Dobré portské – předzvěst Vánoc

15. 12. 2016

     Přiblížily se Vánoce, a ve Viničním altánu se objevila portská vína. Již tradičně několik let z vinařství Quinta de Santa Eufemia. A to znamená, že přijeli manželé Košanovi z dovozní společnosti Dobré portské.
      Tentokrát jsme ochutnali devět vín – osm fortifikovaných a jedno, v tomto případě vstupní, klasické červené z oblasti Douro. Takové víno to nemá v konkurenci silného kalibru sladkých portských rozhodně lehké. Douro Colhita 2012 vonělo po tmavém ovoci s lehkou čokoládovou stopou. V chuti vyzrálé tmavé ovoce v trošku lehčím těle s ještě zřetelnými tříslovinami a čokoládovou stopou.
      Prvním portským bylo základní Ruby s relativně nižším zbytkovým cukrem 105 g/l (ostatně typickým to jevem pro drtivou většinu vín z tohoto vinařství). V ovocné vůni převládaly višně v čokoládě. Stejně tak v lehčí, pociťově méně sladké chuti. A opět převládaly višně v čokoládě.
      Při stejném alkoholu (19,5 %) mělo Tawny ještě méně zbytkového cukru (90 g/l). Ve vůni lehce kořenité sušené tmavé ovoce a špetka čokolády. V chuti ovocně-čokoládové, jemnější, pociťově opět méně sladké.
      Ze tří základních portských mi nejvíce chutnalo Fine White (100 g/l zbytkového cukru) s vůní sušeného ovoce a jemných vlašských ořechů. V chuti jemné, uhlazené, bohaté na sušené ovoce (kůra mandarinky) a jemně kořenité. A rovněž nepůsobilo příliš sladce, ale mělo i jemně pikantní ocásek.
      Víno Finest Reserve bylo namícháno z různých ročníků (průměr 7 let) a nabídla ve vůni vyzrálé tmavé ovoce s jemnou čokoládou. V chuti se navíc objevilo sušené ovoce včetně hrozinek. A nechyběl ani náznak pikantnosti v koncovce.
      Mezi má oblíbená portská patří tradičně Late Bottled Vintage (LBV), v tomto případě ročník 2011. Portské „později nalahvované” je určeno hlavně těm, kteří nechtějí čekat mnoho let na klasické ročníkové portské. A kvalita bývá vždy vysoká, a hlavně mi toto víno chutná. Víno má klasický korkový uzávěr, a tak se dá očekávat jeho další vývoj. Ochutnali jsme ho ještě relativně mladé, ale již nyní nabídlo ve vůni i chuti bohatou kombinací sladkých višní v čokoládě a jemné kořenitosti. Elegantní a velmi příjemné víno, které nezahltí těžkou dávkou zbytkového cukru.
      Je logické, že vyzráleji působilo následující desetileté Tawny. Krásná vůně hrozinek, ořechů, datlí a fíků. Téměř stejné složení nabídla uhlazená a lehčí chuť, opět méně sladká, než bych očekával.
Přibližně na stejnou kvalitativní úroveň bych zařadil Colheitu 2005, víno lahvované v letošním roce. Potěšila jemná, ořechově-datlová vůně. Chuť uhlazená, jemná – delikátní kombinace hrozinek, datlí a fíků. U tohoto vína se mi zdálo, že trochu více vyčuhoval alkohol. Možná to však byla jen vyšší teplota předposledního vzorku.
      To nejlepší nakonec – 10 Years White. Krásná vůně hrozinek, sušené pomerančové kůry a vlašských ořechů. Tato kombinace převládala také v jemné a elegantní chuti. Velmi vstřícná delikatesa!
      Tentokrát kompletní „vrcholový tým” byl pochopitelně spokojen. Tady je jeho hodnocení:
10 Years White – 9,3 bodu (z 10 možných), 10 Years Tawny – 9,2 b., Colheita 2005 – 9,1 b., LBV 2011 a Finest Reserve – 9 b., Fine White – 8,9 b., Tawny – 8,8 b., Ruby – 8,7 b. a Douro Colheita 2012 – 8,5 bodu.
Text a fotografie Libor Chlupatý

 

 

TOPlist