Červená krása z Makedonie

17. 1. 2014

      Vojtěch Vejvoda a Martin Chlad z dovozní společnosti Neobyčejná vína.cz, a jejich kamarád, sommelier Pavel Hercík, nám již podruhé ve Viničním altánu představili výborná makedonská vína. Tentokrát ze dvou vinařství – velkého a známějšího Tikveš Winery, a z malého rodinného Pivka Winery. Byl to opravdu nesmírně příjemný zážitek, který všem milovníkům dobrých vín rozhodně doporučuji. Podobná akce by se totiž měla časem opakovat.
      Již na počátku musím přiznat, že bílá makedonská vína podle mne nedosahují kvalit svých červených sestřiček. Ale i tak bylo co s potěšením ochutnávat. Například zajímavé vstupní víno Temjanika 2012 z vinařství Tikveš. Víno z odrůdy Temjanika, což je místní synonymum pro odrůdu známou především v Alsasku a jižní Francii jako Muscat Blanc à Petits Grains, nabídlo jemně květinou a lehounce kořenitou vůni. V chuti aromatické (květiny, muškátové tóny, lehčí, svěží s pikantním ocáskem. Příjemné osvěžení a více než jen zavínění.
      Následovalo další spíše aromatické víno – Traminac 2012 z vinařství Pivka Winery. Opět suché, ve vůni ovocně-minerální až s náznakem živočišných tónů. Chuť ovocně-květinová, možná trošku kratší, pikantní s minerálním „štychem”, ale méně šťavnatá.
      Méně mne uspokojil Rhein Riesling 2012 z Pivka Winery, především kvůli poněkud hubenějšímu tělu. Suché, ovocité a výrazně pikantní víno s lehounkými máslovými tóny bohužel nenabídlo šťavnatost v chuti i malinko vyšší extrakt.
      O něco zajímavější bylo Chardonnay 2012 ze stejného vinařství. Trošku vyšší alkohol (13,5 %), vůně ovocně-minerální, lehce máslová. Chuť ovocně-minerální, malinko plnější s náznakem šťavnatosti. Velmi pikantní dochuť u vína, které zrálo ve velkém sudu.
      Na řadu přišlo šest červených vín na vyšším kvalitativním stupni. Začal to Merlot 2012 z Tikveš Winery. Bohatě ovocité víno s krásnou vůní po džemovitém tmavém ovoci, včetně lesní směsi. Také v chuti tmavé peckoviny, ostružiny, ale i sušené plody. V chuti nazrálé, uhlazené víno s jemnými, sládnoucími tříslovinami. Víno poznalo pouze nerez.
      Trochu jiný, nicméně neméně kvalitní, byl Merlot 2009 z Pivka Winery. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce. Stejně tak v uhlazené chuti, která nabízí také tóny kůže. Navíc je v závěru ještě zřetelně pikantní. Jiný styl, ale samozřejmě i ročník.
      A v podstatě stejným způsobem bych mohl porovnat i následující dvě dvojice vín ze stejné odrůdy, ale z rozdílného vinařství. Nejprve Cabernet Sauvignon 2012 z Tikveš Winery, který mi asi chutnal ze všech vín nejvíce. Ve výrazné vůni tóny višní v čokoládě. Rovněž v bohaté chuti, která byla velmi ovocné, uhlazené a plné sladkých tříslovin. Ty budou za rok nepochybně ještě jemnější.
      Cabernet Sauvignon 2010 z vinařství Pivka Winery měl ve vůni kromě vyzrálého tmavého ovoce také tóny kůže a jemné vanilky. Obdobně v chuti, která byla vyzrálejší, uhlazená a jemně pikantní s lehounkým dotykem vanilky po zrání ve velkém sudu.
      Závěrečnou dvojici tvořila víno z „balkánské” odrůdu Vranec (Vranac). Nejprve ročník 2011 z Tikveš Winery. Pěkná vůně hodně nazrálého tmavého ovoce v lehce džemovitém provedení. Džemovitost byla zřetelná také v měkce ovocné chuti. Nechyběly v ní zřetelné třísloviny, a také lehce pikantní koncovka. Víno má před sebou ještě pěknou budoucnost v řádu několika let.
      Velkým aspirantem na nejlepší víno večera byl Vranec 2011 z vinařství Pivka Winery. Ve vůni tmavé ovoce v jemně oxidativním stylu, jehož projev se však postupně mírnil. V chuti bohatě nazrálé tmavé ovoce, zřetelně uhlazené a ještě svěží s jemnou kyselinkou v závěru. V případě obou vín z odrůdy   Vranec byly styly vinařů nejvýrazněji rozdílné. Přitom však každé z nich bylo příjemným zážitkem.
      A to také ocenil „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení:
Vranec 2011, Pivka Winery – 9,1 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2009, Pivka Winery, Cabernet Sauvignon 2012 Tikveš Winery a Merlot 2009, Pivka Winery – 9 b., Vranec 2011, Tikveš Winery – 8,9 b., Merlot 2012, Tikveš Winery – 8,8 b., Chardonnay 2012, Pivka Winery – 8,5 b., Temjanika 2012 – 8,4 b., Tikveš Winery a Rhein Riesling 2012, Pivka Winery – 8,3 b. a Traminec 2012, Pivka Winery – 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist