Do „rauše” s víny od Rauše

28. 12. 2015

     Mikulovský vinař Miroslav Rauš již podruhé navštívil Viniční altán, aby nám představil svá vína, tentokrát v drtivé většině novinky z ročníku 2014. A opět jsme se těšili z produktů jeho mistrovské ruky zkušeného sklepmistra.
      Vína prezentoval nám již dobře známý Lukáš Polišenský, sommelier vinařství a sklepmistrova druhá ruka. A šéf jeho živý a spontánní výklad občas stručně a tiše glosoval.
      Zahájili jsme kabinetním Veltlínským zeleným 2014, výrazně suchým vínem s ovocnou, lehce kořenitou vůní s dotykem minerálů. V chuti navíc zelené jablko a náznak medu, v závěru bohatě pikantní. Osvěžují vstup s vínem, které se zrodilo jako samotok.
      Následoval neméně suchý Ryzlink rýnský 2014 v pozdním sběru s vůní světlého ovoce náznakem lipoviny. V chuti ovocně-minerální, šťavnatý a pikantní s lehkou stopou bylin.
      Chardonnay 2014 v pozdním sběru nabídlo ve vůni bělomasou broskev, lehce máslovou. V chuti ovocně-minerální s dotykem medu, a s měkce pikantní koncovkou.
      Pro mne nejlepším odrůdovým bílým vínem z první čtyřky bylo Rulandské bílé 2014 v pozdním sběru. Suché víno s vůní vyzrálého světlého ovoce, květin a jemných minerálů. V chuti měkce ovocné, zakulacené a pikantní s lehkou minerální stopu. Mazlivé víno, které se bude v láhvi ještě zlepšovat.
      Velmi mne potěšily dva klarety, a chutnala mi také růžovka. Cuvée „VAAN” 2014 v pozdním sběru z odrůd Svatovavřinecké a André bylo suché s vůní jemných tmavých peckovin. V chuti měkce ovocné, uhlazené a šťavnaté s lehounkým dotykem jemných tříslovin.
      Na přibližně stejné úrovni byl klaret z odrůdy Zweigeltrebe 2014 v pozdním sběru. Opět suché víno s výraznou ovocně-květinovou vůní. V chuti identické, šťavnaté a velmi pikantní.
      Atraktivní byl Alibernet rosé 2014 v pozdním sběru, polosuché víno s lehce kořenitou ovocnou vůní (kompotované švestky). V chuti lehounce nasládlý švestkový kompot, tělo zakulacené, v závěru měkce pikantní.
      Obě červená vína měla nejen vysokou kvalitu, ale také originální ambaláž. Cuvée 1000 & 1 z ročníku 2012 ve výběru z hroznů bylo v láhvi typu Magnum (1,5 litru). Cuvée ze dvou šarží Rulandského modrého a Alibernetu mělo vyšší alkohol (přes 14 %), který však byl v těle dobře zakomponován. Pěkná vůně vyzrálých, jemně kořenitých tmavých peckovin. V chuti identické, uhlazené se sládnoucími tříslovinami. Víno zrálo ve větším dubovém sudu (400 – 500 litrů).
      Druhé červené bylo v atraktivní láhvi typu karafa. Rulandské modré 2011 ve výběru z hroznů mělo rovněž vyšší alkohol (14,5 %), který však nevyčuhoval. Ve vůni kořenité, lehce džemovité tmavé ovoce ve stylu „Malaga”. V chuti navíc tóny čokolády, tělo uhlazené, měkce ovocné a delikátně kořenité. Velmi atraktivní modrý pinot z výborného ročníku.
      A na závěr velký skok úplně jinam – špičkový sekt a ledové víno z méně známé odrůdy. Autorský sekt Brut 2011 byl z odrůd Rulandské šedé, Ryzlink rýnský, Rulandské modré, a se špetkou Pálavy. Vůně bohatě ovocná s náznakem chlebovinky. Chuť ovocné, lehce minerální s pikantní koncovkou. Plný, pěkně připravený sekt z moravského vína, vyrobený tradiční metodou zráním v láhvi v sousedním Rakousku.
      Na závěr sladká tečka v podobě delikatesního ledového vína z odrůdy Děvín, ročník 2011. Vysoký zbytkový cukr (163,7 g/l) a solidní kyselina (7,2 g/l) při nízkém alkoholu (8,5 %). Jemnější vůně světlého ovoce a medu s lehounkou kořenitou stopou. Chuť bohatá, ovocně-medová, sladká, ale zároveň pikantní. Delikátní závěr za vstřícně naladěným večerem s atraktivními mikulovskými víny a jejich producentem.
      Téměř kompletní „vrcholový tým” hodnotil vína takto:
Autorský sekt 2011 Brut a Cuvée 1000 & 1 Magnum – 9 bodů (z 10 možných), Rulandské modré 2011 a Děvín 2011, ledové víno – 8,9 b., Cuvée klaret „VAAN” a Zweigeltrebe klaret – 8,7 b., Alibernet rosé – 8,6 b., Rulandské bílé 2014 – 8,5 b., Chardonnay 2014 – 8,4 b., Ryzlink rýnský 2014 – 8,3 b. a Veltlínské zelené 2014 – 8,2 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

TOPlist