Chocalán v plné kráse

2. 4. 2018

     Přední chilské vinařství Viňa Chocalán se představilo ve Viničním altánu v plné kráse. A to díky Josefu Uhlíkovi, který tato vína dováží a pravidelně je (společně s dalšími víny nejen z Chile) ve Viničním altánu prezentuje.
      Tentokrát nám představil devět vín z několika kvalitativních řad – tři bílá a šest červených. Všechna bílá byla poměrně mladá, a to z ročníku 2017. Prvním byl Sauvignon Blanc Reserva, suché a výrazně aromatické víno, svým charakterem velmi blízké novozélandským sauvignonům. Ve vůni světlé ovoce včetně angreštu, citrusy a tóny černého rybízu a listu černého bezu. V chuti identické, šťavnaté, lehounce zakulacené a poměrně pikantní. Velmi vstřícný sauvignon.
      Chardonnay Reserva bylo o poznání méně živé. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s lehkým dotykem medu. Rovněž tak v plnější a uhlazené chuti s lehounkou máslovou a minerální stopou. Víno však chyběla větší život a pikantnost, nicméně hladilo na patře.
      Pro mne zajímavý byl Viognier z vyšší řady Gran Reserva. Vůně ovocná s lehkou stopou minerálů v jemném květinovém závoji. Chuť plná, ovocně-květinová, zakulacená a mazlivá s lehounkým máslovým „štychem”. V závěru bylo měkce pikantní. Škoda, že vyšší alkohol (14 %) byl přece jen zřetelný.
      Krásně mne naladilo první červené víno – Pinot Noir Gran Reserva 2016. Příjemná vůně lehounce kořenitých tmavých peckovin v kombinaci s lesními plody. V chuti převládala spíše lesní směs, uhlazená, malinko kořenitá s delším, laskajícím závěrem. Moc pěkné víno k tmavému masu, ale i na delší pití.
      Merlot 2015 Reserva byl sice pěkný, nicméně podle mne kvalit modrého pinotu nedosáhl. Ve vůni lehce džemovité tmavé ovoce včetně lesní směsi. Také v chuti jemný džem z lesních plodů, tělo uhlazené s delikátními tříslovinami a měkce pikantním ocáskem. Část vína zrála v barikových sudech z francouzského dubu.
      Od Carmenére Reserva 2016 jsem očekával výraznou kořenitost s tóny sušené zelené i červené papriky. Ale mile mne překvapila jemná kořenitost, bohatá ovocnost a jen vzdálené paprikové tóny. A to jak ve vůni, tak v chuti. V chuti převládalo vyzrálé až nasládlé tmavé ovoce, lehounce okořeněné, navíc s čokoládovou stopou.
      O něco „stylovější” byl Cabernet Sauvignon Reserva 2016. Ve vůni vyzrálé tmavé ovoce se zřetelnými tóny hořké čokolády. Vínu nechyběly třísloviny a v závěru nabídlo lehce pikantní ocásek.
      Tradičně krásný byl Syrah z řady Gran Reserva, v tomto případě ročník 2014. Ve vůni tmavá lesní směs se stopou džemu. V chuti uhlazené lesní plody, měkce pikantní s jemným džemem a s náznakem kůže v delším závěru. Víno zrálo 12 měsíců v bariku z francouzského dubu.
      A to nejlepší nakonec – Vitrium Blend 2013, velké cuvée z odrůd Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Syrah, Malbec, Carmenére a Petit Verdot, „soukromé” víno hlavního enologa vinařství Fernanda Espiny. V plné vůni vyzrálé tmavé ovoce se stopou čokolády. Také v bohaté chuti tmavé ovoce, uhlazené se špetkou čokolády. V dlouhém závěru potěšila velmi jemně pikantní koncovka. Opravdu krásná tečka!
      Početně trochu oslabený „vrcholový tým” hodnotil chilská vína takto:
Vitrium Blend – 9,2 bodu (z 10 možných), Syrah Gran Reserva – 9 b., Merlot Reserva – 8,9 b., Pinot Noir Gran Reserva, Carmenére Reserva a Cabernet Sauvignon Reserva – 8,8 b., Sauvignon Blanc Reserva a Viognier Gran Reserva – 8,7 b., Chardonnay Reserva – 8,6 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist