Chilsko-argentinské srovnání i potěšení

16. 6. 2010

Vtipný a charismatický Chilan Jorge Atisha, který do Česka dováží vína nejen ze své rodné země, ale také ze sousední Argentiny, nám ve Viničním altánu tentokrát připravil malou konfrontaci chutí a stylů dvou známých vinařství z Jižní Ameriky – Santa Ema z Chile a Bodega Familia Schroeder z argentinské Patagonie. Několik vín jsme již dříve ochutnali na samostatných degustacích, převládaly však novinky.

Velmi zajímavé bylo určitě srovnání bílých vín ze stejné odrůdy, konkrétně Chardonnay a Sauvignon Blanc. A začali jsme vínem Chardonnay Selected Teroir 2009 z vinařství Santa Ema. Víno z údolí Casablanca zrálo 4 měsíce v bariku, který mu dal do vínku příjemnou, ale velmi decentní vanilkovou stopu. Ve vůni doplňovala nazrálé světlé ovoce, především hrušky, a jemné máslové tóny. V chuti pak kromě světlého jižního ovoce byla zřetelná lehká mineralita. V plnějším těle bylo víno mazlivé a příjemně pikantní.

Saurus Chardonnay 2007 z Bodegas Familia Schroeder bylo především meruňkovo-broskvové víno se zřetelnější, ale stále jemnou stopou po zrání v bariku. V těle mi připadalo malinko vyzrálejší, ale přitom stále velmi svěží a pikantní.

A další dvojice na srovnání: chilský a argentinský Sauvignon Blanc. Mladší (2009) byl Sauvignon Blanc Selected Terroir 2009 z chilského Maipo Valley, který zrál pouze v nerezu. Klasická sauvignonová vůně – meruňky, broskve a výrazný černý rybíz. Chuť téměř identická, tělo měkce zakulacené a pikantní. Osvěžující víno.

Patagonský Saurus Sauvignon blanc byl o rok starší, působil trochu vyzráleji a v ovocné vůni a chuti byl kromě meruněk a broskví zřetelný spíše bílý rybíz, nikoliv černý. Zakulacené a o trochu míň pikantní víno, které ze 40 % zrálo po 3 měsíce v bariku.

Prvním červeným byl velmi zajímavý, byť nenápadně, nicméně alkoholický (14,5 %) Saurus Pinot Noir 2007. Krásná vůně noblesních tmavých peckovin s jemným závanem čokolády. V chutí jemné peckoviny, lehce uhlazené tělo, s náznakem pikantnosti v bohatě ovocité dochuti. Příjemně pitelné víno po delší dobu.

Z patagonského vinařství byl také následující Saurus Malbec 2007. Víno z tradiční argentinské odrůdy měla ve vůni nazrálé tmavé lesní ovoce a delikátní vanilkový „štych“. V chuti se přidávaly také zralé višně, ale především sladké taniny. V dochuti byly zřetelné třísloviny. Víno s poněkud vyšším alkoholem (14 %) zrálo 3 měsíce v bariku.

Dalším vínem z chilského Maipo Valley byl Cabernet Sauvignon Selected Terroir 2008, který zrál 4 měsíce v bariku. Ve vůni přezrálé tmavé lesní plody a list černého rybízu. Džemovitá chuť s výraznější stopou vanilky a tříslovinami v delším závěru. Ideální víno pro pěkný kus steaku.

Mile mne překvapilo chilské Carmenére Barrel Select 2007, především jistou delikátností ve vůni i chuti, žádné intenzivní Carmenére, které se po dvou sklenkách omrzí. V pěkné vůni ostružiny a borůvky, v příjemně ovocité chuti hezky pikantní a svěží. Víno zrálo kolem 6 měsíců v bariku – a bylo to ideální milostné soužití.

Vrcholem červených vín byl Merlot Reserve 2007 z vinařství Santa Ema. V atraktivní vůni nazrálá lesní směs, vanilka a špetka čokolády. V identické ovocné chuti potěšily jemné vanilkové tóny a bohatství sladkých taninů. Víno pěkně vyzrálo v barikových sudech z francouzského a amerického dubu, v nichž si poleželo 10 měsíců. A nebyl to promarněný čas!

A sladká tečka na závěr, výslovně na vyžádání mnoha hostů, kteří navštívili zářijovou ochutnávku vín Bodegas Familia Schroeder. Nesmírně oblíbené, ale také velmi kvalitní šumivé víno Deseado 2008 z odrůdy Torontés. Krásná vůně tropického ovoce, citrusů a hrozinek s jemnými kvasnicovými tóny. V chuti výrazně nasládlé, velmi ovocité (hlavně sladké citrusové plody) a především delikátně pikantní v delší dochuti. Lahůdka i osvěžení, kterému neodolá i leckterý milovník sušších tichých vín. Neodolali ani členové „vrcholového týmu“. Tady je jejich hodnocení:

Santa Ema Merlot Reserve – 9,1 bodu (z 10 možných), Familia Schroeder Deseado – 8,9 b., Santa Ema Carmenére – 8,8 b., Saurus Pinot Noir a Santa Ema Cabernet Sauvignon – 8,7 b., Familia Schroeder Malbec – 8,6 b., Santa Ema Chardonnay a Saurus Sauvignon Blanc – 8,5 b., Santa Ema Sauvignon Blanc – 8,4 b. a Saurus Chardonnay – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist