Čtvrtá ochutnávka s převahou „čtrnáctek”

16. 3. 2015

     Modré vinařství a Libor Čížek ve Viničném altánu počtvrté. Možná trochu odvážně představil rozsáhlou sestavu jedenácti vín z ročníku 2014 v době, kdy mnohá přední moravská vinařství vstupují na trh (a to s bílými víny) teprve s ročníkem 2013. Osobně bych doporučil těm, kteří si tato vína (a to nejen ve Viničním altánu) zakoupili, aby měli více trpělivosti. Mladá vína z Modrého vinařství se jim za to odmění. Harmonizovat vyšší zbytkový cukr s bohatou kyselinou totiž potřebuje svůj čas – často to může být i více než půl roku…
      Nicméně ochutnali jsme „jedenáctku” 2014 a dvě o rok starší červená. A právě ta chutnala členům vrcholového týmu” nejméně. Ale k tomu se ještě dostanu.
      Prvním vínem večera byl kabinetní Ryzlink vlašský 2014, suché víno s vyšším zbytkovým cukrem i kyselinou (8 g/l – 7,5 g/l). Na „vlašák” ještě hodně mladé, ale líbilo se mi. Ve vůni nazrálé světlé peckoviny s jemnou stopou kořenitosti. V pikantní a poměrně šťavnaté chuti jsem cítil světlé ovoce a lehký náznak minerality. V závěru byl cítit dotek grepové hořčinky.
      Kabinetní Veltlínské zelené 2014 bylo polosuché s vůní velmi blízkou „vlašáku”. V chuti bylo ovocité, nasládlé a šťavnaté s pikantní dochutí.  Proti předchozímu víno mělo méně výrazných charakter.
      Rovněž polosuché bylo zemské Neuburské 2014, které svým charakterem připomínalo směs obou předchozích vín, jen nabízelo jemné smetanové tóny a v koncovce výraznější kyselinu (8,9 g/l). Víno s pěknou perspektivou, ale musí chvíli ležet.
      Výrazně nejlepší z předchozích vín byla Frankovka klaret 2014 v kabinetním provedení, víno na hranici polosuchého a polosladkého. V zajímavé vůni tmavé ovoce, jemné minerální tóny a zpočátku i lehký živočišný „štych”. Chuť bohatá, ovocně-minerální, šťavnatá a pikantní s lehounkým živočišným ocáskem. Víno se Vám již velmi brzy odmění krásně vyváženým, měkce ovocným tělem.
      U některých degustujících ještě více zabodovalo Chardonnay 2014 v pozdním sběru. Víno s téměř stejným zbytkovým cukrem a kyselinou jako předchozí klaret. Ve vůni nazrálé světlé ovoce s převahou citrusů v lehkém minerálním kabátku. V chuti opět převaha citrusů, dokonce zřetelný „sauvignonový” styl (stopa černého rybízu a černého bezu), tělo lehounce nasládlé, šťavnaté a v závěru velmi pikantní.
      Mezi bílá vína se natlačilo polosladké „roséčko” 2014 z odrůdy Cabernet Moravia. Ve vůni tmavé peckoviny se špetkou minerálů. Chuť ovocná, jemně kořenitá a lehounce nasládlá. V pikantním závěru daly o sobě vědět tmavé lesní plody.
      Zemské Kristýnino tajemství 2014 bylo zpočátku i pro mne velkým tajemstvím, nicméně po chvíli jsem trochu pronikl do tajů tohoto cuvée z odrůd Müller Thurgau, Ryzlink vlašský, Tramín a Rulandské šedé. Polosladké víno (32 g/l zbytkového cukru) však díky vysoké kyselině (8 g/l) nepůsobilo přehnaně sladce. V mnohovrstevné chuti jsem postupně cítil nazrálé světlé peckoviny, různé květy, ale také smetanové tóny. V chuti nasládlé, ovocně-květinové, poměrně šťavnaté s pikantním závěrem. Ale na celkové vyznění vína bylo zapotřebí trochu posečkat a trošku déle kroužit vínem ve sklence.
      Naopak Cuvée Somnium 2014 z odrůd Ryzlink rýnský a Merlot, výrazněji polosladké víno (39 g/l zbytkového cukru), bylo o poznání elegantnější a působilo ve vůni i chuti rozhodně přímočařeji. Příjemná vůně nazrálých světlých peckovin (meruňka, broskev) a třešní chrupek. V chuti nasládlé, bohatě ovocné, šťavnaté s pikantní koncovkou. Stylovější by bylo s o něco menším zbytkovým cukrem, tak na úrovni polosuchého vína. Nicméně zajímavé víno s překvapivou kombinací odrůd.
      Sauvignon 2014 v pozdním sběru byl posledním bílým, ale zároveň i nejsladším (42 g/l zbytkového cukru) vínem večera s krásnou aromatikou ve vůni i chuti. Vonělo po světlém ovoci s atraktivními tóny černého rybízu a černého bezu. V ovocité chuti výrazně sladší, šťavnaté s tóny černého rybízu a černého bezu. V závěru zaujal pikantní ocásek. Krásné víno, jen škoda tak vysokého zbytkového cukru, který přece jen oslabuje potěšení z pěkné vůně a chuti.
      Červená vína mne opravdu nezaujala. Zemský Merlot 2013 mne vůní rozhodně nenalákal. Byla výrazně kořenitá s poněkud nepříjemnou stopou dřeva. V chuti obdobný, tělo hodně štíhlé s výraznější kyselinou v závěru. Myslím, že kvalita suroviny nebyla na poctivý moravský merlot dostatečná.
      O moc více jsem si nepochutnal ani na Modrém Portugalu 2013. Zemské víno s vůní kořenitého tmavého ovoce. V chuti tmavé peckoviny, rovněž kořenité, ale tělo hubenější s pikantním závěrem. Ani u tohoto vína nebyly hrozny zřejmě dostatečně vyzrálé.
      A na závěr „syčák” v podobě Zweigeltrebe rosé 2014, frizzante. Zemské, sycené perlivé víno s pěknou vůní třešní a jahod. V chuti ovocné, pikantní, ale méně živé. Chtělo by to také větší šťavnatost vína. Za odpovídající cenu se u nás dají koupit kvalitní španělská šumivá vína Cava, vyráběné tradiční metodou zráním v láhvi…
      A takto hodnotil vína z mutěnického sklepa téměř kompletní „vrcholový tým”:
Sauvignon 2011 a Cuvée Somnium 2014 – 8,8 bodu, Ryzlink vlašský 2014, Chardonnay 2014 a Hibernal 2014 – 8,7 b., Frankovka klaret 2014, Cabernet Moravia rosé 2014 a Kristýnino tajemství 2014 – 8,6 b., Neuburské 2014 – 8,4 b., Veltlínské zelené 2014 – 8,3 b., Zweigeltrebe rosé 2014, frizzante – 8 b., Modrý Portugal 2014 a Merlot 2014 – 7,7 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist