„Bublinky” i velké cuvée

19. 2. 2018

     Po Novém Zélandu a Austrálii nám ing. Karina Uhlíková ze společnost Smart Buying, s.r.o. představila ve Viničním altánu další ze svých dovozních akvizic – vína ze dvou jihoafrických vinařství. Konkrétně z vinařství Steenberg Vineyards a Delheim Wine Estate.
      Začátek byl „bublinkový”. A hned dvakrát jsme ochutnali sekt vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi ve vinařství Steenberg. První z odrůdy Sauvignon Blanc měl označení Sparkling, protože šlo o víno, které absolvovalo jen tříměsíční sekundární kvašení v láhvi. Suchý ovocitý sekt s jemnější vůní květin se stopou černého rybízu a černého bezu. V měkce pikantní chuti byla navíc zřetelná stopa manga při středně bohatém perlení.
      Druhý sekt, 1682 Chardonnay, měl již označení MCC (Methode Cap Classique) pro jihoafrické sekty vyrobené klasickou metodou kvašením v láhvi delším než 3 měsíce. Byl o poznání sušší, ale zároveň měl i o fous nižší alkohol (12 %). Ve vůni byl ovocně-minerální se závanem po vypečené chlebové kůrce. Chuť plnější, ovocná, šťavnatá a pikantní s bohatším a delším perlením. Moc pěkný sekt! Víno leželo přibližně roku na kvasničných kalech.
      Prvním tichým bílým vínem byl Steenberg Sauvignon Blanc 2016, suché víno, ale poněkud nudné bez zřetelného aroma a kyselinky, a naopak s výraznější hořčinkou. Nic pro mne.
      O poznání vstřícnější, nicméně opět mimo můj zájem, byl Steenberg Rattlesnake Sauvignon Blanc 2017. Suchý sauvignon s vyšším alkoholem (14 %) a vůní po světlých peckovinách (výraznější broskev) a jemných minerálech. Chuť ovocná, vyzrálejší a plnější, delší, ale málo pikantní a bez sauvignonové svěžesti. Málo čilý „chřestýš”. Víno zrálo v sudu (42 %), nerezu (51 %) a betonové kádi (7 %).
      Ani následující Sphynx Chardonnay 2016 mne příliš nezaujalo. Vůně vstřícná (ovoce, minerály, stopa medu), ale chuť již méně příjemná. S vůní téměř identická, ale s nepříjemnou hořčinkou v koncovce, navíc víno nevynikalo šťavnatým a pikantním tělem. Toto chardonnay zrálo 2 měsíce v bariku, a potom ještě v nerezu.
      Chuť jsem si trošku zlepšil „růžovkou” Steenberg Rosé 2017 z odrůd Syrah (51 %) a Cinsault (49 %). Suché roséčko s příjemnou vůní jemných tmavých peckovin se stopou minerálů. V chuti identické, lehounce nasládlé a středně pikantní.
      Jedním ze tří nejlepších vín večera byl pro mne Steenberg Merlot 2014. Ve vůni džemovitá tmavá lesní směs. Také v chuti s dotykem hořké čokolády v uhlazenějším a plnějším těle. Víno zrálo 20 měsíců v bariku různého stáří (70 % nových sudů).
      Naopak nejméně mi chutnal Steenberg Shiraz 2013. Ve vůni tmavé ovoce, jemná čokoláda. V džemovité ovocné chuti byl téměř identický, ale s výraznější stopou dřeva. Dost pikantní v koncovce. Poměrně netypický syrah, jehož ovocnost byla potlačena tóny dřeva a hořké čokolády, navíc překvapivě tenčí v koncovce.
      Příjemně mne překvapilo víno s nejnižší cenou z druhého jihoafrického vinařství – Delheim Shiraz-Cabernet Sauvignon 2015. Ve vůni tmavé ovoce s jemnou čokoládou. V uhlazenější chuti kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V těle bylo víno trochu lehčí a měkce pikantní, ale příjemně pitelné. Pěkný poměr cena/výkon.
      Jednoznačně nejlepším, ale také výrazně nejdražším vínem večera bylo Cuvée Catharina (Red Blend) 2015 z odrůd Merlot (80 %), Syrah (16 %) a Petit Verdot (4 %) s vyšším alkoholem (14,5 %). „Čistá” vůně tmavého ovoce, kombinace peckovin a lesní směsi s náznakem jemné kůže a čokolády. V chuti bohatě ovocné, plnější a uhlazené. Harmonické víno s jemnými tóny kůže a čokolády v delším závěru. Opravdu moc pěkná tečka za jihoafrickým vinným večerem.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Catharina – 9,1 bodu (z 10 možných), Steenberg Merlot – 9 b., 1682 Chardonnay MCC a Delheim Cabernet-Shiraz – 8,8 b., Sparkling Sauvignon Blanc, Sphynx Chardonnay, Steenberg Rattlesnake a Steenberg Shiraz – 8,7 b. (moje hodnocení – 8,2 b.), Steenberg Rosé – 8,6 b. a Steenberg Sauvignon Blanc – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist