Červená špička před veltlíny a ryzlinky!

21. 9. 2015

Andreas Aigner z dovozní společnosti Stabrix, s.r.o. nám již tradičně představil zajímavý výběr rakouských vín z bohaté firemní nabídky. Podstatnou část tvořily veltlíny a ryzlinky, ale své uplatnění našly i další bílé odrůdy, stejně jako tradiční červená vína.
O poněkud netradiční úvod se postaralo Rosé 2013 z vinařství Weingut Strauss ze Štýrska. Víno z místní odrůdy Blauer Wildbacher bylo ve vůni ovocně-minerální, jakási kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V plnějším těle téměř identické, měkce pikantní s lehkým náznakem tříslovin. Pro nás trošku jiná „růžovka”, ale chutnala mi. Jen bych víno trošku více než je obvyklé nachladil.
Sauvignon Blanc 2013 z Weingut Lehner (oblast Weinviertel) se také trochu vymykal našim představám o této odrůdě. Suché víno s ovocně-minerální vůní, v níž byly cítit také lehce máslové tóny. Chuť šťavnatá, ovocně-minerální, plnější s decentními grepovými tóny v závěru na patře.
Následovaly tři veltlíny. Prvním byl Grüner Veltliner DAC 2014 z Weingut Tagwerker ve Weinviertelu. Ve vůni světlé ovoce s lehkou květinovou stopou. V chuti opět světlé ovoce a dotyk květin. Dochuť je malinko delší s lehounkým náznakem grepu.
Z „veltlínové trojky” mi nejvíce chutnal Grüner Veltliner Federspiel 2014 Vondere Sieber z Weingut Kropf (oblast Wachau). Vůně příjemně ovocná, jemně minerální. Chuť měkce ovocná, uhlazená a vyzrálejší s dotykem minerálů a citrusů.
Grüner Veltliner 2014 Buschenberg ze stejného vinařství byl ve všem o něco bohatší: vyšší alkohol (13 %), ve vůni výrazné jižní ovoce, chuť plná a bohatě ovocná s minerální a jemně grepovou koncovkou. Jen jediné mu trochu chybělo: větší svěžest a lehkost v porovnání s předchozím veltlínem.
Následovaly dva ryzlinky. První byl z oblasti Wachau, Weingut Kropf. Riesling Federspiel 2014 nabídl ve vůni vyzrálé světlé ovoce, jemně medové tóny a špetku minerálů. Chuť bohatě ovocná, jemně citrusová a velmi pikantní. Víno potřebuje ještě nějaký čas, aby se dostalo do ideální kondice.
Více mne již nyní potěšil Riesling 2014 z Weingut Tagwerker (Weinviertel). Vůně nekomplikovaná, příjemně ovocně-minerální. Chuť ovocná, šťavnatá a měkce pikantní. Dotyk minerálů byl hezky decentní.
Většině ve Viničním altánu chutnalo také Chardonnay 2013 z Weingut Kiss z Burgenlandu. Hutnější víno (14 %) s ovocně-máslovou, jemně minerální vůní s lehounkým závojem sladké kukuřice. V chuti přezrálé světlé ovoce, tělo uhlazené, měkce pikantní a šťavnaté.
Prvním a pro mne jedním ze dvou nejlepších červených vín večera byl St.Laurent (Svatovavřinecké) 2011 z Weingut Lehner. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce a lehké živočišné tóny. V chuti tmavé peckoviny, tělo uhlazené, jemně minerální a v závěru měkce pikantní.
Příliš mi nechutnal Zweigelt 2011 z Weingut Tagwerker. Ve vůni lehce kořenité tmavé ovoce. Chuť rovněž ovocná, ale zřetelně „ostřejší”, kořenitá, tělo málo zakulacené a bez delšího závěru.
O poznání lepší byl Blaufrankisch 2013 z Weingut Kiss v Burgenlandu. Ve vůni lehce kořenité tmavé peckoviny. V prakticky identické chuti jsou ještě zřetelné třísloviny. Víno potřebuje ležet, aby se alespoň trochu uhladilo a zakulatilo.
A na závěr vyzrálý Zweigelt 2009 z Weingut Trapl (oblast Carnuntum). Ve vůni bohaté višně a třešně. Stejně tak v hodně vyzrálé chuti. V uhlazeném těle byla navíc zřetelná stopa jemné čokolády. Pěkná a bohatá tečka za pestrou paletou rakouských vín.
Početně velmi oslabený „vrcholový tým” hodnotil rakouská vína takto:
Zweigelt Weingut Trapl – 8,9 bodu (z 10 možných), Chardonnay Weingut Kiss, Grüner Veltliner Buschenberg a Riesling Federspiel Weingut Kropf – 8,8 b., Grüner Veltliner Federspiel Weingut Kropf a Riesling Weingut Tagwerker – 8,7 b., St. Laurent Weingut Lehner a Grüner Veltliner DAC Weingut Tagwerker – 8,6 b., Sauvignon Blanc Weingut Lehner a Blaufrankisch Weingut Kiss – 8,5 b., Rosé Weiongut Strauss – 8,4 b. a Zweigelt Weingut Tagwerker – 8,2 bodu.

 

TOPlist