Červená „špica” z Čejkovic

30. 4. 2018

     Prezentace vín z Vinařství Radocha ukázala, že vinař Jiří má přesnou představu, jaká vína chce vyrábět, a jak k tomu dospět. Zvlášť výrazně se to projevilo u červených vín, která jsou v Čejkovicích u mnoha vinařů na špičkové úrovni.
      Po roce nám Jiří Radocha představil deset vín – šest bílých, jedno růžové a tři červená. Zavínili jsme se Frankovkou rosé 2016 v pozdním sběru. Vyzrálejší suchá „růžovka” s vůni malin a jahod. V chuti identická, výrazně aromatická a velmi pikantní.
      Zajímavé bylo kabinetní Neuburské 2017, výrazně suché víno v lehkém „sauvignonovém” stylu. Ve vůni bylo cítit světlé ovoce s tóny černého rybízu. Chuť ovocná (především grep), lehce nasládlá, a v koncovce hodně pikantní.
      Na stejnou úroveň bych zařadil Sylvánské zelené 2015 v pozdním sběru, vyzrálejší víno s ovocně-květinovou vůní, a se stopou bylin. V chuti nazrálé světlé ovoce, náznak kompotu a lehce bylinné tóny v měkce pikantním závěru.
      Chardonnay 2015 v pozdním sběru bylo výrazně ovocné. Ve vůni byly zřetelné i citrusy v jemném medovém závoji. V suché chuti byla cítit stopa grepu, ale i jemná hořčinka v pikantním ocásku.
      Moc mne nezaujalo Rulandské šedé 2017 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s vyšším alkoholem (téměř 14 %) nabídlo ve vůni jižní ovoce, minerální tóny a jemnou kořenitost. V nasládlé chuti pak přezrálé ovoce, minerální s trošku nevstřícnou hořčinkou v závěru na patře.
      Tramín 2017 v pozdním sběru byla kupáž odrůd Gewürztraminer a Tramín červený. Ve vůni ovocně-květinový s lehounkým náznakem čajové růže. Chuť ovocně-květinová se stopou grepu a s jemnou hořčinkou v závěru.
      Hibernal není moje oblíbené odrůda. Ochutnali jsme Hibernal 2017 v pozdním sběru, suché víno s lehkým „zbytkem”. V chuti stopa grepu, černého rybízu i černého bezu v lehkém, tzn. neprotivném provedení. V koncovce byla cítit lehká grepová hořčinka. Snesl bych i více než jednu sklenku.
      Opravdu skvělý byl „červený závěr” s postupnou gradací. Nejprve Zweigeltrebe 2015 v pozdním sběru s velmi pěknou vůní tmavých peckovin včetně švestek. V chuti opět vyzrálé tmavé peckoviny, jemné tóny čokolády s náznakem griotky. Měkce pikantní víno se sladkými a jemnými tříslovinami.
      Ještě o poznání vstřícnější bylo Cuvée Mysterium 2015, zemské víno z odrůd Merlot (50 %), Frankovka (25 %) a Modrý Portugal (25 %). Mysterium jsme ochutnali již loni, a od té doby ještě o něco zkrásnělo. Ve vůni vyzrálé višně a třešně. V chuti plnější, uhlazené tmavé ovoce s lehounkou pecičkou a s náznakem pikantnosti. Část vína zrála ve 2 nových barikových sudech z amerického dubu, zbytek ve čtyřech použitých.
      Na závěr delikatesa z čejkovicého sklepa – Pinot Noir 2015 ve výběru z hroznů. Ve vůni delikátně vyzrálé tmavé ovoce. Stejně tak v uhlazené a velmi elegantní chuti s jemnou „pecičkou”. Víno spěje k vysoké sametovosti!
      A to byl utěšený konec příjemného setkání s naším věrným hostem a s jeho stále lepšími víny. Nezbývá než se těšit zase za rok.
      Početně lehce oslabený „vrcholový tým” hodnotil Radochova vína takto:
Pinot Noir 2015 – 9 bodů (z 10 možných), Cuvée Mysterium 2015 – 8,9 b., Zweigeltrebe 2015 – 8,8 b., Chardonnay 2015, Rulandské šedé 2017 a Hibernal 2017 – 8,7 b., Neuburské 2017, Sylvánské zelené 2015 a Tramín 2017 – 8,6 b., Frankovka rosé 2016 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist