Čistý styl od Jiřího Rusnoka

15. 5. 2012

     Je to téměř neuvěřitelné, neboť žádný záměr v tom nebyl, nicméně na den přesně po pěti letech jsme přivítali ve Viničním altánu velkobílovického vinaře Jiřího Rusnoka, a mohli tak ochutnat tucet jeho vín, v drtivé většině z ročníku 2011. A byl to vskutku příjemný večer s poctivými moravskými víny. Nekomplikovaná, příjemná a čistá vína, která můžete bohatě snoubit s jídlem, ale také po „českomoravsku” pít jen tak, třeba s něčím drobným jako příkus.
     Protože vína z ročníku 2011 nebyla ještě zatříděna, prezentoval je vinař jako zemská, třebaže prakticky všechna (až na mladý muškát) měla cukernatost moštu na úrovni pozdního sběru či dokonce výběru z hroznů.
     To samozřejmě platí i o vstupním Veltlínském zeleném 2011, ještě suchém víně s měkce ovocnou vůni (například letní jablko). Dobře pitelné, ovocné a překvapivě bohaté v chuti. Lehce kořenitý a jemně pikantní veltlín s příjemnou ovocnou dochutí. Bude to hezký pozdní sběr po nalahvování a půlročním odpočinku v láhvi.
    Mladý Muškát moravský měl nejnižší cukernatost moštu ze všech vín, a tak byl lehce doslazen. Jemnější typ muškátu ve vůni i chuti, kombinace světlého ovoce a muškátových tónů. V chuti poměrně kořenitý, lehčí, svěží s jemně grepovou hořčinkou v závěru, který naznačil lehounkou nasládlost.
     Ryzlink rýnský 2011 měl parametry blížící se výběru z hroznů. Ve vůni světlé ovoce, jemné minerály a stopa lipoviny. V těle plnější, téměř hutný a měkce zakulacený. V jemně nasládlém těle měl leh   ký náznak pikantnosti. Neuškodilo by mu trochu více kyseliny.
     Z Ryzlinku vlašského 2011 bude výběr z hroznů, ale také sladší víno (kolem 18 g/l zbytkového cukru). Již nyní má víno mnohovrstevnou vůni i chuť (nazrálé světlé ovoce, jemné minerály, stopa medu a vlašských ořechů). Víno je opravdu mazlivé s velmi pěknou perspektivou v horizontu jednoho roku.
     Rulandské šedé 2011 bylo téměř na hranici výběru z hroznů, ale přesto suché s malým zbytkem cukru (kolem 4 g/l). Ve vůni jižní ovoce, v něž převládaly sladké citrusy. Tělo plnější, jižní ovoce se stopou minerálů. Jemně pikantní víno s lehce minerální dochutí.
     Tramín červený 2011 byl suchý, navíc asi s převahou Gewürztramineru. Krásná vůně (liči, růže, kořenitost a citrusy). Také v chuti plný a kořenitý, tělo zakulacené, pikantní a suché s malým zbytkem cukru (kolem 4 g/l).
     Prvním ze dvou růžových bylo Zweigeltreberosé 2011 (cukernatost moštu 21 °NM).Výrazná barva, vůně (maliny, trochu jahod) i chuť – tady těch jahod bylo o něco méně. Tělo bohatě ovocná, ale jen jemně pikantní.
     O něco více mi chutnalo mladé růžové z Frankovky. Vůně jemnější (tmavé peckoviny), chuť po třešních a višních byla pikantní a svěží. Opravdu příjemné víno s poměrně bohatou dochutí.
     Velmi vstřícná byla všechna čtyři červená vína na úrovni pozdního sběru. Nejprve Zweigeltrebe 2011 s plnou vůní tmavého ovoce v lehce džemovitém stylu. V plnější chuti převládaly tóny tmavé lesní směsi s příjemnou dochutí ostružin a borůvek. Víno je mladé, zřetelně pikantní a rozhodně v plné kondici bude až po dalším ležení v láhvi. Předpokládám tak do roka.
     Na přibližně stejné úrovni byla Frankovka 2011 s vůní peckovin a špetkou kůže. V chuti měkce ovocná, jemnější a lehce pikantní v závěru. Opravdu čisté víno, které bych rád znovu ochutnal také za rok.
     Nejvíce mi chutnalo, a to možná velmi překvapivě, André 2011. Ve vůni kombinace tmavého ovoce s jemným živočišným „štychem”. V chuti velmi ovocné s jemnou tříslovinou, poměrně bohaté a lehce pikantní. Víno má pěkný bezcukerný extrakt (27 g/l), a určitě se bude dále zlepšovat.
     Závěrečným vínem večera bylo Rulandské modré 2010 (cukernatost moštu 23 °NM). Víno s vůní a chutí lehce kořenité lesní směsi bylo ještě výrazně pikantní. Potřebuje vyzrát ležením v láhvi, aby se krásně ovocné tělo ještě zakulatilo a získalo na eleganci. Rozhodně má proto předpoklady. Což naznačilo i hodnocení „vrcholového týmu”. Tady je jeho kompletní hodnocení:
André – 8,9 bodu (z 10 možných), Frankovka a Tramín červený – 8,7 b., Zweigeltrebe – 8,6 b., Frankovka rosé, Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský – 8,5 b., Rulandské modré a Zweigeltreberosé – 8,4 b., Muškát moravský a Rulandské šedé – 8,3 b.a Veltlínské zelené – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist