mne jeho kvalita nepřekvapila. Opět klasický styl vinařství, krásná práce s barikovými sudy, uhlazenost a elegance. K tmavým peckovinám ve vůni a chuti se přidávají jemné živočišné tóny (kůže) i tradiční pikantnost. Přiznám se, že dávám přednost vínům ve stylu předchozí crianzy, nicméně kvality „imazky” jsou neoddiskutovatelné!
      Ostatně ukázalo to i hodnocení kompletního „vrcholového týmu”:
Coto Imaz 2008 – 9,3 bodu (z 10 možných), Luzón Crianza Seleccion – 9,2 b., Valcorso Syrah a El Coto Crianza – 9 b., Luzón Roble a Vega Reina Verdejo – 8,9 b., Alaja Crianza a Finca Estacada 6 meses Barrica – 8,7 b., Viňa Vilano Roble – 8,6 b., Viňa Vilano Verdejo – 8,3 b., Valcorso Roble 8,2 b. a Cal y Canto Verdejo – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist