Chuťovky od Veverků – Hibernal a Merlot

27. 9. 2010

Nečekaně prodloužená dovolená způsobila, že jsem se ve Viničním altánu nezúčastnil ochutnávky jednoho z mých oblíbených vinařství z Čejkovic – Vinařství Veverka, František a Tomáš.

Zatímco jsem na španělské půdě ledoval naraženou ruku a zapíjel tento handicap růžovým vínem, František Veverka již počtvrté prezentoval hostům Viničního altánu deset vzorků svých vín. A mně tedy nezbývá, než hodnotit Veverkova vína jaksi na dálku.

Nebyl jsem sice u toho, ale již předem jsem se pojistil, a pověřil svého rodinného zvěda a poměrně pravidelného člena „vrcholového týmu“, tedy dceru Danielu, aby mne náležitě a pokud možno podrobně informovala.

Takže tentokrát reprodukuji hodnocení vín z písemných podkladů mladé dámy – a o konečný verdikt se tradičně postaral „vrcholový tým“.

Hosté ochutnali celkem deset vín, pět bílých, jedno růžové a čtyři červená. Vstupní Ryzlink vlašský 2008, suché zemské víno, potěšil svěží vůní po broskvích. V lehčím těle s pikantní kyselinkou pak nabídl jen jemnější, méně výrazné ovocné tóny.

Polosuché Veltlínské zelené 2009 v pozdním sběru poněkud zklamalo ve vůní – lehce minerální s tóny citrusů, ale dost nevýrazná. V poměrně identické chuti byl zřetelný lehký pepřový nádech. Nic příliš inspirujícího!

Naproti tomu potěšil kabinetní Muškát Ottonel 2009, příjemně suché víno s atraktivní vůní citrusů a bergamotové silice. Chuť příjemně doplňovaly tóny zeleného čaje. Jemně aromatické, hezky pitelné víno.

Polosuchý Růžový kavalír, tradiční „roséčko“ od Veverků z odrůdy Zweigeltrebe, mělo svěží, jahodovo-jogurtovou vůni. Díky jemně nasládlé, ale pikantní chuti spíše po peckovinách, je víno příjemně pitelné i osvěžující.

Mezi špičky večera rozhodně patřilo Rulandské šedé 2009 v pozdním sběru. Polosuché víno s vůní tropického ovoce (banán, ananas) mělo velmi pikantní, šťavnaté a bohatě ovocné tělo. Víno se zařadilo mezi tradičně výborné „šedivky“ z Čejkovic.

Rozhodně nejlépe hodnoceným vínem byl Hibernal 2009 ve výběru z hroznů. Polosladké víno (24 g/l zbytkového cukru) s vůní černého rybízu, bezu a medových tónů. V chuti sladší a velmi pikantní s bohatým a dlouhým závěrem po černém rybízu. Stejně jako loni jedno z nejvýše hodnocených Veverkových vín.

Zemský Cabernet Moravia 2009 (cukernatost moštu 21 °NM) byl ve vůni lehce kořenitý (sušená zelená paprika) s tóny přezrálá višně v čokoládě. V chuti lehčí a pikantně ovocný (višeň) moravský cabernet.

Frankovku od Veverků jsme loni neochutnávali. Letos se představila v pozdním sběru z ročníku 2009. A byla opravdu zdařilá: ve vůni kořenitá vyzrálá třešeň. V těle plné, bohaté na uhlazené peckoviny v lehkém čokoládovém kabátku.

Do moravských merlotů jsem se zamiloval, tedy do těch kvalitních. Naštěstí jich přibývá a některé jsou opravdu krásné. Bylo mi sděleno, že Veverkův z ročníku 2007 v pozdním sběru mezi ně patří. O to více mne mrzí moje absence. Ve vůni kombinace přezrálého ovoce a barikových tónů, tento „jižný styl“ přechází i do chuťově bohatého a plného těla. Hutné víno se sladkými taniny, které bude ještě nějaký rok zrát do krásy.

A také závěrečný vzorek patřil k Veverkovým specialitám – víno z ještě málo rozšířené odrůdy Alibernet, tentokrát v pozdním sběru z ročníku 2009. Ještě mladé, ovocité, ale drsnější víno s tóny tabáku a papriky ve vůni i pikantní chuti. „Chlapské“ víno na delší trať, které však mnohým nedočkavcům chutná již nyní. Ani se jim nedivím. Ostatně chutnalo i mé vinné zvědkyni. A také poněkud oslabenému „vrcholovému týmu“:

Hibernal a Merlot – 9,1 bodu (z 10 možných), Alibernet – 8,8 b., Rulandské šedé – 8,7 b., Frankovka – 8,6 b., Cabernet Moravia – 8,4 b., Muškát Ottonel – 8,2 b., Zweigeltrebe rosé – 8,1 b., Veltlínské zelené – 7,9 b. a Ryzlink vlašský – 7,8 bodu.

Text Libor Chlupatý

Foto Daniela Chlupatá a Petr Bezpalec

TOPlist