Červená pečeť kvality od Plešingrů
19. 8. 2011
Vysoký standard vín nám předvedlo Vinařství Plešingr s provozovnou v Dubňanech-Ratíškovicích. Michal Plešingr se měl při prezentací rodinného vinařství čím pochlubit, třebaže vína se zatím vyrábějí převážně z nakoupených hroznů. Ale i to se určitě brzy změní.
Ochutnali jsme deset vín z ročníků 2006 až 2009, šest bílých a čtyři červená. Právě ta se dnes stala opravdovou chloubou vinařství.
Samotný start naznačil, že nás čeká večer s výbornými víny. „Zavíňovací“ Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru z viniční trati Bergrus v Perné nabídl ve vůni nazrálé ovoce s lehce minerálním závojem. V chuti poměrně plné, ovocné a již zakulacené víno s jemnou minerální hořčinkou v závěru na patře.
Následující Veltlínské zelené 2009 ve výběru z hroznů (Dolní Dunajovice, trať Plotny) bylo měkce suché, ovocné s lehkou kořenitostí ve vůni i chuti (pepř, mandle). Opět již zakulacené a dostatečně plné v těle. Zdálo se mi, že v závěru byl vyšší alkohol poměrně výrazný, a víno působilo malinko těžším dojmem.
Mimořádně zdařilé bylo Sylvánské zelené 2009 ve výběru z hroznů z popické viniční trati Sonberk. Suché víno s vyšším alkoholem (14,5 %), který však dramaticky nevyčuhoval. Ve vůni nazrálé ovoce, minerální tóny a stopa bylin. Rozhodně plné a tělnaté víno s ovocně-bylinným základem. Trošku mu chybí větší pikantnost, kterou nahrazuje bohatou chutí.
Sauvignon 2009 v pozdním sběru (Perná, trať Bergrus) mne tolik nezaujal. Víno na hranici suchého a polosuchého s ovocně-minerální vůní. Také v chuti bohatě minerální, zakulacené, méně pikantní s lehkou hořčinkou v závěru.
Zajímavější bylo Rulandské bílé 2009 v pozdním sběru z trati U Boží muky v Perné. Ještě formálně suché víno, rovněž s ovocně-minerální vůní. V těle identické, nazrálé a zakulacené s nečekanou animální dochutí.
Tramín červený 2006 ve výběru z bobulí pocházel z vlastních hroznů (Staré hory ve Velkých Pavlovicích). Víno s nízkým alkoholem (10 %) a velmi vysokým zbytkovým cukrem (kolem 100 g/l) zaujalo vůní po vyzrálém hroznu, citrusech a čerstvě posečené louce. V chuti sladké, lehce pikantní, kořenité se zřetelnými tóny citrusů a bergamotové silice. Víno pro slavnostní příležitosti.
Moc pěkná byla všechna čtyři červená vína, a to počínaje Dornfelderem 2008 v pozdním sběru z viniční trati Vinohrady v Moravské Nové Vsi. Ve vůni nazrálá tmavá lesní směs, lehká kořenitost a špetka živočišnosti. V chuti spíše tmavé třešně a višně, tělo plnější, měkce kořenité s delikátní pikantností v dochuti. Víno na delší pití.
Ještě zdařilejší bylo 08 cuvée 2008 v pozdním sběru z odrůd Merlot, Modrý Portugal a Zweigeltrebe. Ve vůni příjemně džemovité ovoce s troškou koření. Tělo srovnané, hezky uhlazené, dostatečně ovocné s lehounce pikantním závěrem, v němž byl zřetelný náznak koření. Hrozny pocházely z mutěnické viniční trati Dubňanská hora.
Na závěr dvě červené lahůdky. Nejprve Cabernet Sauvignon 2007 ve výběru z hroznů (Moravská Nová Ves, trať Vinohrady). Bohatá vůně (tmavé ovoce, čokoláda, živočišné tóny), v chuti lehounká džemovitost a čokoláda v již uhlazeném těle. Sladké třísloviny a nepřehlédnutelná živočišná stopa. Velmi pěkný moravský Cabernet Sauvignon, který zrál šest měsíců ve starším bariku.
A jednoznačná špička zcela na konec! Rulandské modré 2006 ve výběru z hroznů z velkopavlovické viniční trati Staré hory. Víno s vůní kořenité lesní směsi a se stopou kůže a čokolády. V těle sametově uhlazené, opět příjemně kořenité s tóny čokolády a kůže. Jemně pikantní víno s delikátním polibkem dubového dřeva. Za zmínku stojí mohutný bezcukerný extrakt – 33,3 g/l. Oprávněná chlouba vinařství za vyšší cenu! Nádherná tečka za velmi příjemným večerem s výbornými víny…
Takto hodnotil vína malinko oslabený „vrcholový tým“:
Rulandské modré 2006 – 9,3 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon 2007 – 9 b., 08 cuvée – 8,9 b., Dornfelder – 8,7 b., Sylvánské zelené – 8,5 b., Sauvignon a Rulandské bílé – 8,3 b., Veltlínské zelené – 8,2 b. a Ryzlink rýnský 8,1 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý