Červený finiš a ledová hvězda

5. 4. 2011

Po delší přestávce jsme měli možnost ochutnat ve Viničním altánu vína z rodinného Vinařství Dvořáček LTM ze Sudoměřic. A třebaže tentokrát nám nebylo dopřáno otestovat proslulé košer Chardonnay, degustační repríza byla ještě zdařilejší než premiéra. Především červená vína nás mile polaskala na patře. A samozřejmě i první část sladké dvojtečky – ledové víno z Ryzlinku vlašského.

Lubomír Dvořáček (první z rodinné zkratky LTM – Lubomír, Tomáš, Martina) nám představil dvanáct vín – pět bílých (včetně „ledovky“), dvě růžová (jedno bylo likérové) a pět červených.

Zavínili jsme se zemským cuvée z Rulandského šedého a Veltlínského zeleného 2009. Velmi pikantní, nekomplikované víno s ovocně-květinovou vůní a lehce zakulaceným tělem s dochutí čerstvě ukrojeného jablka. Méně extraktivní víno, které je ideální k jídlu. Na samotné pití má trošku vyčnívající kyselinu.

Ryzlink rýnský 2009 v pozdním sběru měl vyrovnanější poměr zbytkového cukru a kyseliny (4,2 g/l – 6,4 g/l). Ve vůni kombinace světlého ovoce, lehké lipoviny a decentní minerality. V chuti převládala ovocitá složka (až meruňkové tóny). Tělo tenčí, malinko zakulacené, ale zároveň pikantní. Víno z Moravské Nové Vsi, která zřejmě nevyniká „ryzlinkovým terroirem“.

Následovala dvě bariková vína. Nejprve poněkud netradiční Sauvignon barrique 2008 v pozdním sběru. Polosuché víno, ve vůni světlé ovoce s jemným vanilkovým vánkem. V ovocité, lehounce karamelové chuti jsem cítil pikantní tóny bílého rybízu. Již zakulacené a vyzrálé víno leželo 12 měsíců v barikovém sudu. Bude se však ještě vyvíjet v láhvi, věřím, že k lepšímu…

Zato o rok mladší Chardonnay 2009 ve výběru z hroznů, barrique, působilo mnohem harmoničtěji. Rovněž polosuché víno s bohatou ovocnou vůní, dokreslenou lehkou vanilkovou a karamelovou stopou. V chuti nasládlé, poněkud baculaté se zřetelnou, ale nikterak vlezlou vanilkou. V pikantní dochuti je navíc náznak karamelu. Tak za rok bude víno v optimální kondici, ale již nyní je příjemně pitelné. Rozhodně nejlepší bílé víno večera, pokud nepočítám „ledovku”.

Růžový Merlot 2009 v pozdním sběru mne rozhodně potěšil. Formálně ještě suché (7,6 g/l zbytkového cukru) víno předvedlo pěknou, byť poněkud jemnější vůni po tmavých peckovinách. Ale také bohatou a hezky pikantní, jemně kořenitou chuť zralých třešní a višní. Osvěžující a zároveň hezky elegantní „růžovka“.

Jedním z největších překvapení večera, samozřejmě příjemných, byl Modrý Portugal 2009 v pozdním sběru. Suché víno s vyrovnaným poměrem zbytkového cukru a kyselin (4,2 g/l – 6,4 g/l). Moc pěkná vůně tmavých peckovin. V chuti identické, lehce uhlazené a jemně pikantní víno s velmi příjemnou ovocitou dochutí. Ideální víno na delší pití!

Neméně pěkný, jen o něco extraktivnější byl jemně kořenitý Cabernet Moravia 2009 v pozdním sběru. Ve vůni kombinace tmavých peckovin a vyzrálé lesní směsi se špetkou koření. Víno z Mikulčic s plnějším, lehce kořenitým tělem. Bohatě ovocné s pikantní dochutí.

Zatímco předchozí Cabernet Moravia zrál v nerezu, následující Zweigeltrebe 2008 v pozdním sběru pobývalo 5 měsíců ve starším bariku. Ve vůni džemovité tmavé peckoviny se smetanovým nádechem, v chuti pěkná kombinace peckovin a lesní směsi. V závěru jemně pikantní a již uhlazené víno.

A po něm další krásný moravský Merlot – výběr z hroznů 2008, barrique. Ve vůni vyzrálé tmavé peckoviny, špetka lesních plodů i náznak kořenitosti. V chuti excelentně ovocité víno s plnějším tělem a pikantním závěrem s tóny ostružin, borůvek a brusinek. Víno strávilo v bariku 2 roky, a bylo dubem něžně políbeno.

Velmi se mi líbil i nebarikový Pinot Noir 2008 ve výběru z hroznů. Ve vůni tmavá lesní směs, pár přezrálých višní a stopa čokolády. V chuti identické víno, lehce džemovité, v závěru jemně pikantní. Uhlazený pinot se sametovou vestičkou.

Absolutním vítězem večera bylo ledové víno – Ryzlink vlašský 2003. Ve vůni citrusy, med, nezralý vlašský ořech i jemný závan čerstvě rozkrojené ředkvičky. V chuti pak zůstal jen med, citrusy a jemné tóny vlašského ořechu. Sladké víno (148 g/l zbytkového cukru), ale zároveň velmi pikantní díky 7 g/l kyselin. Krásně plné tělo – 43 g/l bezcukerného extraktu. Opravdová ambrózie!

O definitivní sladký závěr se postaralo opravdu netradiční víno – Cabernet Moravia rosé 2008 v likérovém provedení. Víno se 170 g/l zbytkového cukru mělo 17 procent alkoholu (dolihováno čistým potravinářským lihem). Ochuceno bylo směsí bylin, které byly zřetelné ve vůni i chuti. Sladké víno vermutového typu s výraznou bylinnou stopou. Nic pro milovníky klasických vín! I členové „vrcholového týmu“ byli při jeho hodnocení na rozpacích. Takový je jejich verdikt:

Ryzlink vlašský, ledové víno – 9,5 bodu (z 10 možných), Merlot 2008, barrique – 9 b., Pinot Noir 2008 a Chardonnay 2009 – 8,8 b., Modrý Portugal 2009 a Zweigeltrebe 2008 – 8,5 b., Cabernet Moravia – 8,4 b., Merlot rosé – 8,3 b., Sauvignon barrique – 8,2 b., Cabernet Moravia rosé, likérové víno – 8 b., Ryzlink rýnský 2009 – 7,9 b. a cuvée Rulandské šedé/Veltlínské zelené 2009 – 7,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist