Bulharský červený finiš – Uniquato!
9. 2. 2009
Téměř tři a půl roku jsme na řízených degustacích ve Viničním altánu neochutnali bulharská vína, která se zde předtím představila již třikrát. Až nyní Kiril Berovski s manželkou Ivankou (dovozní společnost BGK&T, s.r.o.) k nám opět zavítali s bulharskými víny. A mohu říci, že to byla dosud nejlepší sestava vín z této země
Kiril Berovski nám svým nenapodobitelným stylem i humorem představil desítku bulharských vín ze dvou prvotřídních vinařství: Eduardo Miroglio v centrálním Bulharsku a Damianitza Winery z jihozápadní části země. Obě přistavují současnou bulharskou špičku, v případě společnosti Eduarda Miroglia jde zřejmě o nejmodernější vinařství v zemi.
Zahájili jsme velmi kvalitním ročníkovým sektem Eduardo Miroglio Brut Rosé 2006 z odrůdy Pinot Nero. Příjemně ovocný (tmavé peckoviny) s poměrně bohatým a jemným perlením. Šumuvé víno vyráběné tradiční metodou zráním v láhvi bylo v chuti plné a lehce pikantní.
Ze stejného vinařství pocházelo Chardonnay 2007 s vůní po sladké kukuřici, zralém ovoci s náznakem minerálů. V dostatečně plném těle byla navíc zřetelná stopa vanilky a koření po krátkém (třetina produkce) zrání v lehce toustovaném bariku z francouzského dubu. U tohoto vína bych si přál o něco větší ovocnost v chuti.
A opět vinařství Eduardo Miroglio, ale z jiné vinice: Saint Ilia Estate Muscat Ottonel 2007. Víno s plnou muškátovou vůní po zralém hroznu. Suché, hezky pikantní s delikátním muškátovým závěrem. Víno spíše severoitalského, než balkánského stylu. Opravdu pěkný muškát!
Eduardo Miroglio Rosé de Noir 2007 z odrůdy (jak jinak) Pinot Nero mělo zajímavou vůní, v níž se vyzrálé peckoviny kombinovaly se smetanou a minerální stopou. V identické chuti bylo dostatečně pikantní, nicméně trochu mu chyběla větší lehkost a svěžest.
Mnohem více na mne zapůsobilo další růžové – Damianitza Winery No Man›s Land Gold Rosé 2006, cuvée odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. „Růžovka“ spíše jižního typu s bohatou barvou, vůní i chutí (tmavé peckoviny). Víno je již vyzrálé a není nutné s ním dále otálet. Stále je však ještě dostatečně pikantní s bohatou ovocnou dochutí.
Velmi atraktivní bylo první červené, Eduardo Miroglio Pinot Nero 2006, které zrálo více než rok ve francouzském bariku. Víno s bohatou vůní a chutí po tmavých peckovinách (přezrálé třešně a višně), v těle je zřetelná kávová stopa a lehký kouřový závoj. Zaujmou také jemné živočišné tóny. Pěkně vyvážený modrý pinot, překvapivě noblesní a elegantní, který je již nyní připraven k pití.
Výborný poměr ceny a kvality jsme zaznamenal u dalšího červeného vína – Saint Ilia Estate, Merlot & Mavrud 2005. Část vína zrála krátce v bariku z francouzského dubu. Chuťově bohaté a zajímavé víno (tmavé lesní plody, koření, vanilková stopa) s měkkým a již vyzrálým tělem. Není to mimořádné, ale dobře pitelné víno s podílem proslulé bulharské odrůdy Mavrud.
Závěrečná červená trojka patří k tomu nejlepšímu, co jsme (minimálně za poslední rok) ve Viničním altánu ochutnali. Nejprve Damianitza Winery No Man’s Land Gold Red 2006, „francouzské“ cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon a Merlot. Víno ze „země nikoho“ na hranicích mezi Bulharskem a Řeckem patří mezi tradiční taháky dovozce Kirila Berovského. Plná vůně tmavých lesních plodů, náznaku jemné vanilky a živočišných tónů. V těle tohoto stále ještě mladého vína se zřetelnými tříslovinami najdeme pěkně vyzrálé ostružiny a borůvky, ale i višně. Víno plné chuti je pitelné již nyní, ale nejlepší roky má ještě před sebou.
Nejdražším z degustovaných vín bylo Damianitza Winery ReDark 2005, poměrně vzácné cuvée (vyrobeno pouze asi 8 tisíc lahví) s převahou odrůd Cabernet Sauvignon a Rubin (bulharská odrůda). Ve vůni tmavé lesní plody a stopa toustu. V těle plné, vyzrálé, opět bohaté lesní plody (borůvky, ostružiny) a ještě zřetelný dotyk toustovaného dubu. Krásné víno ve stylu „supertoskánců“, jen možná poněkud jemnější.
Pro mne nejlepším vínem večera bylo závěrečné Damianitza Winery Uniquato Melnik 2006. Můj dlouholetý oblíbenec z tradiční bulharské odrůdy Široka melniška loze. Krásné a bohaté víno s vůní a chutí tmavých lesních plodů a višní, hořké čokolády a kávy. Velmi extraktivní víno s delší dochutí, které však bude v ideální kondici tak za dva či tři roky.
Doufám, že se špičková bulharská vína objeví na degustacích ve Viničním altánu častěji, protože ještě ne všichni milovníci vín je měli možnost poznat. Myslím, že je třeba tuto
mezeru postupně zaplnit.
Takto hodnotil bulharská vína „vrcholový tým“:
Uniquato 2006 – 9,3 bodu (z 10 možných), ReDark 2005 – 9,1 b., No Man’s Land – 9 b., Pinot Nero 2006 – 8,9 b., No Man’s Land Rosé – 8,5 b., Merlot & Mavrud – 8,4 b., Brut Rosé – 8,1 b., Muscat Ottonel 2007 – 8 b., Chardonnay 2007 – 7,9 a Rosé de Noir – 7,8 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý