„Čtvrtečníkův” pěkný tucet

31. 5. 2017

      Hokejové mistrovství světa letos neovlivnilo účast hostů na degustaci vín Vinařství Lukáš Hlinecký v Čejkovicích, jako tomu bylo loni. A ti, kteří tentokrát přišli, se mohli těšit z dvanácti vín, převážně z ročníku 2016.
      Vstupním vínem bylo Sylvánské zelené 2016, suché zemské víno s vůní přezrálého světlého ovoce s oříškovými tóny. Chuť ovocná, šťavnatá a svěží s měkce pikantní koncovkou. Pěkný vstup!
      Následovalo pro mne stejně kvalitní Neuburské 2016 v pozdním sběru. Rovněž suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce s převahou máslové hrušky. V chuti opět ovocné, trošku lehčí, šťavnaté a výrazněji pikantní. Víno spíše k odpovídajícímu jídlu, na delší pití má trošku vyšší kyselinu.
      Z první trojice mi nejvíce chutnalo Veltlínské zelené 2016 v pozdním sběru. Ve vůni světlé ovoce, ale také jemné tóny pepře a mandlí. Chuť ovocná, lehce kořenitá, šťavnatá a pikantní. Enologické cuvée z několika viničních tratí.
      Müller-Thurgau 2016, výrazně suché zemské víno, měl netradiční „sauvignonové” aroma. V chutí suchý, převažovaly citrusy, ale i tóny černého bezu. Víno nabídlo také velmi pikantní ocásek.
      Rulandské šedé 2016 v pozdním sběru bylo již polosuché. Ve vůni nabídlo hodně nazrálé jižní ovoce, náznak medu a jemné minerály. V chuti šťavnaté a malinko nasládlé jižní ovoce. V závěru bylo na patře příjemně pikantní.
      Minimálně na stejné úrovni bylo pro mne Chardonnay 2016 v pozdním sběru. Rovněž polosuché víno s příznivou kyselinou (7 g/l). Ve vůni nazrálé světlé ovoce a lehké máslové tóny. V plnější chuti máslově-ovocné, kulaté a šťavnaté s pěkně pikantní koncovkou.
      Možná nejlepším bílým vínem večera byl Děvín 2016 ve výběru z hroznů. Polosuché víno s jemnou, ovocně-květinovou vůní. V chuti téměř identické, lehce nasládlé a měkce pikantní. Takové téměř delikátní a uhlazené víno, klidně i na delší pití.
      Rozhodně atraktivní bylo Svěží víno rosé 2016, zemské víno z odrůd Alibernet a André. Lehce polosladké víno s dostatečnou kyselinou (7,5 g/l). Ve vůni smetanová lesní směs. Také v chuti bohatě lesních plodů. Šťavnatá a pikantní „růžovka” s jemnými, ale zřetelnými tříslovinami.
      Prvním červeným vínem bylo Zweigeltrebe 2015 v pozdním sběru. Ve vůni jemná kombinace tmavých peckovin a lesní směsi. V poměrně uhlazené chuti bylo víno téměř identické, navíc jemně kořenité a příjemné, hlavně na delší pití.
      Větší šanci jsem dával Frankovce 2015 v pozdním sběru, ale ukázalo se, že víno si na svém lepší časy musí v láhvi ještě alespoň rok počkat. Ve vůni tmavé peckoviny se stopou lesní směsi. Chuť ovocná, šťavnatá, ale také malinko drsnější a pikantní. Doufám, že ležením v láhvi se zakulatí a zjemní. Víno z třicetileté vinice zrálo ve starších sudech.
      Ze stejného ročníku bylo zemské cuvée Morabernet 2015 z odrůd Cabernet Moravia a Alibernet. Ve vůni kořenité tmavé peckoviny. V plnější ovocné chuti byly zřetelné třísloviny i jemné paprikové tóny. Víno bylo stále ještě pikantní.
      Na závěr mladé červené – Dornfelder 2016, hodně tmavé zemské víno s bohatě ovocnou vůni po lesní směsi se stopou makového koláče. Chuť identická, šťavnatá a měkce pikantní se zřetelnými povidlovými tóny.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína čejkovického „čtvrtečníka” takto:
Děvín 2016 – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské šedé 2016 – 8,8 b, Veltlínské zelené 2016 a Svěží víno rosé 2016 – 8,7 b., Neuburské 2016, Morabernet 2015 a Zweigeltrebe 2016 – 8,6 b., Frankovka 2016 a Dornfelder 2016 – 8,5 b., Müller-Thurgau 2016 a Sylvánské zelené 2016 – 8,4 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist