Do nové sezony s moravskou kvalitou

31. 1. 2013

     Po necelém roce jsme opět ochutnali velmi vstřícná vína z Chateau Lednice, která nám představil Jiří Hudec, častý host prezentující výborná moravská vína ve Viničním altánu. Tentokrát jich bylo deset, a navíc jedna prémie v podobě višňového vína.
      A začali jsme v poslední době konzumenty poněkud opomíjenou odrůdou – Rulandským bílým, v tomto případě pozdním sběrem z ročníku 2011. Suché víno s vůní nazrálého světlého ovoce (postupně se otevíralo) a lehounké minerality. V chuti plné, zakulacené a šťavnaté. Vyzrálé ovoce opět doplnila v pikantním závěru jemná stopa karamelu a minerálů. Víno bylo promícháváno na vinných kalech.
      Mimořádně zajímavé bylo lehounce barikové Chardonnay 2011 v pozdním sběru. Suché víno s naprosto vyrovnaným zbytkovým cukrem a kyselinou (5,1 g/l – 5,6 g/l). Ve vůni bohaté světlé ovoce, jemná vanilka a decentní máslový závoj. V chuti plné, ovocné, boubelaté s příjemným vanilkovým „štychem” a měkce pikantním závěrem. Část vína zrála v použitých barikových sudech.
      Téměř identický zbytkový cukr a kyselinu mělo následující Rulandské šedé 2011 v pozdním sběru. Ve vůni směs tropického ovoce, v těle příjemně suché, ovocné a dostatečně šťavnaté s lehce pikantní dochutí. Moc příjemná šedivka ze žabčických písků.
      Mimořádně zdařilé bylo Veltlínské zelené 2011 v pozdním sběru. Ještě formálně suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l). Vůně ovocná s jemným závanem vanilky a bílého pepře. V chuti téměř identické, ale ze zřetelnou karamelovou a vanilkovou stopou po krášlení na kvasnicích a zrání části vína ve starším bariku.
      A neméně pěkné bylo i následující Sylvánské zelené 2011 v pozdním sběru s obdobným poměrem zbytkového cukru a kyselin (7,6 g/l – 6,2 g/l). Ve vůni krásně ovocné s jemnými tóny bylin a květin. Chuť bohatá, ovocně-květinová, příjemně pikantní v dostatečně dlouhé dochuti. Proslulá valtická trať  Hintertály vydala to nejlepší.
      Zajímavý, i když ne tak chuťově bohatý, byl Sauvignon 2011 v pozdním sběru. Suché víno s vyšším zbytkovým cukrem (7,6 g/l) mělo výraznou vůni ovoce, z něhož pronikaly bohaté tóny listů a dřeva černého bezu. V chuti zakulacené, jemně nasládlé s výraznou stopou černého bezu a jemných tónů zelené papriky. V závěru by mohlo být trochu pikantnější.
      Druhé Rulandské šedé 2011 v pozdním sběru bylo polosladké (19,6 g/l zbytkového cukru). Ve vůni jsem cítil jižní ovoce a pyl květin. V chuti nasládlé ovoce a květinové tóny v příjemně pikantní dochuti, v níž se objevila i jemná muškátová stopa.
      Tramín červený 2011 ve výběru z hroznů byl nejsladším vínem večera (41,3 g/l zbytkového cukru), nicméně odhadoval bych tak poloviční obsah cukru. Zřejmě se o to postarala na tramín výraznější kyselina (6,6 g/l) i nižší alkohol (10 %). Vůně svojí kořenitostí spíše připomínala Guwürztraminer, objevila se i stopa citrusů. V chuti ovocný s tóny květin, a zřetelně kořenitý v pikantním závěru. Sladší, ale osvěžující.
      Mezistupněm k závěrečné červené tečce bylo velmi originální polosladké cuvée v pozdním sběru – Cabernet Sauvignon 2011 klaret a Sauvignon 2010 v pozdním sběru. Barva lehce růžová, ve vůni jemné tmavé peckoviny s vánkem zelené papriky. V chuti ovocné, lehce kořenité se stopou černého bezu.  Nasládlé, ale také hezky pikantní v závěru. Dost extraktivní víno (29,4 g/l bezcukerného extraktu).
      Závěrečné Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů nabídlo pěknou ukázku moravského modrého pinotu. Ve vůni tmavé ovoce, jemně kořenité s náznakem kůže. Chuť měkce ovocná (peckoviny) s jemnou pecičkou. V dochuti ještě pikantní, potřebuje alespoň rok ležet na láhvi. Myslím, že poté mu to bude opravdu slušet!
      A jak hodnotil vína tentokrát novoročně kompletní „vrcholový tým”? Takto:
Tramín červený – 8,9 bodu (z 10 možných), Rulandské modré – 8,8 b., Veltlínské zelené, Sauvignon a Rulandské šedé 2011, polosladké – 8,7 b., Sylvánské zelené a Cabernet Sauvignon klaret & Sauvignon – 8,6 b., Chardonnay – 8,5 b., Rulandské šedé 2011, suché a Rulandské bílé – 8,4 bodu.
     Text a fotografie Libor Chlupatý
 

TOPlist