Bohatá předvánoční kolekce od Grmolců

5. 1. 2011

Bronislav Grmolec z rodinného vinařství v Hovoranech přijel na reprízu do Viničního altánu téměř přesně po roce a přivezl s sebou opravdu bohatou paletu čtrnácti vín. A protože hlava rodiny musela zůstat v Hovoranech, posílil rodinný tým alespoň strýcem a tchánem. Přes nepříznivé počasí přišly do Viničního altánu více než tři desítky hostů. Ti byli opravdu vstřícní, vína jim rozhodně chutnala. A navíc lahodila i oku.

Bylo rozhodně náročné ochutnat tolik vzorků, a zároveň je objektivně ohodnotit. Nicméně pokusím se to, byť budu tentokrát o něco stručnější…

Vstupní Denise Rosé 2009 v pozdním sběru v pozdním sběru bylo formálně ještě suché. Kompotované červené peckoviny ve vůni i chuti. V těle jemně pikantní, zakulacené a příjemné víno pro každodenní pití, nejen v létě.

To ostatně platí i o následujícím kabinetním vínu Müller-Thurgau 2009. Voňavá „milerka” s muškátovými tóny. V těle ovocně-květinové s jemně pikantní muškátovou dochutí.

Ještě zdařilejší bylo Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru. Opět suché víno s vůní lehce kořenitého, nazrálého ovoce. V těle hezky zakulacené, ovocné a poměrně pikantní ve středně dlouhé dochuti.

Velmi atraktivní byl Hibernal 2009 ve výběru z hroznů. Víno s vyrovnaných poměrem cukrů a kyselin (6,8 g/l a 6,9 g/l). Ve vůni ovocný základ, z něhož lehce vyčuhovaly tóny listu černého rybízu a květu černého bezu. V těle zakulacené a šťavnaté víno s bohatou dochutí.

Tramín 2008 v pozdním sběru byl možná překvapivě suchý. Každopádně potěšil bohatou vůní (růže, mandarinky, bergamotová silice) i chutí (navíc vyzrálý hrozen). Možná jsem postrádal o něco větší pikantnost, i tak však byl tento tramín pěkně pitelný, a rozhodně chutnal nejen dámám.

Možná bych při výběru aromatické odrůdy dal před tramínem přednost Muškátu moravskému 2009 v pozdním sběru. Ten byl sice ve vůni i v chuti o něco jemnější, ale zároveň ovocnější a rozhodně pikantnější. Svěží a vyzrálý muškátový hrozen v dochuti bez zřetelné hořčinky!

A přišly vysoké zbytkové cukry. Nejprve Rulandské šedé 2009 v pozdním sběru (33,3 g/l zbytkového cukru) s vůni tropického ovoce (mango, banán). V plnější chuti nasládlé, bohatě ovocné, ale málo pikantní víno. Pro mne nezajímavé.

Naopak zajímavé bylo následující Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů. O něco nižší zbytkový cukr (31,4 g), a navíc výraznější kyselina (7,4 g/l). Takže víno plné nazrálého jižního ovoce se zřetelnou stopou citrusů bylo šťavnaté, nasládlé, ale krásně pikantní s bohatou a delší dochutí.

Naopak velkým zklamáním byl sladký Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů (49,2 g/l zbytkového cukru). Ve vůni decentní tropické ovoce, spíše bonpari. Ve sladké a dost cukrem utlumené chuti zanikaly jemné ovocné tóny, ale také závan květu černého bezu. Pikantnost se nedostavila…

Prvním červeným byl jakostní Modrý Portugal 2009. Suché, ovocité víno (třešně, višně) bylo v tělu trošku hubené, lehčí, nicméně docela pitelné, snad i díky zrání v akátovém sudu. Každopádně nic bohatého na vychutnání…

Obdobně tenčí byl jakostní Cabernet Moravia 2009 s vůní a chutí tmavých peckovin – a se zřetelnými tóny zelené papriky. Víno s krátkou dochutí!

Velmi zajímavé však bylo Rulandské modré 2009 ve výběru z hroznů. Ve vůni příjemné kompotované tmavé třešně a višně. V chuti velmi pikantní peckoviny, svěží a již částečně uhlazené. Víno musí ještě minimálně rok ležet v láhvi, určitě se zakulatí, a pak rozkvete do větší krásy.

O závěr se postarala dvě Cuvée Grmolec – nejprve bílé a potom červené, obě z ročníku 2008. Cuvée Blanc z odrůd Ryzlink rýnský (převaha), Sauvignon a Müller Thurgau bylo polosuché (9,5 g/l zbytkového cukru) a zrálo nějaký čas v použitém bariku. Potěšilo mne již vyváženou kombinací nazrálého světlého ovoce, toustu a vanilkových tónů jak ve vůni, tak v chuti. V těle byly navíc zřetelné tóny lipoviny, které v pikantním závěru přecházely do citrusů. Pěkně šťavnaté a originální víno, které mne opravdu zaujalo.

Cuvée Rouge z odrůd Frankovka, Rulandské modré a Modrý Portugal kombinovalo ve vůni nazrálé peckoviny (především třešně) a vanilku. Identická chuť, která však byla ještě hodně pikantní. Víno má dobré předpoklady další vývoje. Musí rozhodně ležet, zakulatit se – a potom rozhodně nabídne pěknou, hřejivou náruč.

„Vrcholový tým“ se tentokrát sešel ve skromném počtu, nicméně tady je jeho hodnocení:

Chardonnay – 8,9 bodu (z 10 možných), Cuvée Blanc a Hibernal – 8,8 b., Muškát moravský, Rulandské modré a Cuvée Rouge – 8,7 b., Tramín – 8,5 b., Veltlínské zelené a Rulandské šedé – 8,4 b., Müller Thurgau – 8,1 b., Denise Rosé, Cabernet Moravia a Sauvignon – 8 b. a Modrý Portugal – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist