Atraktivní výlet do království ryzlinků

28. 2. 2011

Během uplynulých tři měsíců jsme ve Viničním altánu třikrát ochutnávali německé ryzlinky. Počtvrté se o to postaral Daniel Keřlík z pražského Vinného sklepa Újezd. A i tentokrát to byla pro naše chuťové pohárky opravdová slavnost. Ochutnali jsme devět ryzlinků z vinařských oblastí Rheingau a Rheinpfalz, a navíc jeden Kerner, který to k ryzlinku nemá až tak daleko. A to vše ze tří vinařství: Weingut Lorenz H. Kunz (Rheingau), Weingut Hans Josef Schreieck (Rheinpfalz) a Weingut Klein z Rheingau.

Právě Kernerem od vinaře Schreiecka jsme začínali. Litrová láhev a příjemně pitelné víno na hranici našeho suchého a polosuchého s vůni po nazrálém hroznu, jablku a květinách. V prvním momentu působili nasládle, poté se v bohatě ovocitém těle dostavila příjemně pikantní kyselinka. Svěží, ale měkce uhlazené víno pro delší pití.

Po něm následoval Riesling QbA Ertebringer 2009 z vinařství Martina Kleina. Pro nás již asi polosuché víno s velmi vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin. Ve výrazné vůni byly zřetelné citrusy a jemné minerály s „petrolejovou“ stopou. V chuti nasládlý, hodně ovocitý ryzlink se zřetelnou minerální stopou. V dochuti mazlivé, pěkně nazrálé ovoce s jemnou pikantností. Ze všech ochutnávaných ryzlinků se mi však zdál nejméně atraktivní.

K těm nejlepším naopak patřil Riesling Gutsriesling QbA trocken 2009 od vinaře Kunze. Ve vůni měkce ovocný, až s máslovými tóny. V chuti obdobný (meruňka, broskev), výrazně pikantní, šťavnatý s náznakem lehkého cukříčku v závěru.

Riesling Kabinett trocken 2009 z vinařství Schreieck zaujalo bohatou vůní „máslového“ jižního ovoce (žlutý meloun, broskev, meruňka) s lehkým živočišným závojem. V plnějším těle hodně pikantní s čistou, ovocně-minerální dochutí.

Kleinův Riesling Hasensprung 2008 Kabinett, trocken kombinoval ve vůni (ostatně jak jinak) ovocitost a minerální tóny. V čisté ovocné chuti nechyběly jemné minerály. Velmi pikantní víno, v dochuti hodně suché, ale elegantní.

S šestým vzorkem jsme se pohybovali v kvalitativně ještě vyšších sférách. Kunzův Riesling Oestrich Doosberg 2008, Kabinett trocken předvedl bohatou ovocnou vůni. V chuti byl suchý, velmi pikantní a plný nazrálého ovoce (citrusy, náznak grepu), s výraznou kyselinkou v závěru.

Pro mne asi nejlepším vínem večera byl Riesling „S“ Klasse Schreieck 2009 z Rheinpfalze. Polosuché víno (necelých 10 g/l zbytkového cukru) s výraznější kyselinou (asi 8,5 g/l) potěšilo mazlivou vůní nazrálého ovoce (s převahou citrusů), ale především měkce ovocným, opravdu se mazlícím tělem. Hutné, uhlazené, extraktivní víno, které si s každým dalším douškem víc a víc vychutnáváte. Opravdová „S“ – tedy selekce, neboli výběr!

Velmi mu konkuroval, a u mnohých hostů i vítězil „Alte Reben“ Riesling Spätlese 2007 od vinaře Kunze. Ve vůni ovoce, minerální „štych“ a jemná „petrolejová“ stopa. Plné a elegantní víno, velmi pikantní a šťavnaté s dostatkem nazrálého ovoce.

Riesling QbA Goldatzel trocken 2008 od Martina Kleina byl formálně suchý (7,2 g/l zbytkový cukr – 7,8 g/l kyselin). Ve vůni tvořilo základ nazrále ovoce, do popředí pak vystupoval minerální „štych“ s lehkým petrolejem. V chuti ovocné, pikantní a svěží víno s náznakem lipoviny a se zřetelnou minerální stopou. Ryzlink s velmi pěkným poměrem cena/výkon!

Na závěr jsme očekávali sladkou tečku s názvem Riesling Oestrich Doosberg Kabinett 2004, halbtrocken z Weingut Kunz. Víno bylo sice nasládlé, ale žádná sladká tečka to nebyla. Naopak velmi pěkné, bohatě nazrálé víno s vůni světlého ovoce a medových tónů. V chuti opravdu pikantní, plné vyzrálého ovoce s medovými a minerálními tóny. Opravdu až překvapivě „suché“ víno. A krásně pitelné! Chutnalo i členům „vrcholového týmu“. Tady je jeho hodnocení:

„Alte Reben“ Riesling Spätlese 2007 – 9,5 bodu (z 10 možných), Riesling Oestrich Doosberg Kabinett 2004 – 9,4 b., Riesling „S“ Klasse Schreieck – 9,3 b., Riesling QbA Goldatzel – 9,2 b., Riesling Oestrich Doosberg Kabinett 2008 – 9,1 b., Riesling Hasensprung 2008 a Riesling Gutsriesling QbA – 8,9 b., Riesling Kabinett 2009, Schreieck – 8,8 b., Riesling Oestrich Ertebringer a Kerner Kabinett 2009 – 8,6 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist