Chardonnay, Pálava a cabernetová špička!

17. 6. 2009

Stanislav Krejčí jako spolumajitel velkobílovického vinařství S.O.Č., mimochodem jednoho z nejmodernějších na Moravě, si svoji premiéru ve Viničním altánu odbyl již loni. Takže jsem již věděl, jaká vína můžu očekávat. Tentokrát to bylo třináct opravdu zajímavých a kvalitních vín – osm bílých a pět červených z ročníků 2006 až 2008.

Jistým překvapením byla tři vína z odrůdy Muškát moravský v pozdním sběru z ročníků 2006, 2007 a 2008, ale také dvě Chardonnay ve výběru z hroznů (2006 a 2007). Nicméně pomyslnou „palmu vítězství“ si z Viničního altánu odneslo jiné víno. Ale k tomu se samozřejmě dostanu.

Vstupním vínem byl kabinetní Müller Thurgau 2007, polosuché, měkce ovocité víno s nižším alkoholem, jemně nasládlým, ale trošku tenčím tělem. Dobře pitelné a nekomplikované víno.

„Muškátovou smršť“ zahájil ten nejmladší z ročníku 2008. Polosuchý s vyrovnaným poměrem cukru a kyseliny. Vůně příjemně muškátová (vyzrálý hrozen), v chuti lehce nasládlé a mile aromatické víno. V těle dostatečně pikantní bez zřetelné hořčinky v dochuti.

Trochu více mi chutnal o rok starší muškát (na hranici suchého a polosuchého vína). Ve vůni byl jemnější, poněkud nazrálejší. Stejně tak i v chuti. Tělo měl navíc o poznání elegantnější, nicméně svěžest zůstala zachována.

A konečně ročník 2006 – muškát byl ve vůni i chuti plnější a v projevu jemnější, řekl bych noblesnější. Pomaleji se otevíral, ale pak ukázal své přednosti. V dochuti jsem však cítil jemnou hořčinku.

Polosuché Rulandské šedé 2007 v pozdním sběru (na hranici suchého vína) pěkně vonělo po nazrálém ovoci se stopou medu. V chuti lehce nasládlé a jemně pikantní víno s malinko kratším, ale zakulaceným tělem. V závěru zůstala na patře zřetelná minerální stopa!

Dvě Chardonnay ve výběru z hroznů z vinic v Moravském Žižkově patřila mezi nejzdařilejší vína večera. Nejprve mladší z ročníku 2007, polosladké víno (18 g zbytkového cukru) s výraznou vůní tropických plodů (převaha vyzrálého banánu). V těle nasládlé a plné naleželého ovoce s máslovými a minerálními tóny. V dochuti jemně pikantní.

O rok starší chardonnay mělo výraznější zbytkový cukr (33,8 g), ale sladším dojmem nepůsobilo. Ve vůni ovoce a máslová kukuřice, v identické a velmi bohaté chuti bylo sice nasládlé, ale také pikantní a noblesně elegantní. Moc pěkné víno pro slavnostnější příležitosti.

A výrazně potěšila také polosuchá Pálava 2007 ve výběru z hroznů. Ve vůni příjemně sladěná (muškátové a hroznové tóny). V plné chuti jemně nasládlá, atraktivně aromatická s lehce pikantním závěrem. Skvělá vinná chuťovka!

Červená vína odstartovala lehká Frankovka 2007 v pozdním sběru. Příjemně pitelná s vůní a chutí višní a třešní, uhlazená, ale pikantní v závěru. Pěkné letní pití pro milovníky červených moravských vín.

Rulandské modré 2007 v pozdním sběru zaujalo příjemnou vůní – kombinace marmeládových tmavých peckovin a „lesní směsi“ s lehkou kořenitostí. Již nyní dobře pitelné, elegantně uhlazené ovocité víno s pikantním ocáskem. Počkejme si minimálně ještě rok!

Jakostní Dornfelder 2006 neměl zcela ideální vůni (nazrálé ovoce a jistá kombinace minerálních a živočišných tónů), která se pomalu otevírala. V chuti tmavé lesní plody, lehčí v těle, pikantní v závěru. Opět vhodné víno pro letní pití.

Závěr patřil cabernetům. Nejprve Cabernet Moravia 2006 v pozdním sběru s příjemnou vůní tmavého ovoce s lehkými kořenitými tóny. V těle pěkně ovocný, jemně pikantní, relativně plný a již uhlazený.

Skvělou tečkou za večerem s pěknými víny byl barikový Cabernet Sauvignon 2006 v pozdním sběru. Pro mne jeden z nejlepších od moravských vinařů, který jsem ve Viničním altánu ochutnal. Plná vůně tmavého ovoce s příjemnou vanilkou. Víno s opravdu plným tělem vyzrálého ovoce, příjemně pikantní v dochuti. Vše nasvědčuje tomu, že má před sebou ještě krásnou perspektivu, ale již nyní je zdrojem opravdového vinného potěšení.

A víno potěšilo také náš „vrcholový tým“. Tady je jeho hodnocení:

Cabernet Sauvignon – 9,2 bodu (z 10 možných), Pálava – 9 b., Chardonnay 2006 – 8,9 b., Chardonnay 2007 – 8,5 b., Rulandské modré a Cabernet Moravia – 8,4 b., Muškát moravský 2007 – 8,1 b., Muškát moravský 2006 a Muškát moravský 2008 – 8 b., Frankovka a Dornfelder – 7,9 b., Rulandské šedé – 7,8 b a Müller Thurgau – 7,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist