Co sklep dal? Milé Španělsko!

6. 2. 2009

Španělská vína, která dováží Eva Dousková a její firma Espanim, s.r.o., jsme měli možnost ve Viničním altánu ochutnat již několikrát. Myslím však, že ani tentokrát nezklamala věrné fanoušky vín z Iberského poloostrova, nicméně nabídka nebyla tak atraktivní, jako na předchozích ochutnávkách. Důvod je prostý: na konci roku se to nejlepší prakticky vyprodalo a nová vína teprve přijedou. Takže jsme ochutnávali takříkajíc „co sklep dal“. Ale dal pár velmi pěkných kousků.

Mezi osmi víny, převážně z proslulé oblasti Toro D.O., převládala pochopitelně červená vína. Jediným bílým bylo vstupní Lacho 2007 z Bodegas Casto Pequeňo (Rueda D.O.), cuvée odrůd Verdejo a Viura. Ovocné víno s jemnou „sauvignonovou” stopou (černý rybíz) ve vůni i chuti. Měkké, pikantní, nekomplikované a dobře pitelné víno.

Růžovka Quinta Hinojal 2006 Rosado ze stejného vinařství jako vstupní bílé víno (oblast „zemských vín“ Tierra de Castilla y León), mne překvapila stále přetrvávající bohatostí v chuti i pikantním tělem. Hutné Tempranilo plné jahodové a malinové chuti, na naše poměry možná trochu těžší, ale fajnové a cenově přístupné.

Sérii červených vín zahájilo lehké Toro – Dama de Toro Tinto 2007 z vyhlášeného vinařství Bodegas Fariňa. Jemně nazrálé tmavé peckoviny ve vůni i chuti, v lehčím ovocitém těle byly ještě zřetelné třísloviny z relativně mladého Tempranilla.

Jiné mladé víno ze stejného vinařství – Colegiata Tinto Joven 2007 – je z trochu jiného „soudku”. Má fajnovější styl, výraznější a bohatší vůni (kromě tmavého ovoce také náznaky kůže). V pěkném těle převládají tmavé lesní plody, potěší určitá jemnost a elegance. Toto víno mají údajně rády spíše dámy, ale není to tak jednoznačné. Sám jsem toho důkazem.

A další Dama de Toro, tentokrát Crianza 2004. Tělnatější Fariňova dáma s vůní, v níž nacházíme kombinaci tmavých lesních plodů a peckovin. Víno chutná příjemně pikantně, má hezky ovocité a poměrně plné tělo.

Tentokrát ne dáma, ale poslední Toro večera v podobě vína Azemur Crianza 2002 z vinařství Bodega Serafin Moya. Víno má všechny dobré znaky kvalitní produkce z oblasti Toro. Je již vyzrálé, kombinuje tmavé lesní plody s živočišnými tóny, na víno staré více než šest let je pořád živé a pikantní.

Pro mne nejlepší víno večera nepocházelo z Tora, ale z ještě proslulejší oblasti – Ribera del Duero. Fuentenarro Barrica 2005 zrálo jen čtyři měsíce v bariku, ale právě tento něžný polibek dubu mu přidal na kráse. Ve vůni opět vyzrálé lesní plody a živočišný závoj, v chuti téměř identické. Stále ovocně-pikantní, ale zároveň mnohem elegantnější v porovnání s předchozí crianzou z Tora. Víno, které potěší a láká k dalším douškům – a za příznivou cenu!

Pokud jde o indikátor důležitý pro mnohé milovníky vín, tedy klasický poměr „cena/výkon“, pak zde rozhodně zvítězilo závěrečné víno večera. A tím bylo Montalvo Noble 2003 z Bodegas Montalvo Wilmont (oblast zemských vín Tierra de Castilla). Vůně velmi přezrálých višní (až griotkové), obdobné v chuti, ve které ucítíme také hořkou čokoládu, jemné koření a sušené švestky. Mazlivé víno, se kterým bych již neotálel. Nebyla to sice sladká, ale chuťově bohatá tečka za mikro ohlédnutím po světě španělských vín. Stále v nich objevuji nové vůně a chutě!

A jak to viděl „vrcholový tým“?

Fuentenarro Barrica – 8,9 bodu (z 10 možných), Montalvo Noble – 8,7 b., Azemur Crianza – 8,6 b., Dama de Toro – 8,5 b., Colegiata Joven – 8,4 b., Dama de Toro Tinto – 7,8 b., Quinta Hinojal Rosado – 7,5 b. a Lacho 2006 – 7,1 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist