Až na vrchol s „Imázkou”

18. 12. 2018

     Proti loňskému nepochopitelnému návštěvnímu výpadku byl tentokrát „hlavní sál” Viničního altánu zaplněn. A hosté pochopitelně očekávali krásná španělská vína, jak jsou zvyklí u nabídky dovozní společnosti BMC Brno. A dočkali se. Degustátor, znalec a milovník vín ing. Vladimír   Hrbek totiž vybral excelentní jedenáctku převážně červených vín z významných španělských denominací. Vše pak doplnil sofistikovaným a často i vtipným výkladem. Ostatně jako již tradičně.
      A tak jsme ochutnali vína DOCa. Rioja, DO Rueda, DO Ribera del Duero, DO Yecla, a z několika dalších denominací.
      Odstartovali jsme sektem vyráběným tradiční metodou zráním v láhvi – Cava Margues de Monistrol Especial Rosado Brut. Víno z odrůd   Monastell a Pinot Noir vonělo po kombinaci tmavých peckovin a lesní směsi s jemným dotykem minerálů. Ve středně perlivé chuti bylo jemně ovocné s převahou vyzrálé lesní směsi. V dochuti bylo víno měkce pikantní.
      Obě vína z odrůdy Verdejo 2017 (DO Rueda) mne trošku zklamala. V minulých letech jsem si, především na víně Viňa Vilano Verdejo, mnohem více pochutnal. Verdejo z vinařství El Coto mělo trošku nevýraznou vůni (jemné citrusy, vzdálený černý rybíz). Svým způsobem to platí i o kratší chuti, v níž jsem identifikoval světlé peckoviny a stopu grepu.
      Viňa Vilano Verdejo bylo o poznání plnější i šťavnatější, i když ani ono mi nepřipomínalo stejný produkt z předchozích ročníků.
Od prvního červeného to bylo jen samé vinné potěšení. Začalo to vínem Viňa Vilano Roble 2016 (DO Ribera del Duero). Ve vůni bohatě vyzrálého tmavého ovoce s jemným náznakem vanilky. V plnější chuti směs tmavých peckovin a lesních plodů, zřetelné byly ještě jemné třísloviny a také lehounká stopa vanilky. Víno zrálo 8 měsíců v bariku z amerického dubu.
      Azagador Crianza 2014 z vinařství Viňa Jaraba (DO La Mancha) nabídl ve vůni krásné, pěkně vyzrálé tmavé peckoviny. Taktéž v uhlazené, jemně kořenité chuti s delším závěrem. Víno zrálo 8 měsíců v bariku z francouzského a amerického dubu.
      Možná o chloupek elegantnější bylo El Coto Crianza 2015 (DOCa. Rioja) z odrůdy Tempranilo. Ve vůni kombinace tmavé lesní směsi a tmavých peckovin. V chuti téměř identické, tělo velmi jemné, uhlazené, a v závěru měkce pikantní. Víno zrálo 12 měsíců v bariku.
      A ještě o něco vstřícnější bylo pro mne El Coto Garnacha Crianza 2015. Ve vůni jemně kompotované višně. V chuti přezrálé třešně a višně v čokoládě. Velmi uhlazené a elegantní s výraznou ovocitou koncovkou. Víno s bohatým bezcukerným extraktem (30,2 g/l).
      Proti loňsku (ročník 2014) mi o malinko více chutnalo víno Carro, tentokrát z odrůdy Monastrell z loňské sklizně (DO Yecla). Víno s vyšším alkoholem (14,5 %) vonělo po tmavém ovoci s jemnou vanilkou. V chuti plnější, ovocné a uhlazené s nasládlými tříslovinami a stopou po kůži.
      Jedním z trojice vín, která mi chutnala nejvíc bylo Campo Arriba Old Wines Monastrell 2015 (DO Yecla). Bohatá vůně tmavých peckovin, v chuti plné, uhlazené, harmonické, bohaté na tmavé ovoce. V závěru nasládlé a téměř sametové. Pěkný bezcukerný extrakt – 29 g/l.
      A neméně krásné bylo velké cuvée Laude 1564 z ročníku 2012 (DO Valencia). Víno z odrůd Cabernet Sauvignon, Tempranillo, Merlot a Petit Verdot. Ve vůni jemně džemovité tmavé ovoce a delikátní stopa kůže. Také v chuti tmavé ovoce a kůže, navíc ještě lehký dotyk čokolády. Tělo velmi uhlazené až sametové. Víno s výrazným bezcukerným extraktem (30,2 g/l) zrálo 12 měsíců v bariku z amerického a francouzského dubu.
      A na závěr tradiční lahůdka – „Imázka”, tedy Coto de Imaz Reserva (DOCa. Rioja), tentokrát ročník 2012. Ve vůni jemné tmavé ovoce, stopa čokolády a kůže. Chuť ovocná, nechyběla kombinace kůže a čokolády. V závěru na patře bylo víno jemné, ale také lehounce pikantní. Opravdu skvělá tečka za bohatým večerem s výbornými víny.
      Natěšený a kompletní „vrcholový tým” ocenil španělská vína z nabídky BMC Brno takto:
Coto Imaz Reserva – 9,4 bodu (z 10 možných), Laude 1564 – 9,3 b., Campo Arriba Old Wines – 9,2 b., El Coto Garnacha Crianza – 9,1 b., El Coto Crianza – 9 b., Azagador Crianza – 8,9 b., Viňa Vilano Roble a Carro, Monastrell – 8,8 b., Cava Rosado Brut a Viňa Vilano Verdejo – 8,6 b. a El Coto Verdejo – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist