Do dalšího desetiletí s výbornými víny
22. 4. 2010
Loni oslavil Tanzberg Mikulov desáté výroční svého vzniku – a dnes patří mezi nejprestižnější vinařství u nás. Proto nepřekvapilo, že při degustaci jeho vín ve Viničním altánu zcela obsazeno. Šesti desítkám hostů představil tanzbergský obchodní manažer a sommelier Filip Kosek desítku vín z ročníků 2005 až 2008, přičemž vína z předloňské sklizně převládala.
Renomovaná vinařství to v Praze nemají lehké. Očekávaní je vždy vyšší a „propitost“ degustujících neméně vysoká. Mnozí „favorité“ se o tom již mohli názorně přesvědčit. Potěšilo mne, že vína z Tanzbergu si zachovávají vysokou kvalitu bez ohledu na ne vždy příznivé ročníky, a to nejen díky skvělé práci v bavorském sklepě, ale také vynikajícím viničním tratím. A pokud jde o červená vína, tady si mohou pochutnávat i mnozí škarohlídi, kteří hovoří o těch moravských často s despektem.
Ale nejdříve bílá vína. Zahájili jsme kabinetním Ryzlinkem vlašským 2008 z jedné z nejslavnějších viničních tratí na Moravě – Železná. Suché víno s ovocně-minerální vůní a identickým tělem s pikantní dochutí, v níž byly přítomny jemné citrusy i kytička lučních květů. Velmi svěží víno s jistou dávkou fajnové elegance.
Jediným vínem večera, s nímž jsem se stále nemohl vypořádat, bylo Chardonnay 2008 v pozdním sběru z viniční trati Turold. Výrazně suché víno (1,2 g/l zbytkového cukru a 7,2 g/l kyselin) s poměrně příjemnou vůní (tropické ovoce, sladká kukuřice nebo také čerstvě otevřený hrachový lusk), ale poněkud ostřejší chutí, u níž jsem postrádal bohatší ovocné tělo, mazlivé máslové tóny a větší eleganci. Doporučuji jen k jídlu.
Sauvignon 2008 v pozdním sběru (Turold) mne opravdu naladil. Rovněž suché, ale atraktivní víno ve vůni (nazrálé světlé ovoce, výrazné tóny utrženého listu černého rybízu a čerstvě posečené kopřivy) i chuti. V ní mne laskaly meruňky a černý rybíz. Tělo pikantní a příjemně zakulacené s velmi osvěžující dochutí.
A ještě o fous výš šel Ryzlink rýnský 2007 v pozdním sběru z trati Slunečná. Vůně blížící se „klasické“ – ovocný základ a z něj vystupující jemná minerální (závan petroleje) i lehce živočišná stopa. Stejně suché víno jako sauvignon, jen možná o něco plnější v pikantním těle, v němž byla zřetelná lipovina, ale také decentní citrusová stopa.
Pinot gris 2008 v pozdním sběru (Turold) mi ve vůni spíše připomínal chardonnay (tropické ovoce, špetka minerálů a lehce máslový kabátek). V chuti byl již více blížil „šedivce“. Příjemně ovocný, pikantní s dostatečně šťavnatým tělem. Mohl však být o něco plnější, jak také naznačil nižší bezcukerný extrakt (18,4 g/l).
A ještě jeden Ryzlink rýnský v pozdním sběru ze Slunečné jsme ochutnali. Byl však mladší (z ročníku 2008) a polosuchý (12,2 g/l zbytkového cukru). Na můj vkus poměrně netypický – ve vůni i chuti výrazný, čerstvě rozkrojený citron, ale také jakási zvláštní, pro některé „škvarková“ stopa. Víno se poměrně dlouho otevíralo do minerálně-ovocné dochuti (jemná meruňka).
Následující první červené víno – jakostní Zweigeltrebe 2005 z novosedelské Staré hory – jsme ve Viničním altánu ochutnali již na degustaci Tanzbergu v roce 2008. A i tentokrát ukázalo, že dobře udělaná „jakostka“ z výborného ročníku se může s lety jen lepšit. Ve vůni nazrálejší tmavé ovoce, stejně tak v uhlazenější chuti. Přes sametové tóny stálé zůstává jemná pikantnost i stopa kořenitosti.
Pro mne nejlepším červeným vínem a možná i šampionem celého večera byl Cabernet Sauvignon 2006 ve výběru z hroznů (trať Turold). Nedávno jsem přechutnal ročník 2005 v pozdním sběru – byl skvělý. „Šestka“, která zrála 9 měsíců v použitém bariku, míří do stejných výšin! Má na to veškerý potenciál: slušný bezcukerný extrakt (27,5 g/l), výrazně vyšší alkohol (14,5 %) i potřebnou kyselinu (4,1 g/l). Ve vůni nazrálá lesní směs, v bohaté chuti navíc jemná stopa po černém rybízu, kávě a čokoládě. V pěkné dochuti ještě pikantní se zřetelným tříslem – a pěknou perspektivou.
Před týdnem jsme ochutnali hezký Merlot (z čejkovické vinice) od Romana Zapletala z Valtic. Další z řady vydařených moravských Merlotů nám nabídl Tanzberg. Merlot 2007 ve výběru z hroznů z trati Pod Pálavou zrál 12 měsíců v použitém bariku a byl pěkně vyškolený. Velmi ovocité, uhlazené a jemně pikantní víno. Lehce zakulacené, středně plné a velmi dobře pitelné. Nejlepší bude tak za dva tři roky.
A na závěr opravdu velké víno, ale hlavně s výrazným potenciálem zrání. Pinot noir 2006 ve výběru z hroznů z viniční trati Anenský vrch. Plná vůně (lesní směs, čokoláda, kůže i špetka minerálů) a živá ovocitá chuť s výrazně pikantním závěrem. Právě díky tomu považuji pinot za víno na delší trať, potřebuje ještě zakulatit a trošku zahladit zřetelnou kyselinku. To může trvat řadu let, takž skvělý vrchol vína předpokládám tak někdy kolem roku 2016. Ale, mnohé nepochybně potěší již dnes.
Což potvrdilo i hodnocení „vrcholového týmu“:
Pinot noir – 9,3 bodu (z 10 možných), Cabernet Sauvignon – 9,2 b., Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský 2007 – 8,9 b., Merlot a Sauvignon 2008 – 8,8 b., Ryzlink rýnský 2008 – 8,7 b., Pinot gris – 8,5 b., Chardonnay a Zweigeltrebe – 8,3 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý