Chilské oživení: Errazuriz

23. 9. 2008

Již podruhé během jednoho měsíce jsem měl (a se mnou mnoho dalších milovníků vína) možnost ochutnat novinku na našem trhu – produkty významného chilského rodinného vinařství Viňa Erazuriz.

Milovník a znalec francouzských vín ing. Martin Kozák z dovozní společnosti Kupmeto CZ, s.r.o. však hovořil jakoby s ostychem o této chilské novince v portfoliu firmy. Chile je (stále ještě) vinařský „nový svět“…

Ve Viničním altánu jsme ochutnali jedenáct z bohaté nabídky vinařství Errazuriz. Prvním překvapením možná bylo, že „základní“ řada Estate je kvalitativně poměrně vysoko, takže může snadno obstát v konfrontaci s odpovídajícími víny na starém kontinentě, ale za příznivější cenu.

Dalším překvapením pro mne bylo, že většina vín se kvalitou blíží vyšší řadě Max reserva. A poslední závěr: vína z obou řad mne jen utvrdila v názoru, že stále větší počet chilských vinařství dnes pracuje s barikem jemně a s láskou. Vína jsou americkým či francouzským dubem opravdu políbena (někdy pravda i vášnivě), nikoliv však znásilněna.

Všechna tři bílá vína potěšila výraznou a velmi přitažlivou vůní, mazlivou pikantností a čistým, zaobleným tělem. Chardonnay 2007 z řady Estate těžil z čisté ovocnosti (nazrálé jižní ovoce s výraznými citrusovými tóny v dochuti) a jen lehkého vanilkového závoje. Sauvignon blanc 2007 (vyšší řada Single vineyard Specialities) zase z krásné citrusovo-meruňkové vůně s přídavkem černého rybízu a z velmi pikantního a chuťově plného těla. A konečně Chardonnay 2007 z řady Max reserva (zrálo 9 měsíců v barikových sudech z amerického a francouzského dubu) laskalo bohatým ovocným a velmi elegantním tělem se zřetelnou vanilkovou stopou.

Červená vína ze základní řady Estate – Carmenére 2007, Merlot 2007, Cabernet Sauvignon 2007 a Shiraz 2007 – působila překvapivě vyrovnanou kvalitou a zároveň výraznou ovocností. Tady hodnocení v mnohém záleželo na preferencích té či oné odrůdy.

Carmenére působí vždy atraktivně, ale já dávám přednost jiným odrůdám. Pro mne je příliš výrazné až „vlezlé“ – a po dvou skleničkách raději přejdu na shiraz či merlot, případně cabernet. Nicméně nepochybuji o tom, že carmenére Errazuriz si našlo mnoho příznivců, díky bohatému tělu a výraznému aroma.

Merlot mne díky své ovocné jemnosti a sladkým tříslovinám pohladil, i když jsem pil i mnohem bohatší vína z této odrůdy. Cabernet Sauvignon zaujal výraznější tříslovinou ve velmi pikantním těle (tmavé peckoviny). Toto víno má nejlepší dny ještě před sebou. A tak u mne z řady Estate nakonec zvítězil Shiraz. Ve vůni tmavé lesní plody a jemná kořenitost. Chuť bohatě ovocná, pikantní a mazlivá, neustále vyzývá k dalším douškům. Velmi přitažlivé víno.

Shiraz byl svou kvalitou velmi blízko následujícímu Merlotu 2006 z vyšší řady Max reserva. Merlot byl však nazrálejší ve vůni (tmavé lesní plody, vanilka a káva) i chuti (uhlazené ovocné tělo s náznakem čokolády). Chyběla mu jen trochu větší „živost“ a pikantnost.

Tyto vlastnosti naopak nechyběly následujícímu Shirazu 2006 ze stejné řady. Ve vůni krásně nazrálé ostružiny a borůvky s jemnou vanilkou, v poměrně bohaté chuti jsem navíc cítil tóny čokolády a kávy.

Myslel jsem si, že mnou milovaný shiraz nakonec zvítězí, ale mýlil jsem se. Dodatečně zařazený Cabernet Sauvignon 2006 Max reserva předčil moje očekávání. Voněl to nazrálém tmavém ovoci a jemném černém rybízu. V plném a harmonickém těle potěšily již sládnoucí třísloviny. Víno působilo velmi elegantně a přestože pobývalo 12 měsíců v barikovém sudu, bylo dubem políbeno opravdu decentně. Samozřejmě, nečekal jsem od něj mohutnost slavných cabernetů, ale byl opravdu laskavý a příjemně pitelný. A již teď!

Závěrečná sladká tečka patřila mezi nejzdařilejší vína tohoto druhu, která jsem ve Viničním altánu ochutnal. Sauvignon blanc 2006 Late Harvest z řady Specialities byl oživen přibližně 10 % odrůdy Gewürztraminer. Botrytické víno (kolem 100 g zbytkového cukru) vonělo po přezrálých grepech. V chuti jsem cítil sušené meruňky kombinované se sladkými citrusy. Víno výrazně nasládlé, ale dostatečně pikantní a svěží. Opravdu potěšitelný závěr večera s velmi zdařilými chilskými víny. Pocházejí sice z vinařského „nového světa“, ale ve stylu některých z nich lze rozpoznat staré dobré evropské kořeny. A právě díky tomu na mne tato vína nižší střední a střední kategorie (za poměrně příznivé ceny) působí velmi sympaticky. Jsou každopádně opravdovým oživením na našem trhu s víny.

Názor „vrcholového týmu“:

Sauvignon blanc 2006 Late Harvest a Cabernet Sauvignon 2006 Max Reserva – 9,5 bodu, Shiraz 2006 Max reserva – 9,3 b., Chardonnay 2007 Max reserva a Merlot 2006 Max reserva – 9,1 bodu, Sauvignon blanc 2007 – 9 b., Shiraz 2007 Estate – 8,8 b., Cabernet Sauvignon 2007 Estate – 8,3 b., Chardonnay 2007 Estate a Merlot 2007 Estate – 8,1 b. a Carmenére 2007 Estate – 7,9 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist