Bílá elita od Jakubíka

2. 10. 2015

      Premiérové ochutnávání vín ze zlechovského Vinařství Jakubík ve Viničním altánu nám přineslo mimořádně atraktivní vinný zážitek. A to nejen díky bohaté paletě třinácti vín, ale i vstřícnému a zároveň informačně bohatému povídání Břetislava Jakubíka, jehož otec František rozhodně patří mezi ikony moravského vinařství v druhé polovině minulého století.
      Bylo proto velmi zajímavé zjistit, jak si vede na vinařském poli další z členů vinařské rodiny Jakubíků. Vzhledem k tomu, že více než polovina vín byla z velmi problémového ročníku 2014, byl to opravdový „křest ohněm”. A musím říci, že vinařství v něm rozhodně obstálo.
      Prvním ze třinácti vzorků bylo Rulandské šedé 2014 v pozdním sběru(šarže 52/15). Vůně ovocně-minerální, v suché chuti bylo prakticky identické. Lehce nasládlé, zakulacené s jemnými medovými tóny a s měkce pikantním závěrem.
      Následovala druhá „šedivka” ze stejné sklizně v pozdním sběru, spíše již polosuchá (šarže 42/14). Ve vůni nazrálé světlé ovoce s bohatou medovostí. V chuti opět bohaté světlé peckoviny, ale také stopa citrusů. Nechyběly jemné minerální tóny v měkce pikantním těle s lehkou grepovou koncovkou.
      Příjemně pitelné bylo Rulandské bílé 2014 ve výběru z hroznů, sur-lie, šarže 44/14. Suché víno s vůní světlého ovoce a se vzdálenými tóny chlebovinky. V identické, měkce zakulacené a lehce pikantní chuti byla zřetelná i jemná minerální stopa. Téměř čtvrtina hroznů byla napadena ušlechtilou plísní. Víno zrálo 8 měsíců na kvasničných kalech.
      Chardonnay 2014 ve výběru z hroznů, šarže 43/14, již bylo polosuché (pěkná kyselina 7,6 g/l) s jemně ovocnou vůní v delikátním minerálním závoji. Chuť měkce ovocná, šťavnatá a zřetelně pikantní. Hrozny byly z 15 % napadeny ušlechtilou botrytickou plísní.
      Jedním z nejlepších vín večera byl Tramín červený 2013 ve výběru z hroznů (šarže 43/13). Polosuché víno s delikátní vůní po citrusech, růžích a exotickém liči. V chuti nasládlé, plné a krásně „tramínové” víno s měkce pikantní koncovkou.
      Formálně ještě suchý byl Sauvignon 2014 v pozdním sběru (šarže 40/14). Ve vůni vyzrálé světlé peckoviny, stejně tak ve velmi pikantní a šťavnaté chuti.
      O poznání více mi chutnal polosuchý Sauvignon 2014 v pozdním sběru (šarže 46/14) s delikátní vůní lehce nazrálého světlého ovoce se stopou černého rybízu a černého bezu. Chuť ovocná a šťavnatá se zřetelnými citrusy v pikantním závěru. Nechyběly tóny černého rybízu a černého bezu.
      Velkou perspektivu a již nyní výraznou kvalitu nabídl Ryzlink rýnský 2013 v pozdním sběru, šarže 49/13. Polosuché víno blízké „moselskému stylu” nabídlo ve vůni nazrálé světlé ovoce a minerální stopu s náznakem petrolejových tónů. V chuti ovocně-minerální a velmi pikantní. Jeho cesta k větší slávě začala nyní, kdy již rozhodně stojí za ochutnání.
      A po nějaké době ve Viničním altánu zase výborná Pálava! Byl to ročník 2014 v pozdním sběru (šarže 41/14), polosladké víno s nižším alkoholem (10,2 %) a velmi výraznou kyselinou (8,5 g/l). V ovocně-květinové vůni bylo zřetelné exotické liči. Pociťově spíše polosuché víno bylo v chuti šťavnaté, bohatě ovocné (citrusy, mandarinkové tóny) s příjemně pikantní koncovkou.
      Posledním bílým vínem večera bylo Sylvánské zelené 2013 v pozdním sběru (šarže 44/14). Polosladké víno s výrazně nižší kyselinou (proti Pálavě) mělo ovocně-květinovou, až lehounce bylinkovou vůní se špetkou minerálů. V chuti zřetelně nasládlé s ovocem a květinami, poměrně šťavnaté a pikantní. Dávám přednost suššímu a svěžejšímu sylvánu.
      Přiznám se, že ochutnávaná červená vína mne příliš neoslovila. Zemská Frankovka 2013 (šarže 43/13) voněla po jemně kořenitých peckovinách. V chuti kořenité ovoce, tenčí a pikantní. Chybělo plnější tělo a delší dochuť.
      Ještě méně mi chutnal kabinetní Cabernet Sauvignon 2013 (šarže 47/13). Ve vůni tmavé ovoce a překvapivě i tóny „okurkového láku”. V chuti ovocné, lehké a výrazně pikantní s rozpoznatelnými kyselými tóny.
      Závěrečný zemský Modrý Portugal 2013 (šarže 16/13) mi z červených chutnal nejvíce, ale ani on příliš neuspokojil. Ve vůni třešně a višně v lehkém kompotovém nálevu. V těle lehčí, třešňový a višňový kompot, v závěru velmi pikantní. Víno spíše pro teplejší letní dny, lehounce nachlazené.
      Přes slabší červený závěr mne však vína Břetislava Jakubíka mimořádně potěšila. Především ročník 2014 byl absolutní špičkou mezi víny z této sklizně, která jsme ve Viničním altánu letos ochutnali.
      „Vrcholový tým” byl tentokrát početně velmi oslabený. Vína ze zlechovského sklepa hodnotil takto:
Pálava 2014 – 9,1 bodu (z 10 možných), Ryzlink rýnský 2013 a Tramín červený 2013 – 9 b., Sauvignon 2014, polosuchý a Rulandské šedé 2014 (šarže 42/14) – 8,9 b., Rulandské šedé 2014 (šarže 52/14), Rulandské bílé 2014 a Sauvignon 2014 (šarže 46/14) – 8,8 b., Sylvánské zelené 2013 – 8,6 b., Modrý Portugal 2013 – 8,3 b., Frankovka 2013 – 8,2 b. a Cabernet Sauvignon 2013 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist