Chilsko-argentinské porovnávání

24. 11. 2014

     Další degustační premiéra ve Viničním altánu! Tentokrát to byla chilská a argentinská vína z nabídky dovozní společnosti Nestar International.
Z Chile jsme ochutnali šest vín z vinařství Casas del Bosque, z Argentiny pak čtyři vína z Bodegas Callia a jedno z Casa Bianchi.
     Spolumajitel dovozní firmy, rodilý Argentinec Gabriel Domingo Ruberto nám společně s firemní sommelierkou Kristýnou Krupkovou představili velmi zajímavou sestavu vín, z níž nepřekvapivě vynikla především ta červená.
     Zahájili jsme dvěma bílými víny z Argentiny. Nejprve to bylo Callia Alta Torrontés 2013, suché víno s vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (6 g/l). Typická argentinská odrůda Torrontés nabídla ve vůni světlé ovoce s jemnými minerálními tóny. V chuti bylo víno plnější, zakulacené, měkce pikantní s lehounkou minerální koncovkou.
     Následovalo cuvée Chardonnay/Torrontés 2013 ze stejného vinařství. Opět suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (5,9 g/l). Ve vůni vyzrálejší jižní ovoce a jemná mineralita. V chuti nazrálé světlé ovoce, převážně citrusy. Zřetelný je minerální „štych“, ale i lehká grepová hořčinka v závěru na patře.
     Třetí bílé víno bylo ze známé chilské vinařské oblasti Casablanca Valley. Casas del Bosque Reserva Sauvignon Blanc 2013 bylo výrazně suché (0,5 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jsem cítil vyzrálé světlé ovoce a stopu černého rybízu a černého bezu. Chuť téměř identická, tělo zakulacené s pikantním závěrem.
     A druhé chilské bílé víno – Casas del Bosque Reserva Chardonnay 2012. Suché víno s vyšším alkoholem (14,5 %), které bylo vášnivě políbeno dubovým sudem (10 měsíců). Ve vůni přezrálé světlé ovoce, dotyk medu, vanilková stopa po zrání v dubu a jemné karamelové tóny. V chuti plné, ovocné (citrusy), opět zřetelná vanilka a poměrně pikantní závěr.
     Červená vína odstartovala dvě z Argentiny. Prvním byl Callia Alta Malbec 2013. Víno ovocného charakteru se středně plným tělem. Ve vůni převládaly tmavé peckoviny s decentní stopou čokolády a kůže. Stejně tak v uhlazené chuti s jemnými tříslovinami.
     O něco bohatší a atraktivnější byl Callia Alta Shiraz/Malbec 2013. Cuvée s převahou Syrahu (60 %) vonělo spíše po tmavé lesní směsi (ostružiny, borůvky). V chuti měkce ovocné, opět lesní plody, ale také špetka čokolády. Vstřícnější víno i vzhledem k poměru cena/výkon!
     Následující dvě červená byla z chilská vinařské oblasti Rapel Valley. Prvním byl Casas del Bosque Reserva Cabernet Sauvignon 2012 s vůní tmavých peckovin a jemné čokolády. V chuti směs tmavého ovoce, tělo uhlazené, plnější a vyzrálé. V koncovce byla zřetelná stopa černého rybízu. Víno zrálo 10 měsíců v bariku.
     Následovalo Casas del Bosque Reserva Carmenére 2012. Carmenére nepatří mezi moje nejoblíbenější modré odrůdy, někdy z ní bývá víno velmi intenzívní až „protivné“ ve vůni i chuti. Z mého pohledu bylo toto Carmenére někde na půli cesty. Ve vůni džemovité tmavé ovoce, tóny kávy a čokolády. V těle hutné, výrazná tmavá lesní směs, káva, čokoláda a černý rybíz. Opravdu „výživné“ víno s jemně pikantním závěrem.
     Charitativní víno z argentinského vinařství Casa Bianchi má nejen bohulibé poslání (vinařství věnuje nadaci argentinského fotbalisty Lionella Messiho 10 % procent z prodeje vín řady LEO na charitativní projekty podporující zdraví a vzdělání sociálně znevýhodněných a ohrožených dětí), ale také patřičnou vinnou kvalitu. Ochutnali jsme Leo Malbec Premium 2011 s bohatou vůní tmavého ovoce, čokolády a rukavičkové kůže.  V chuti vyzrálé tmavé ovoce, sládnoucí třísloviny se špetkou čokolády v jemně pikantním závěru. Víno je připraveno tak, aby chutnalo co nejširšímu spektru milovníků nejen fotbalu.
     Nejlepší argentinské víno večera následovala chilská chuťovka – Casas del Bosque Gran Reserva Syrah 2012. Velmi zdařilé víno z mé oblíbené odrůdy. Ve vůni hodně vyzrálé tmavé ovoce s převahou lesních plodů. Nechyběl závan čokolády a jemné kůže. Chuť plná, uhlazená, řekl bych elegantní s lehounkou pikantností v závěru na patře. Letos již druhý výborný chilský Syrah ve Viničním altánu!
     A nakonec sladká chilská tečka – Casas del Bosque Late Harvest Riesling 2011. Botrytické víno z Casablanca Valle s 235 g/l zbytkového cukru. Výrazné aroma přezrálých jižních plodů, částečně v sušeném stavu a náznak ušlechtilé plísně. Stejně tak ve velmi sladké, lehce pikantní chuti, která nemohla ukrýt malinko octových tónů. Z Chile jsem již ochutnal elegantnější a mnohem vyváženější Late Harvest. Argentinský Malbec a chilský Syrah mi však vše vynahradili…
     A co na to „vrcholový tým“? Tady je jeho hodnocení:
Casas del Bosque Gran Reserva Syrah – 9,2 bodu (z 10 možných), Leo Malbec Premium – 9 b., Casas del Bosque Reserva Cabernet Sauvignon – 8,9 b., Casas del Bosque Reserva Chardonnay – 8,8 b., Callia Alta Shiraz/Malbec, Casas del Bosque Reserva Sauvignon Blanc a Casas del Bosque Reserva Carmenére – 8,7 b., Callia Alta Malbec a Chardonnay/Torrontés – 8,6 b. a Callia Alta Torrontés 8,5 b. a Casas del Bosque Late Harvest Riesling – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist