Atraktivní novinky ze Starého i Nového světa

25. 11. 2010

Novinky na našem trhu, včetně těch nejčerstvějších, nám z nabídky společnosti Jan Becher – Pernod Ricard představil ve Viničním altánu Přemysl Plinta. Šlo pochopitelně o vína, ačkoliv závěrečná prémie zrála v poněkud jiném soudku.

Mohli jsme si porovnat vína tzv. Nového i Starého světa, konkrétně z argentinské vinařské oblasti San Juan a slavné Rioji ve Španělsku. A k tomu australský růžový sekt, který vše jaksi zpestřil a odlehčil.

Argentinské vinařství Graffigna se nám představilo ve dvou řadách – Clásico a Reserva. Prvním vínem bylo Chardonnay 2009 z řady Clásico, ovocité víno, které zrálo v nerezu. Pikantní s vyčuhující kyselinkou s náznakem minerálních tónů v dochuti. Přímé víno, které však vyžaduje odpovídající cenu.

Graffigna Chardonnay 2007 z řady Reserva zrálo 12 měsíců v bariku. Ve vůní se ovocné tóny mísí s máslovými, a v závěru i s vanilkovým vánkem. V chuti nazrálé ovoce s jemnou vanilkou. Pikantní a svěží s poměrně delikátní ovocně-vanilkovou dochutí. Zdařilé chardonnay školené v bariku.

Jacob’s Creek Sparkling Rosé Dry Cuvée ze známého australského vinařství jsem ochutnal již na letošním veletrhu Víno & Destiláty. Osvěžilo mne tehdy, učinilo tak i nyní. Šumivé víno vyrobené tradiční metodou zráním v láhvi v sobě spojilo vlastnosti Pinotu Noir (70 %) a Chardonnay (30 %). A bylo to zdařilé spojení. Ve vůni jemné tmavé peckoviny, v chuti měkce ovocné, bohatě perlivé se svěží, řekl bych až delikátní dochutí. Nekomplikované, ale velmi elegantní šumivé víno.

A pokračovali jsme argentinskými víny z vinařství Graffigna. Když typické červené z Argentiny, tak odrůda Malbec. Nejprve ročník 2009 z řady Clásico. Víno zrálo v nerezovém tanku a ve vůni předvedlo lehce griotkové peckoviny. V chuti opět velmi vyzrálé třešně a višně, ale také jemná stopa čokolády a skořice. Překvapivě hutné víno s lehkou tříslovinou v závěru.

Graffigna Malbec 2007 Reserva zrál 12 měsíců v bariku. Vyšší alkohol (14 %) a ve vůni nazrálé tmavé peckoviny v živočišném kabátku. V chuti kromě bohaté dávky ovoce (peckoviny i lesní plody) bylo možné rozpoznat stopu rukavičkové kůže a hořké čokolády s vanilkou. Velmi pěkný malbec po rozumném školení v dubu.

A přišla řada na Starý svět. Ten zastupovalo známé vinařství Campo Viejo ze slavné španělské denominace Rioja DOCa. Začali jsme crianzou z ročníku 2007, která působila ještě výrazně živým dojmem s bohatou stoupou po ročním zrání v bariku. Ve vůni nazrálé peckoviny, lehká vanilka i čokoláda. V téměř identickém těle byly zřetelné ještě ne zcela zesládlé třísloviny, a také živočišná stopa (kůže). Závěr byl výrazně pikantní, což rovněž signalizovalo, že víno potřebuje ještě minimálně půl roku ležet v láhvi, aby zjemnilo, taniny zesládly a tělo dostalo baculatější rysy.

Zato Campo Viejo Reserva 2006 již nabídlo uhlazenější a elegantnější tvář. Ve vůni bylo víno jemnější s tóny sušeného tmavého ovoce. V těle uhlazené, s poměrně bohatou, nicméně jemnou ovocností. V závěru byl zřetelný náznak kůže.

Možná, že reserva mne o něco více oslovila v porovnání se závěrečnou Gran Reservou z ročníku 2003. Ve vůni i chuti ještě jemnější, v chuti i uhlazenější. Kupodivu ještě pikantní tělo s výraznější čokoládovou dochutí. Předností je větší jemnost, až sametovost. Proti předchozí reservě možná toto starší víno s tříletým zráním v bariku trochu ztratilo na ovocnosti ve prospěch čokolády. Nicméně v hodnocení obou závěrečných vín jsem se nakonec přiklonil ke spravedlivější remíze.

O definitivní tečku za ochutnávkou se nepostaralo víno, nýbrž ovocná pálenka – konkrétně calvados Busnel V.S.O.P. Zrál 2 roku v dubovém sudu a neškrábal, spíše hladil.
„Vrcholový tým“ pochopitelně hodnotil jen vína. A rozhodl takto:

Campo Viejo Gran Reserva – 9,1 bodu (z 10 možných), Graffigna Malbec Reserva a Campo Viejo Reserva – 9 b., Graffigna Chardonnay Reserva a Jacob’s Creek Sparkling Rosé – 8,9 b., Graffigna Malbec Clásico – 8,7 b., Campo Viejo Crianza – 8,4 b. a Graffigna Chardonnay Clásico – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist