Bořetický sklep před novou výzvou

11. 3. 2015

     Ještě nedávno Vinařství Jedlička & Novák, nyní již Vinařství Jedlička, Bořetice. To je první změna. Důležitá jsou i ta další: ředitelem se stal Jaroslav Suský, a obchodním ředitelem pak Jiří Hudec, (naposledy Chateau Lednice), jinak hostům Viničního altánu dostatečně známý znalec a milovník vína.
      A z tohoto pohledu to byla ve Viničním altánu premiéra. Jiří Hudec nám představil desítku vín z ročníků 2008 až 2013, v drtivě většině vína již dostatečně vyzrálá a připravená ke konzumaci.
      Trošku nečekaně jsme zahájili Tramínem červeným 2013 v pozdním sběru. Suché víno s malinko vyšším zbytkovým cukrem (5,7 g/l) a šťavnatou kyselinkou (6,1 g/l). Pěkná vůně jižního ovoce (ananas) a květin. V jemnější chuti exotické liči a opět květy (růže). V těle měkce zakulacené, pikantnější a příjemně pitelné i pro ty, kteří nepreferují aromatické odrůdy.
      Následovalo víno s názvem Cuvée Isabela 2013, zemské víno. V podstatě to byla čistá odrůda Isabela, u nás téměř neznámá, nicméně tato „divočina” se objevuje v menším množství také na našich vinicích pod různými názvy. Suché víno s vůní nazrálého ovoce, která se pomalu otevírala. Po určité době se v ní objevily i charakteristické tóny lesních jahod. Víno spíše zajímavé, než lákavé.
      Naopak Ryzlink rýnský 2013 ve výběru z hroznů byl samozřejmě zajímavý, ale navíc výrazně lákavý. Suché víno s poněkud vyšším zbytkovým cukrem (5,9 g/l) s bohatou vůní nazrálých světlých peckovin, tónů lipového květu a s jemnými minerály. Také v plné chuti nazrálé  světlé ovoce, tělo šťavnaté s příjemnými medově-bylinnými tóny, v delším závěru měkce pikantní.
      Potěšila také ještě suchá (6,8 g/l zbytkového cukru) Pálava 2013. Zemské víno s citrusově-květinovou vůní a se špetkou minerálních tónů. Suché, nicméně malinko zakulacené víno se stopou citrusové kůry, v závěru lehce pikantní s jemnou grepovou hořčinkou. Osvěžující víno!
      A ještě jednou Tramín červený, tentokrát ročník 2011 ve výběru z bobulí. Polosladké víno (30,9 g/l zbytkového cukru) s poněkud vyšším alkoholem (14,5 %). Bohatá vůně liči, růží a citrusů, ve sladší chuti sušené plody včetně kůry mandarinky, květy a jemný náznak botrytidy. V závěru lehounká pikantnost. Mazlivé víno pro slavnostní příležitost.
      Následovala silná pětka vinařství – červená vína z ročníků 2008 až 2011. Prvním byl Merlot 2011 v pozdním sběru, ovocité víno z nerezu. Ve vůni vyzrálé višně a třešně s pecičkou. V chuti suché, opět s převahou tmavých peckovin včetně delikátní pecičky. Jemně pikantní víno s ještě zřetelnými tříslovinami.
      Frankovka 2011 v pozdním sběru mi připadalo o něco tenčí. Ve vůni částečně sušené tmavé ovoce, jemně kořenité. V chuti kořenité třešně a višně, tělo poněkud kratší a výrazněji pikantní.
      Mým favoritem večera bylo Cuvée Tůfary 2009 v pozdním sběru z odrůd Cabernet Sauvignon, Merlot a Svatovavřinecké. Velmi příjemná vůně (džemovité tmavé ovoce, jemné tóny kůže), harmonická ovocitá chuť. Tělo uhlazené, „čisté” s delikátní stopou dřeva. V ideální kondici bude podle mne tak za dva roky.
      Překvapilo mne Svatovavřinecké 2008 v pozdním sběru. Od této odrůdy nikdy moc neočekávám, i tentokrát bylo výrazněji pikantní, ale tělo bylo plnější, a navíc s náznakem povidel. Ve vůni zaujalo nazrálé tmavé ovoce s lehkými živočišnými tóny. Ostatně zřetelný byl tento styl i v chuti.
      A na závěr další špičkové víno – Rulandské modré 2008 ve výběru z hroznů, barrique. Bohaté aroma nazrálého tmavého ovoce, lehce kořenitého se stopou kůže a jahodového kompotu. V chuti výrazně tmavé peckoviny, bohatší tóny kůže a čokolády. V závěru nechyběly jemně třísloviny a také pikantní stopa. Víno je nyní na svém vrcholu.
      Červená vína z bořetického vinařství mají opravdu krásný potenciál. Potvrdilo to také hodnocení „vrcholového týmu”, početně trochu oslabeného: Rulandské modré 2008 – 9,1 bodu (z 10 možných), Cuvée Tůfary – 9 b., Ryzlink rýnský 2013 – 8,9 b., Pálava 2013 a Svatovavřinecké 2008 – 8,7 b., Tramín červený 2011, výběr z bobulí a Merlot 2011 – 8,6 b, Frankovka 2011 – 8,5 b., Tramín červený 2013 – 8,4 b. a Cuvée Isabela 2013 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist