Atraktivní putování Údolím Rhôny
9. 5. 2013
Letos poprvé jsme měli možnost ochutnat vína z jižní Francie, převážně z Údolí Rhôny, a to díky Romanu Hynkovi z dovozní společnosti Fresh-Way.CZ. Celkem jedenáct vín, v drtivé většině červených. Výjimkou byla dvě vína – vstupní bílé Vin de Pays de Méditerranée 2012 a růžové ze stejné řady i vinařství.
Vstupní bílé mělo především úkol zavínit, což se mu podařilo. Nekomplikované lehké a jen méně pikantní „zemské” víno s decentními ovocnými tóny, vyrobené z osmi odrůd hroznů. Pitelné, ale běžné jihofrancouzské „gastro”.
O něco sofistikovanější bylo již zmíněné mladé růžové, cuvée z odrůd Grenache, Syrah a Cinsault. Ve vůní jemná lesní směs se špetkou peckovin, v chuti ovocné, lehce zakulacené a měkce pikantní. Víno na delší letní pití, a možná nejen k jídlu.
Ze stejné „gastro řady” bylo i první červené, opět z ročníku 2012. Ze všech tří mne oslovilo nejméně. Opět cuvée tří odrůd, tentokrát Grenache, Syrah a Merlot. Ve vůni tmavé peckoviny, v chuti ovocné, nekomplikované, krátké a s lehkou pikantností. Víno s nepříliš výrazným charakterem.
Od čtvrtého vzorku se začala prosazovat jižní kvalita. Ventoux rouge 2011, AOC Côtes du Ventoux VDC bylo toho prvním důkazem. Cuvée pěti odrůd (Grenache, Syrah, Carignan, Cinsault a Mourvédre) nabídlo ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny s jemným náznakem vanilky. V chuti plnější, dostatečně ovocné s jemnými živočišnými (kůže) tóny. Zpočátku se mi zdálo, je malinko štípe vyšší alkohol (14 %).
Minimálně na této úrovni bylo klasické Côtes-du-Rhône rouge 2011, AOC Côtes-du-Rhône, stejně jako všechna předchozí vína z produkce vinařského sdružení Vignerons de Caractere. Cuvée z odrůd Grenache, Syrah, Carignan, Mouvédre a Cinsalut vonělo po jemně kořenitém tmavém ovoci. V Chuti ovocné, uhlazené, lehce pikantní s náznakem čokoládových tónů. Za zmínku stojí příjemně sládnoucí třísloviny.
O něco atraktivnější bylo víno ze stále vyhledávanější apelace Vacqueyras AOC, ležící nedaleko slavné Chateauneuf-du-Pape. Cuvée pěti odrůd Vacqueyras 2011 (Grenache, Syrah, Mourvédre, Carignan a Cinsault), opět z Vignerons de Caractere, mělo výrazně vyšší alkohol (14,5 %) a krásnou vůní višní v čokoládě. V bohatě ovocné vůni byly zřetelné vyzrálé tmavé peckoviny a sládnoucí třísloviny. Víno je ještě mladé, potřebuje minimálně rok ležet v láhvi.
To svým způsobem platí i o následujícím vínu z mnohem známější apelace Gigondas AOC. Víno z ročníku 2011 a z produkce sdružení Vignerons de Caractere obsahuje pouze tři odrůdy – Grenache, Syrah a Mourvédre. Poměrně bohatá vůně nazrálé tmavé lesní směsi (ostružiny, borůvky), stejně tak chuť. Tělo uhlazené, velmi jemné se sladkými tříslovinami. Trošku lehčí Gigondas, který však ležením v láhvi rozhodně získá na eleganci.
Mile mne překvapilo Côtes-du-Rhône Villages 2009 AOC, cuvée odrůd Grenache a Syrah (Vignerons de Caractere). Ve vůni hodně vyzrálé, měkce džemovité tmavé ovoce s jemnou stopou kůže. V téměř identické chuti uhlazené, jemné a příjemně pikantní v závěru na patře. Víno s výborným poměrem cena/výkon!
Mimořádně mi chutnalo víno z menší apelace Saint-Joseph AOC – Marquis de Montferrat 2009. Již připravené, komplexní víno s vůní vyzrálé tmavé lesní směsi s náznakem tónů rukavičkové kůže. Chuť plná, uhlazená a elegantní v závěru bohatém na tmavé ovoce.
Velkou neznámou byl pro mne další vzorek z apelace Côtes-du-Rhône Villages, tentokrát s názvem obce na etiketě. Antique Sénimaros Camille Cayran 2006, Côtes-du-Rhône Villages – Cairanne AOC. Cuvée ze tří odrůd (Grenache – 50 %, Mourvédre – 30 % a Syrah – 20 %) již hodně vyzrálé jak ve vůni, tak v chuti. Převládá až džemovitá tmavá lesní směs. V těle uhlazené, mazlivé, v závěru měkce pikantní. Víno je na svém vrcholu, a jistě na něm ještě nějaký rok vydrží.
A na závěr tolik očekávaný vrchol večera – Chateau Maucoil 2008 z proslulé apelace Chateauneuf-du-Pape AOC. Víno ze čtyř odrůd (Grenache – 50 %, Syrah – 20 %, Mourvédre – 10 % a Cinsault – 10 %) jsme ochutnávali již loni. A třebaže víno je příjemné k pití již po několika letech, mohu říci, že mi nyní chutnalo o něco více. Ve vůni džemovité tmavé peckoviny se špetkou kůže. Také v těle, které je velmi uhlazené a elegantní. Nechybí jemné živočišné tóny, ale také lehounký vanilkový závoj. Potěší sladké a jemné třísloviny, díky nimž toto elegantní víno tak chutná i ženám. Rozhodně nejlepší víno večera, i když mu hezky sekundovalo víno z apelace Saint-Joseph AOC.
A jak to viděl „vrcholový tým”. Tady je jeho verdikt:
Chateau Maucoil 2008 – 9,2 bodu (z 10 možných), Marquis de Montferrat 2009 a Côtes-du-Rhône Villages – Cairanne 2006 – 9 b., Gigondas 2011 8,9 b., Côtes-du-Rhône Villages 2009 – 8,8 b., Vacqueyras 2011 – 8,6 b., Côtes-du-Rhône rouge 2011 – 8,5 b., Ventoux rouge 2011 – 8,3 b., Vin de Pays de Méditerranée 2012 rosé – 8 b., Vin de Pays de Méditerranée 2012 blanc – 7,8 b. a Vin de Pays de Méditerranée 2012 rouge – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý