Dobré portské – a ještě lepší!

15. 11. 2011

Dobré portské bylo opravdu dobré, spíše ještě lepší. Martina Košanová a Jan Košan z dovozní společnosti DobréPortské.cz nás potěšili portskými víny z rodinného vinařství v proslulé oblasti Douro, nazvaného Quinta de Santa Eufemia. Sedm vzorků mne oslovilo nejen vysokou úrovní, ale také relativně nízkým zbytkovým cukrem. Vína působila ovocně, svěže a přitom elegantně, u některých byla opravdu zřetelné pikantní dochuť.

Ale postupně: vstupním portským bylo bílé, čili Fine White. Překvapivě svěží víno kombinovalo ve vůni med, hrozinky, jemnou stopu oříšků, a na okamžik jsem cítil i sušené hříbky. V chuti lehká ovocnost se sladkým, jemně pikantním závěrem.

Následující Tawny vonělo více po hrozinkách a oříšcích, také v chuti byla plnější ovocná stopa. Víno nepůsobilo příliš sladce, v závěru jsem cítil na jazyku sušené švestky. I toto víno bylo dostatečně svěží.

Třetím portským v pořadí bylo Fine Ruby. Ve vůni i chuti višně v čokoládě, které přecházely do uleželé tmavé lesní směsi. Závěr byl jemně pikantní.

Vyšší stupeň portských zahájilo ročníkové Late Bottled Vintage 2001, jehož základ tvořilo Ruby. Víno zrálo 6 měsíců v nerezu a poté 3 roky ve velkém sudu. Ve vůni nazrálé, delikátní tmavé ovoce. V chuti lehce džemovité, velmi uhlazené (až sametové) s jemným závěrem, který byl bohatě ovocný a středně sladký. Někomu možná vadil sediment v láhvi, nicméně u tak starého vína to není nic neobvyklého. Navíc byl velmi jemný, takže i po jazyku jen sklouznul.

Následovalo portské Finest Reserve, které zrálo sedm let v malém sudu. Barva světlé hnědá, ve vůni vyzrálé ovoce. Chuť jemně ovocná, uhlazená, bohatě hrozinková s elegantně sladkou dochutí.

Krásná byla Colheita 2001, Tawny vyrobené z jednoho vynikajícího ročníku. Takové víno zraje minimálně sedm let pouze v dubovém sudu. Ve vůni bohatá kombinace tmavého ovoce, medu, oříšků a datlí. V elegantní chuti se mi zdálo, že převládaly spíše datle a fíky. Dochuť bohatá, sladká a jemná.

To nejlepší na konec: desetileté Tawny! Celkem čtrnáct vín bylo použito do tohoto „cuvée”, jehož průměrný věk musel být deset let. Vůně medově-hrozinková, chuť jemně pikantní, uhlazená, řekl bych, že krásně vyvážená. V závěru na patře samozřejmě výrazná stopa hrozinek a medu. Opravdová delikatesa na závěr, ale dovedu si představit, že na rozdíl od desetiletého Tawny bych mohl vypít i více než jednu skleničku z ročníkového LBT, nebo vstupního Fine White. Měly totiž o fous blíž ke klasickému vínu, třeba z Doura.

I když ne všichni členové „vrcholového týmu” se mnou zcela souhlasili. Tady je celkové hodnocení:

Tawny 10 Years – 9,3 bodu (z 10 možných), Colheita 2001 – 9,2 b., LBV 2001 – 9,1 b., Finest Reserve – 9 b., Fine White – 8,6 b., Fine Ruby – 8,5 b. a Tawny – 8,4 bodu.

Text a fotografie Libor Chlupatý

TOPlist