Bílé i červené špičky od Cibulků

1. 2. 2019

     Rodinné vinařství Víno Cibulka z Mikulova se nám ve Viničním altánu představilo již podruhé, tentokrát deseti víny z ročníků 2016 a 2017.
Šéf vinařství Petr Cibulka nám prezentoval šest bílých vín včetně sektu vyrobeným klasickou metodou, dále jedno oranžové a tři červená na závěr.
      A začali jsme ve velkém stylu skvěle vyzrálým Grand Moravia sektem Extra Brut, vyrobeným z Ryzlinku rýnského tradiční metodou zráním v láhvi. Ve vůni nazrálé světlé ovoce, v jemně džemovitém provedení. Ve šťavnaté a zakulacené chuti byly zřetelné nejen ovocné, ale také jemné minerální a kořenité tóny. A v závěru bylo toto hezky „bublinkové” víno měkce pikantní.
      Následoval kabinetní Hibernal 2016, výrazně suché víno s vůní bylinek se stopou medu. V suché chuti ovocně-bylinkové, pikantní se zřetelnou grepovou hořčinkou v koncovce. Pro mne netypický, nepříliš vstřícný Hibernal.
      Také Sylvánské zelené 2017 v pozdním sběru mne příliš neoslovilo. Ve vůni světlé ovoce, byliny (lékárna), jemně minerální. V plnějším, ovocně-bylinném těle bylo pikantní, ale také s minerální hořčinkou připomínající grepovou kůru.
      Moc mi chutnal Ryzlink rýnský 2017 v pozdním sběru. V příjemné vůni nabídl lipovinu, pyl a med s lehkou mineralitou. Ve vůni jemné citrusy, med a minerální „štych”. Měkce pikantní víno s decentní stopou po sudu, ve kterém kvasilo a odbourávalo.
      Tramín červený 2017 v pozdním sběru zrál v sudu, což není zcela běžné. V jemnější vůní citrusově-květinový. Suché víno s květinovými tóny a vzdáleným karamelem, „grepovinkou“ a pikantní koncovkou, v níž jsem opět cítili lehkou hořčinku.
      Nejlepším bílým vínem večera bylo pro mne Chardonnay 2016 ve výběru z hroznů. Víno kvašené i odbourané v sudu vonělo vyzrálém světlém ovoci, pylu a medu. Také v chuti nazrálé světlé ovoce s medovými tóny. Lehce nasládlé v delším a měkce pikantním závěru, v němž byly zřetelná i lehce karamelová stopa. Část vína zrála rok v bariku, zbytek ve větším sudu.
      Specialitou večera bylo oranžové víno z odrůdy Pinot Gris, ročník 2016 v pozdním sběru. Ve vůni džemovité, kompotované ovoce s pomerančovými tóny. V chuti lehce džemovité světlé ovoce, opět stopa pomeranče. Lehce zakulacené tělo bylo měkce pikantní. Poměrně vstřícné oranžové víno, a to i pro širší klientelu.
      Následovalo první červené víno z ještě málo známé odrůdy Cabernet Cortis. A to z ročníku 2016 ve výběru z hroznů. Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce se stopou kůže. Stejně tak v ještě trošku „tvrdší” chuti, v níž jsem cítil tóny čokolády, ale především zřetelné třísloviny. Víno by potřebovalo ještě minimálně rok ležet v láhvi, aby se trochu zakulatilo.
      Mnohem víc mi chutnal Cabernet Sauvignon 2017, organic & barrique, v pozdním sběru. V pěkné vůní převládalo tmavé ovoce s dotykem čokolády. V uhlazené chuti byly zřetelné tmavé peckoviny, ale i dotyk čokolády. V závěru bylo víno lehce pikantní na patře.
      Minimálně na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil závěrečné cuvée Cabernet Sauvignon & Merlot (poměr 70/30). Ve vůni jemně kořenité tmavé ovoce s lehounce džemovitými tóny. Chuť ovocná, uhlazená, lehce zakulacená až elegantní. Pěkné víno nejen k jídlu, ale i na delší pití.
      Zatímco loni zaujala především červená víno, tentokrát to byla vyrovnaná sestava.
      Ostatně potvrzuje to i hodnocení kompletního „vrcholového týmu”. Tady je jeho verdikt:
Grand Moravia sekt Ryzlink rýnský, Chardonnay 2016, Cabernet Sauvignon 2017 a cuvée Cabernet Sauvignon & Merlot – 8,9 bodu (z 10 možných), Tramín červený 2017, Pinot Gris oranžové víno a Cabernet Cortis 2016 – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2017 – 8,6 bodu, Hibernal 2016 – 8,2 b. a Sylvánské zelené 2017 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist