Deset let Tanzbergu Mikulov

8. 3. 2009

V rámci oslav desátého výročí založení vinařství se 23. února ve vinném baru Monarch uskutečnila dychtivě očekávaná ochutnávka. Zakladatel, europoslanec pan Vladimír Železný, svá vína osobně představil. Lidí bylo asi 75 ve čtyřicetimístném sklepě, a uši jim z hlavy div neodpadly, jak pozorně chytali každé slovo. Pan Železný mluvil poutavě. Sklidil několik potlesků. Vyprávěl také o úspěchu svých vín v Německu a Francii. Už dávno prý neplatí, aby moravské červené nemělo světovou úroveň. Jeho Cabernet Sauvignon 2005 pozdní sběr je ctěn vínaznalými kolegy poslanci v Bruselu a Pinot Noir 2005 výběr z bobulí získal zase povzbuzující komentáře od samotných Burgunďanů. Cabernet Sauvignon pochází z vinice Turold,

té nejstarší registrované na našem území už ve 13. století, kdežto Pinot je z Bavor, z Anenského vrchu. Všichni jsme souhlasili, že nám chutnají a v kontextu jiných vín ze stejných odrůd se nám zdála docela vynikající. Nějak jsem v tom šrumci nepochytil, které Tanzberg víno pije japonský císař k suši; Sauvignon se mi zdál s 13,5% příliš alkoholický, takže asi Ryzlink rýnský, který nasbíral alkoholu jenom 12,6%. „Dobré víno je vášeň,“ řekl zakladatel; „naše charismatická vína se ani tak nepijí, jako spíše vychutnávají,“ zakončil. Rozešli jsme se domů vzpomínat a vychutnávat, a těšit se na dubnový autobusový zájezd do Mikulova, který bychom rádi uspořádali.

Ve vinném sklepě Monarch je po rekonstrukci asi o dvacet míst méně, stěhujeme se do větších prostor, viz www.wineshome.cz v Bílkově ulici na Josefově. Termíny platí, s jednou změnou:
27.4 jsou Alsaské dny (celá alsaská gastronomická sláva, vinaři přijedou a mluví i anglicky! – info na www.wineshome.cz)

4.5 Vinařství Kovacs – povídání o souhře vinohradníka a sklepmistra

TOPlist