Coppolova repríza s několika „taháky“

24. 9. 2008

Repríza „filmových“ vín Francise Forda Coppoly ve Viničním altánu nebyla tak opulentní jako premiéra před rokem. Nicméně vzorky, které přivezla (stejně jako loni) jednatelka dovozní společnosti Wine4You, s.r.o. Alice Brzobohatá, nám umožnily udělat si poměrně slušnou představu o charakteru tohoto atraktivního kalifornského vinařství.

„Děti“ Francise F. Coppoly nám velmi živě představil znalec a milovník vín Petr Hubáček: bylo jich celkem osm ze tří stupňů režisérovy „vinařské školy“. Ne všechny prošly s vyznamenáním, nicméně potěšilo mne několik premiantů.

Vstupní Pinot Grigio 2006 ze základní řady Present Collection nepatřil mezi nejlepší, nicméně ocenil jsem některé jeho přednosti. Cuvée s dominujícím „šeďákem“ (89 %, dále 6 % Sauvignon blanc a 5 % Chardonnay) mělo příjemnou vůni (jemně nazrálé ovoce, lehká mineralita) i dostatečnou ovocnou svěžest. V chuti byly kupodivu výrazně cítil „máslové“ tóny po chardonnay, ale také lehká grepová hořčinka. Chybělo mu poněkud harmoničtější tělo, větší šťavnatost a elegance. Ani cena nebyla ideální v poměru ke kvalitě.

Následující Chardonnay 2006 z vyšší řady Diamond Collection již působilo harmonicky a také se mohlo pochlubit větší šťavnatostí. Velmi pikantní víno s ovocitou vůní (citrusy, žlutý meloun) a s tradičními „máslovými“ tóny. V chuti však výrazná stopa po zrání v bariku (vanilka) potlačila chuť jižního ovoce. V závěru se pak příjemná kyselinka poněkud mísila s lehkou grepovou horčinkou. Ne všem to může vyhovovat.

První ze dvou prezentovaných vín z ještě vyšší řady Director’s Cut – Chardonnay 2006 – se již představilo jako tradiční barikové chardonnay z prestižnějších kalifornských vinařství. „Režisérův střih“ byl mnohem vyzrálejší a bohatší ve vůni i chuti, a také bez utlumujících vanilkových tónů. Ve vůni vanilka doprovázela nazrálé ovoce a „máslovinu“ jen decentně. To platí i o chuti, která byla komplexnější, plnější a nesla v sobě jistou eleganci. Nicméně i u tohoto vína jsem v závěru zaznamenal slabou hořčinku. U mne tato bílá vína poměrně zřetelně zaostala za následujícími červenými.

Až na jednu výjimku, kterou byl Shiraz 2006 ze základní řady Present Collection. Víno s poněkud divokou etiketou (a 5 % bílé odrůdy Viognier) působilo poněkud „překořeněně“, především v chuti, kde mi převoněný shiraz poněkud připomínal klasický „svařák“, třebaže příjemné aroma tmavých lesních plodů a jemné vanilky zpočátku slibovalo mnohé… To byl jednoznačně největší propadák večera. Po něm jsem si již jen pochutnával.

Víno Claret 2005 z řady Diamond Collection nemělo s klasickým „klaretem“ nic společného. Každopádně však toho bohatě rubínové cuvée (Cabernet Sauvignon – 77 %, Cabernet Franc – 17 %, Merlot – 8 procent + špetka odrůd Malbec a Petit Verdot) působilo velmi komplexním dojmem. Ve vůni přezrálé tmavé peckoviny, které jsme mohli cítit také v hladkém a jemně pikantním těle. Velmi elegantní a mazlivé víno.

Stejně starý Zinfandel z řady Diamond Collection byl rovněž vyzrálý, ale spíše do marmeládových tónů tmavého lesního ovoce. V chuti byly dokonce cítit povidlové tóny, zřejmě díky kombinaci ovoce a vanilky. Třísloviny byly ještě zřetelné, v dochuti možná trošku nahořklé. Každopádně víno se postupně otevíralo do měkčích tónů…

Mnohem komplexněji na mne zapůsobil Cabernet Sauvignon 2005 ze stejní řady. Stoprocentní cabernet zrál 14 měsíců v barikových sudech z francouzského dubu, voněl i chutnal po pikantních tmavých peckovinách se špetkou kávy. V chuti byl plnější než předchozí červená vína, navíc se zřetelnou, nicméně nepřekážející tříslovinou. Pěkné víno za trošku větší peníz, než bych očekával.

Závěr byl moc pěkný. Zinfandel 2006 z vyšší řady Director’s Cut byl opravdu hezky „střižený“. Atraktivní vůně tmavých lesních plodů, identická a velmi plná chuť. Ač o rok mladší víno, působilo téměř jemně a měkce mazlivě. Pro mne výborná práce s barikem u této oblíbené kalifornské odrůdy. Nicméně s nejvyšší cenou, každopádně i v poměru ke kvalitě asi nejlepší z celého Coppolova představení ve Viničním altánu. I loni patřilo toto víno (z ročníku 2005) mezi úzkou špičku při ochutnávce. Možná mi trochu chyběl loni skvělý Pinot Noir z řady Director’s Cut.

A co na to „vrcholový tým“ (tentokrát poněkud oslabený)?

Zinfandel 2006 Director’s Cut – 9,5 bodu (z 10 možných), Claret 2005 – 9 b., Chardonnay 2005 Director’s Cut – 8,7 b., Cabernet Sauvignon – 8,5 b., Zinfandel 2005 Diamond Collection – 8,4 b., Chardonnay 2006 Diamond Collection – 8 b., Pinot Grigio – 7,4 b. a Shiraz 2005 Present Collection – 6 bodů.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist