Červený finiš mikulčického vinařství

26. 11. 2010

Rodinné Vinařství Maláník-Osička z Mikulčic předcházela do Prahy pověst producenta výborných červených vín. Ve Viničním altánu se to potvrdilo, nicméně i mezi bílými jsem si vybral pár pěkných kousků. Vladimír Osička přivezl celkem třináct vzorků, převážně z ročníku 2009 – šest bílých, růžový Cabernet Moravia a šest červených.

Jediné růžové víno, Cabernet Moravia 2009 v kabinetním provedení, bylo vstupním vzorkem a svým způsobem nás hlavně zavínilo, protože jinak svou vůní, ale i chutí příliš neoslnilo. Nevýrazná ovocitá chuť a obdobné tělo, které se sice postupně otevíralo, ale velmi pomalu. Lehce pikantní, ale málo šťavnaté.

Sauvignon 2008 v pozdním sběru působil nazrálým dojmem. Ve vůni i chuti směs světlého ovoce (převážně broskve, angrešt). Tělo lehce zakulacené, v dochuti sice pikantní, ale bez výraznějšího charakteru a jen s mizivým náznakem svěží šťavnatosti.

O rok mladší Muškát moravský v pozdním sběru byl suchý a spíše jemný ve vůni i chuti. Převládala kombinace vyzrálého hroznu, muškátových a květinových tónů. V chuti jemná pikantnost, žádná nežádoucí hořčinka, ale poměrně uhlazené a příjemně pitelné víno.

Mile mne překvapilo polosuché Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru. Sice trošku netypické (bez často poznatelné kořenitosti a mandlových tónů), ale naopak bohatě ovocité (jižní plody) se stopou medu a jemné minerality ve vůni i chuti. Lehkou nasládlost a šťavnatost těla doprovázel mile pikantní ocásek.

Polosuché Chardonnay 2009 v pozdním sběru (8,9 g/l zbytkového cukru) byl v obdobném stylu jako předchozí veltlín. Ve vůni i chuti kombinace jižního ovoce se stopou medu. Tělo zakulacené, příjemně pikantní a šťavnaté v dochuti. Nasládlost předvedlo jen opravdu lehounkou. Dobře pitelná, trošku jiná „šardonka“.

Aurelius 2009 v pozdním sběru se opravdu vydařil. Příjemně polosuché s vůní vyzrálých hroznů, grepů i bylinek. V chuti ještě výraznější grepové tóny, ale také špetka medu v lehce pikantní dochuti. Příjemné, řekl bych fajnové víno pro všechny generace i pohlaví.

A zřejmě nejžádanějším bílým vínem večera byl Sauvignon 2009 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s poněkud vyšším alkoholem (14 %) a krásnou vůní nazrálých grepů s výraznými tóny černého rybízu. V chuti identické, měkce zakulacené a šťavnaté víno s jemně nasládlým, ale pikantním závěrem. Alkohol kupodivu příliš nevyčuhoval!

V červených jsme odstartovali třemi jakostními víny z ročníku 2008. Všechna měla cukernatost moštu kolem 18 °NM, takže se doslazovala. Nejprve jsme ochutnali Zweigeltrebe s pěknou vůní (nazrálé peckoviny s náznakem griotkových tónů). V těle ovocité, uhlazené a jemně pikantní víno, které dobře klouže a dá se pít i delší dobu. Žádná velká hloubka, ale nadstandardní „jakostka“.

To platí i o Cabernetu Moravia, který měl o něco nižší kyselinku (4,6 g/l), ale zároveň výraznější kořenitost (zelená paprika) ve vůni i chuti. Víno s příjemnou pikantností v dochuti určitě ještě nějaký rok vydrží v dobré kondici.

Třetí „jakostkou” byla Frankovka na etiketě, ale údajně Fratava v láhvi. Víno se zbytečně vyšším alkoholem (13,7 %) – mošt mohl být méně doslazen, – ale s velmi zajímavou vůní i chutí (ostružiny, maliny s náznakem džemu). Lehce pikantní v těle se zřetelnými tříslovinami a příjemnou pecičkovou pikantností v závěru. Myslím, že v ročníku 2009 přijde vinařství s příjemným překvapením! Rozhodně s Fratavou!

Závěrečná „červená trojka“ z ročníku 2009 opravdu pohladila. Pokud jsem mohl posoudit, hosté, možná překvapivě, rozdělili svou přízeň téměř rovnoměrně mezi všechny tři vzorky.

Dornfelder v pozdním sběru byl charakteristický pěknou vůní a chutí po borůvkách a ostružinách, ale také výraznou pikantností těla. V dochuti potěšil jemný vánek vanilkových tónů.

O malinko více mne oslovil následující Cabernet Sauvignon v pozdním sběru. Ve vůni nazrálé tmavé ovoce s tóny černého rybízu a jemné papričky. V těle již částečně vyzrálý s náznakem džemovitosti. Nechyběla lehká pikantnost, ještě zřetelné třísloviny, ale také příjemné čokoládové tóny v závěru.

Finiš byl ve znamení Rulandského modrého ve výběru z hroznů. Ve vůni džemovitá lesní směs i zřetelné živočišné tóny. V těle uhlazené a ovocité. Víno s plným, měkce zakulaceným tělem, lehce pikantní a elegantní v závěru. Opravdu velmi perspektivní modrý pinot, který již nyní potěší a pohladí.

Ocenil to i „vrcholový tým“, který společně s ostatními hosty bohatě přechutnával připravené vzorky, a mohl také na závěr přivítat pana Maláníka se synem, kteří na jiném místě v Praze absolvovali další ochutnávku svých vín. Tady je verdikt „vrcholového týmu“:

Rulandské modré – 9,1 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon a Sauvignon 2009 – 8,9 b., Aurelius a Dornfelder – 8,7 b., Veltlínské zelené a Chardonnay – 8,5 b., Frankovka (Fratava) – 8,3 b., Cabernet Moravia a Muškát moravský – 8,2 b., Zweigeltrebe – 8,1 b., Sauvignon 2008 – 8 b. a Cabernet Moravia rosé – 7,2 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist