Desetkrát naturvini a „zlatá” tečka
16. 2. 2015
Přestože nabídku vín z Vinařství Naturvini jsme mohli ochutnat ve Viničním altánu loni v říjnu na druhém Dni moravských vín, vinař a majitel vinařství z Bavor Patrik Staško přijel na širší prezentaci svých vín po více než roce. A tentokrát i se svou krásnou manželku Michaelou, což přítomní pánové nepochybně ocenili. Atmosféře večera s výbornými víny to jen prospělo.
Tentokrát jsme ochutnali deset vín z připravené degustační sestavy, a k tomu na závěr i jedno překvapení v podobě „zlaté” prémie.
Vstupním vínem bylo zemské Veltlínské zelené 2013, suché víno s vůní světlého ovoce a jemných tónů pepře a mandlí. V téměř identické chuti bylo víno měkce pikantní, plnější s lehkým minerálním závěrem. Víno s pěkným poměrem cena/výkon.
O něco sofistikovanější byl zemský Ryzlink rýnský 2013. Výrazně suché víno s příjemnou ovocnou vůní (citrusy, broskev). V chuti šťavnaté ovoce se stopou minerálů a s pikantním závěrem. Ryzlink je ještě mladý, v ideální kondici může být třeba až za rok.
Oživení i osvěžení přinesl Sekt Naturvini 2012 Brut, víno vyrobené klasickou metodou zráním v láhvi z pěti odrůd (s převahou Ryzlinku rýnského a Chardonnay). Sekt působí vyzrálým dojmem, ve vůni je bohatě ovocný (světlé peckoviny), ale byla zde patrná i jemná máslová stopa a také dotek květin. V chuti nazrálé světlé ovoce, delikátní minerální stopa a lehká pikantnost. Možná by vínu více slušela ještě větší živost, tedy ono „kousání”, které od kvalitních sektů očekáváme.
Zajímavý byl Aurelius 2012 v pozdním sběru, polosladké víno (25 g/l zbytkového cukru). V chuti nasládlé, ovocně květinové, jemné, se stopou bylin, ale jen s menší pikantností v koncovce.
O něco bohatší ve vůni i chuti byla Pálava 2012 v pozdním sběru. Polosladké víno (27 g/l zbytkového cukru) díky pěkné kyselině (6,9 g/l) nepůsobilo přeslazeně, spíše jako polosuché víno. Ve vůni citrusy, květiny, jemné minerály. V nasládlé chuti ovocně-květinové s jemnými muškátovými tóny, delikátně kořenité s pikantním závěrem. Hrozny pocházely z rakvické viniční trati Krefty.
Pěkným mezistupněm mezi bílými a červenými víny byla růžová Frankovka 2013 v pozdním sběru. Polosladké, ale chuťově spíše polosuché víno s bohatou vůní kompotovaných jahod. Také v plnější a lehce nasládlé chuti byl výrazný jahodový kompot. Tělo měla tato „růžovka” zakulacené, a v závěru decentně pikantní. Při dobrém nachlazení může toto víno působit opravdu šťavnatě a svěže.
Prvním červeným byl Modrý Portugal 2014, mladé zemské víno, což se odrazilo na jeho těle. Ve vůni tmavé třešně a višně. V suché chuti ovocné, lehčí a pikantní. Červené víno na delší pití za teplých letních dnů.
Jakostní Cabernet Sauvignon 2011 nabídl ve vůni džemovité tmavé ovoce, stejně tak v lehce kořenité chuti. Víno díky nižší vyzrálosti hroznů mělo poměrně štíhlejší tělo, v závěru navíc se zřetelnou kyselinkou. Delší ležení mu už asi moc nepomůže.
O poznání bohatší byl Cabernet Moravia 2011 s vůní tmavého ovoce, jemného náznaku kůže, čokolády a tónů zelené papriky. V chuti kořenité a nazrálé tmavé ovoce, v dochuti poměrně pikantní. Víno zrálo ve velkém dubovém sudu, a věřím, že se bude ležením ještě zlepšovat, především pokud jde o zjemnění na úkor kyseliny.
Rozhodně nejlepším vínem z červených byl Merlot 2011 v pozdním sběru. Atraktivní vůně višní s pecičkou, a s tóny griotky. Také v chuti tmavé peckoviny, opět s pecičkou (lehká stopa mandlové hořčinky). Možná trošku štíhlejší a zřetelněji pikantní, ale zajímavý a dobře pitelný moravský merlot.
A za závěr „zlaté” překvapení – sekt Naturvini Gold brut, vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi. Ve víně zlaté šupinky, ale to je jen jeho optická přitažlivost. Ve skutečnosti je to velmi pěkný, plný sekt z vyzrálého světlého ovoce, trošku sladší brut, ale s krásným, navíc „zlatým” tělem. Takže žádné pozlátko, ale velmi pěkné víno! Což ocenil i početně trochu oslabený „vrcholový tým”. Tady je jeho hodnocení:
Sekt Naturvini Gold a Pálava 2012 – 8,8 bodu (z 10 možných), Frankovka rosé 2013 a Merlot 2011 – 8,7 b., Ryzlink rýnský 2013, Sekt Naturvini 2012 Brut a Aurelius 2012 – 8,6 b., Veltlínské zelené 2013 a Cabernet Moravia 2011 – 8,5 b., Cabernet Sauvignon 2011 – 8,1 b. a Modrý Portugal 2014 – 8 bodů.
Text a fotografie Libor Chlupatý